Cartes du Ciel

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
wolfy

Cartes du Ciel

#31

Příspěvek od wolfy »

Na palma navigace jde pripojit v pohode
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Cartes du Ciel

#32

Příspěvek od johnik »

Já mám pocket pc a palma se mi kupovat nechce, navíc pda má dost malý displej pro navigaci
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Cartes du Ciel

#33

Příspěvek od MaG »

Snaž se omezit kabeláž na minimum a nutnost napájení jakbysmet. Podle toho co píšeš, a to se sice netýká tématu CdC, bude opravdu PDA lepší.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Cartes du Ciel

#34

Příspěvek od voko »

Rambo napsal: Hodně notebuků je děláno na napájení kolem 19V, ale i při napájení na 12V stále jedou, což je lepší než přes měnič, protože i ten měnič něco bere a navíc nemá 100% účinnost.Tak to mě zajímá z opačné stránky. Je nějaký bezpečný rozptyl napětí, který notebooku ještě neuškodí? Já mám starší IBM Think Pad a ten má baterky na napětí nějakých 10,9 V. Mám strach ho připojit přímo na 12 V, ale možná je má obava zbytečná. A vyzkoušet to nechci, protože kdyby to vadilo, byl by to drahý experiment. Jaký je váš názor?
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Cartes du Ciel

#35

Příspěvek od johnik »

Zkusil bych použít takový průřez a délku vodiče od aku k ntb, abych na straně ntb naměřil požadované napětí, potom lze bezpečně připojit.Dělal jsem to u žhavící svíčky v modelech, tam jsem ale snižoval jen o desetiny V (asi 2m dvojlinky).
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Cartes du Ciel

#36

Příspěvek od voko »

Ano, je to varianta předřadného odporu, ale stejně - napětí čerstvě nabitého akumulátoru je něco přes 12,6 V a během vybíjení klesá, takže spočítám-li ho na 12V, tak u nabitého akumulátoru to bude zpočátku také víc, proto ten můj předešlý dotaz na ten rozptyl napětí do větších hodnot.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Cartes du Ciel

#37

Příspěvek od MilAN »

johnik napsal:

PDA je sice fajn, ale potřebuji ntb k navigatorovi kterého plánuji poříditPokud to celé plánuješ pro spojení s 350 mm dalekohledem, domluv se nejprve s někých, kdo podobnou sestavu provozuje a odzkoušej si ceklé zařízení po tmě. Pokud budeš koukat jen na displej, bude vše O.K. Ale pokud se budeš ještě chtít dívat dalekohledem na DSO, budeš možná potřebovat i živého navigátora.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Cartes du Ciel

#38

Příspěvek od Pavuk_ »

MilAN napsal:
Pokud to celé plánuješ pro spojení s 350 mm dalekohledem, domluv se nejprve s někých, kdo podobnou sestavu provozuje a odzkoušej si ceklé zařízení po tmě. Pokud budeš koukat jen na displej, bude vše O.K. Ale pokud se budeš ještě chtít dívat dalekohledem na DSO, budeš možná potřebovat i živého navigátora.
Kompromisy to su ...
Notebook je podla mna tazka opacha a papa vela elektriny,
palm: je z tohto hladiska optimalny ale...
dnesne farebne po tme aj tak nepouzijes (CB je vyhodnejsie s cervenym filtrom) koli adaptacii na tmu. Tie nove maju sice plno funkcii ale baterka nic nevydrzi.
Dalsi problem sw: pokial viem su dostupne tieto (neratam more nepouzitelnych programikov):
*Astromist (spicka ale iba pre PALM)
*The Sky (nevidel som iba cital, iba na Pocket PC)
ine kvalitne nepoznam
Co sa tyka snimacov jednoznacne NAV-1 (NAV-2 na ALTAZ teda dobs. nefunguje).

