Cartes du Ciel

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Cartes du Ciel

#106

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Adresu http://www.minorplanetcenter.net/iau/MP ... metEls.txt zkopíruj do internetového prohlížeče a stáhni ten soubor ručně. V CdC potom vybereš ten stažený soubor na záložce "Použít soubor".
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Cartes du Ciel

#107

Příspěvek od nosuh »

DIky vsem za pomoc.
Na pozorovacim notasu (win 7 64b) to facha bez problemu taky - to je pro me nejdulezitejsi. Zustava tedy zahadou, proc mi to nefunguje na druhym notasu s win 10. Nemam jiny, ale vzhledem k tomu, ze na dvou kompech s win 7 to facha bez problemu, zacinam podezřívat ty win10 - asi nejak poznaly, ze je fakt nesnasim:D

PS: Da se ohledne tech komet vygenerovat z CDC nejakej seznam nejjasnejsich asteroidu/komet, necojakoje třeba ve Sky Safari Pro? Aby se clovek jen proklik do mapy?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Cartes du Ciel

#108

Příspěvek od DNA »

Mě to na Win10 64b funguje bez problémů.
Zkus tam dát tuhle adresu https://minorplanetcenter.net/iau/MPCORB/CometEls.txt

Jediný problém jsem mě, že jsem měl od entrováno na další řádek, který byl prázdný.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Cartes du Ciel

#109

Příspěvek od nosuh »

Tak vyreseno..musel jsem upgradovat na posledni verzi v04. Mel jsem tam starsi v03 a tam to na win 10 nebeha..uz to slape.
nicmene ten dotaz o seznamu komet od nejjasnejsiho, to by me fakt zajimalo
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Cartes du Ciel

#110

Příspěvek od juh »

nosuh píše:...PS: Da se ohledne tech komet vygenerovat z CDC nejakej seznam nejjasnejsich asteroidu/komet, necojakoje třeba ve Sky Safari Pro? Aby se clovek jen proklik do mapy?
V prípade jasnosti komét má skôr zmysel sledovať online stránky, ktoré sa venujú ich pozorovaniu. Nejaký výpočet sa nemusí trafiť do aktuálnej jasnosti kométy (outbursty, rozpady jadier, ...). Obľúbené týždenné informácie o kométach sú na Seiichi Yoshida's Home Page. Aktuálne údaje o pozorovaniach sú dostupné trebárs na Comet Observers Database

Čo sa týka zoznamu objektov slnečnej sústavy, v novších verziách je okno dostupné na stlačenie F4, dá sa v ňom nejakým spôsobom vyhľadávať, ale nie je tam dostupné tiedenie napr, podľa jasnosti.
Podľa jasnosti sa dá vyhľadávať v inom okne, ale pre zmenu sú v ňom všetky objekty (... planétky, kométy, DSO, ...) zobrazené v aktuálnom okne. Je tam niekoľko možností triedenia. Okno je dostupné cez View/Object list... Dvojklikom na príslušný objekt v zozname sa zobrazia informácie o objekte a v mape sa kurzor prenesie na zvolený objekt.
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Cartes du Ciel

#111

Příspěvek od DNA »

Zdravím
Neví někdo jak se synchronizovat montáž s aplikací.
Když najedu na požadovaný objekt a dám synchronizovat, tak se program zeptá zda je objekt ve středu dalekohledu, to potvrdím, ale nedojde k synchronizaci.
Používám Ascom ovladače na EQ6.
Ovládáním montáže přes PC nemám problém.
Uživatelský avatar
milo
Příspěvky: 189
Registrován: 03. 12. 2006, 19:10
Bydliště: Dvůr Králové-Vítězná
Věk: 66

Re: Cartes du Ciel

#112

Příspěvek od milo »

SZ
Mont.HEQ6PRO,newton gs600 200/800,Mak 125/1500,can.450d.can.40D mod.sky wather 70/700,domeček 2,5*4.5m.Tady:

http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele/mplihal
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Cartes du Ciel

#113

Příspěvek od MilAN »

DNA píše:Zdravím
Neví někdo jak se synchronizovat montáž s aplikací.
Když najedu na požadovaný objekt a dám synchronizovat, tak se program zeptá zda je objekt ve středu dalekohledu, to potvrdím, ale nedojde k synchronizaci.
Takhle to fungovalo, když byl dalekohled na špatné straně a systém by ho chtěl proložit. Na mapě OK. pomocí šipek také, ale GoTo by na daný objekt dalekohled proložilo. Pak nechtělo udělat synchronizaci. Takže při dalekohledu na východě a objekt na východě, a pro dalekohled na západě a objekt na západě nešla synchronizace.
Nejnovější verze EQMOD najede přes meridián ( tu uměly už ty předešlé ) přes zaškrtnutí příkazu "Force Fliped GoTo" ( na druhé obrazovnce při přepnutí tlačítkem + pod "E" vlevo nahoře ) na stránce "Mount Position" . Pokud takto najede montáž přes meridián, umí na objektu udělat synchronizaci.
Jen při zadání nového objektu je potřeba opět zaškrtnout "Force Flippped GoTo"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Cartes du Ciel

#114

Příspěvek od DNA »

Zkusil jsem nainstalovat novější ovladače EQASCOM V200q a zaškrtnout "Force Fliped GoTo", a stále mám problémy se synchronizací.
Pokud v programu je dalekohled blízko objektu (cca 6°), na který se má synchronizovat, ta k je to bez problémů, problém mám pokud potřebuji větší vzdálenost 10 a více stupňů.
Mám Win10 x64.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Cartes du Ciel

#115

Příspěvek od MilAN »

Tak tohle jsem nikdy nezkoušel, netuším, zda-li je to možné . To by bylo už tak chybné najetí ....že možná algoritmus už synchronizaci neumožní
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Cartes du Ciel

#116

Příspěvek od DNA »

Dá se nastavit v programu aby si načet pozici z GPS modulu ?
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Cartes du Ciel

#117

Příspěvek od KpS »

Někde jsem četl, že pokud má najetí na objekt chybu větší než 15°, synchronizace se neprovede, protože něco je úplně špatně. Nejspíše "Home position". Je vhodné začínat v ní. Její nastavení i podle oka nemůže být horší než jeden či dva stupně. Po připojení montáže k CdC zkontrolovat souřadnice kam míří dalekohled. Měla by se tam mimo jiné ukázat deklinace 90°. Pokud tam není, je třeba vynulovat minulé synchronizace a montáži říci, že je v "Home position". To lze provést v příslušném okénku doprava rozšířeného panelu.
Karel
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Cartes du Ciel

#118

Příspěvek od Cztwerec »

Karle, jak se mažou souřadnice minulé "home position"?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Cartes du Ciel

#119

Příspěvek od MilAN »

Rozklikneš EQMOD a prostřední sloupec dole PARK/UNPARK
Obrázek
- rozklikneš to P+
Obrázek
a u obou položek, pokud budeš v nové parkovací poloze zvolíš RESET a pro nastavení nové polohy SET
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Cartes du Ciel

#120

Příspěvek od Cztwerec »

Tohle bych potřeboval probrat osobně. Díky za radu a ukazku!
Lectorem iustus...
Odpovědět