Co teda doporucujete ?
* starucky lacny CB PALM(s rozl.160x160)+Astromist+NAV-1
* nadupany novy farebny hi-res Palm (kedze nema ser.rozh. jedine s bluetooth adapterom na RS232) s GPS + Astromist+NAV-1
* nadupany novy Pocket PC+The Sky+NAV-1
alebo
* notebook+CdC+Nav-1 (pre paralaktikov aj NAV-2)
?
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Cartes du Ciel

#39

Příspěvek od johnik »

MilAN napsal:
Pokud to celé plánuješ pro spojení s 350 mm dalekohledem, domluv se nejprve s někých, kdo podobnou sestavu provozuje a odzkoušej si ceklé zařízení po tmě. Pokud budeš koukat jen na displej, bude vše O.K. Ale pokud se budeš ještě chtít dívat dalekohledem na DSO, budeš možná potřebovat i živého navigátora.

Noťase mám už objednaného, staré malé compaq evo n410c,plánuji sebou vozit skládací stoličku na kterou vždy notes posadím, takže ho budu mít stále na očích i při manipulaci s dalekohledem.Rád bych viděl sestavu Dobsona + navi1 + notebook v akci, ale pochybuju že ho někdo v blízkosti má (do cca150km od Děčína).kdyby jo, budu rád za případné pozvání ;)
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Cartes du Ciel

#40

Příspěvek od johnik »

Pavuk_ napsal:
Notebook je podla mna tazka opacha a papa vela elektriny,
?No tak měl by na svou aku vydržet alespoň 1,5 hod, plánuji pořídit měnič 12/220 nebo autoadaptér k notesovi, takže té spotřeby bych se nebál, kord když já moc dlouho pozorovat nevydržím, nějaké 3 hod mi stačí.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Cartes du Ciel

#41

Příspěvek od MilAN »

Možná jsem se těžkopádně vyjádřil, ale pokud se  na chvilku podíváš na displej, máš po adaptaci oka na tmu. Navíc potřebuješ ovládat ntb (alespoň zoom při najíždění a pod) a současně i dalekohled. Pokud budeš mít stoličku na východě a okulár na západě, budeš 3m od ntb. ....Chce to opravdu vyzkoušet, není to nejšťastnější kombinace.
A ntb připevněný na boxu v dosahu od okuláru bude jako noční lampička..
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Cartes du Ciel

#42

Příspěvek od johnik »

Ohledně zrušení adaptace, zatím mě napadá jen maximální ztlumení kontrastu a jasu LCD + červený sw filtr.Nicméně je to opravdu k zamyšlení.Kdyby kohokoliv napadlo něco k tématu, tak to uvítám.Milane ty máš nějakou tovární navigaci?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Cartes du Ciel

#43

Příspěvek od MilAN »

Používám NGC mini MAX od firmy JMI po dobu 13 let. Je tam jen jednořádkový červený (matrix)displey a 4 tlačítka , která se ovládají (po paměti). Nic neoslňuje a krabička velikosti kalkulačky je při ruce. Takhle jsou řešeny prakticky všechny profi systémy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Cartes du Ciel

#44

Příspěvek od MMys »

Můžu ti popsat stav s notebookem. A potěšený asi nebudeš. I kdyš stahneš jas na minimum, vybojka sviti moc, a pod uhlem kolem 45 a vice stupnu sviti displej (TFT i DSTN) do boku naplno. Bez ohledu na jas a kontrast LCD. Mám na něm rámeček z tří vrstev červené folie, pořád to ale svítí natolik, že adaptace na koukání je v háji. Ta plocha je prostě moc veliká. Když fotím, dá se to přežít, ale na viuální pozorování slabších objektů ke třicítce je to asi fakt blbost, aspoň tak mi to připadá.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Cartes du Ciel

#45

Příspěvek od voko »

Pokud můžu přispět se svou zkušeností s notebookem, je to jak píše Martin. Při focení se to dá, ale na vizuální pozorování jedině tehdy, spokojíš-li se s krátkou adaptací.
Ale jednu radu na aspoň jakési omezení jasu bych měl. Nevím, jak jiné programy a planetária, možná tu vlastnost mají také - já používám AutostarSuite od Meade a ten lze spustit v režimu nočního vidění. Pokud bys ho shodil do lišty, tak ten režim zůstane spuštěný i pro jiné programy (program od programu se chová pochopitelně jinak, ale vždy je tam do jisté míry potlačen jas a bílá více nebo méně převedena do tlumené hnědočervené). A nemusíš přelepovat displej (což ve vlhku určitě není nic příjemného), pokud by ti to stačilo.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Odpovědět