Knihy o astronomii

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy o astronomii

#211

Příspěvek od Karell »

Pro uživatele maxx048: kdybys byl autorem, určitě by se ti nelíbilo, že tvoje dílo někdo šíří podobným způsobem. Proto jsem tvůj příspěvek smazal.
Merrin
Příspěvky: 1
Registrován: 02. 05. 2020, 19:30

Kniha pro začátečníka

#212

Příspěvek od Merrin »

Krásný den přeji všem,

a jsem velice rád, že existuje toto diskusní forum.
Vesmír mě láká čím dál víc a čím dál víc, bych se o tom chtěl dozvědět víc. Moc rád bych se na něj díval i hvězdářským dalekohledem. Akorát mám takový menší nepatrný problém. Vůbec o vesmíru nic nevím a na obloze poznám souhvězdí Velký vůz, v noci najdu měsíc a přes den slunce.

Dneska jsem se díval na knihy, které bych si měl koupit, abych se dozvěděl víc. Ale jsem z toho Janek :)

Například mě zaujaly knihy:
Vesmír - Encyklopedie Mike Goldsmith
Vesmír - Obrazový průvodce Petr Kubala
Velká kniha Vesmír Kolektiv Autorů

Na tomto fóru jsem našel, že doporučujete knihu Velká encyklopedie vesmíru od Josip Kleczek. Bohužel, diskuze je hodně starého data a tato kniha se už nedá sehnat.

Chtěl bych Vás požádat o Váš čas, jestli by jste mi doporučili knihu, kde bych se dozvěděl víc o vesmíru. Knihu, kde to má hlavu a patu a není to odborně psané. Nechci jen souhvězdí. Zajímají mě hvězdy, slunce, planety a vše, o čem ještě nevím.

Moc Vám děkuji za Váš čas.
Sud
Příspěvky: 23
Registrován: 19. 03. 2020, 09:59
Bydliště: Beroun

Re: Kniha pro začátečníka

#213

Příspěvek od Sud »

Zkus se proklikat jednotlivými kapitolami tady. Jako základ by to mohlo postačit.

https://www.aldebaran.cz/astrofyzika/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kniha pro začátečníka

#214

Příspěvek od MilAN »

Velká encyklopedie vesmíru je sice vynikající, ale je to v podstatě výkladový slovník s několika tisíci hesly. ( asi by se i našlo, kolika) . To nejde číst jako kniha , není to učebnice s kapitolami a souvislostmi. K tomu je potřeba přijít, pokud potřebuji pochopit nějaký pojem a je tam pak výklad i odkazy na další souvisící pojmy. .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Re: Kniha pro začátečníka

#215

Příspěvek od madcat »

Pokusím se taky přispět svojí nepatrnou troškou do mlýna a poradit ohledně vhodné knihy. Bohužel žádnou z tazatelem uváděných neznám a nevím, jak vypadá uvnitř, ale měl bych jistou obavu, že budou, stejně jako tak nějak i dnešní doba, pouze klouzat po povrchu, budou plné barevných a poněkud nerealistických ilustrací a naopak budou se bát jít i trochu do hloubky témat, kterých má astronomie nepřeberně. Mě kdysi pro tento koníček totálně nadchla knížka slovenské dvojice Eduard Pittich, Dušan Kalmančok Obloha na dlani, kterou jsem kdysi jako snad osmi nebo devítiletý přelouskal asi pětkrát od začátku až do konce během pár týdnů, a od té doby nebyl klid. A přiznám se na rovinu - od té doby jsem tak komplexní a vyčerpávající knihu snad neviděl. Buď byly úžeji zaměřené, nebo v nich bylo všechno, ale jen tak opatrně, snad aby se neřeklo. První knížka, o které si troufnu říct, že je důstojným nástupcem Oblohy na dlani, alespoň v mých očích, je encyklopedie Martina Reese Vesmír, která je velká, těžká a je v ní fakt asi všechno, co by mohlo začátečníka, ale nejen jeho, zajímat. Vyšla někdy v roce 2006 a pak ještě jednou znovu v r. 2015, ale už nevím, jestli i obsah doznal nějakých změn a aktualizace, nebo má kniha jen jinou obálku. Doufám, že ne, přece jenom za těch 9 let se toho ve výzkumu vesmíru stalo nemálo. V knihkupectvích už to asi mít nebudou, ale v antikvariátech by neměl být problém knihu sehnat. Kdyžtak mě někdo klidně doplňte, nedělám si patent na rozum a určitě neznám všechny knížky, který kdy vyšly, a který by mohly tazatelovi pomoct trochu proniknout do tajů vesmíru.
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 162
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Re: Kniha pro začátečníka

#216

Příspěvek od billy »

Z pohľadu prípravy na pozorovanie nočnej oblohy ďalekohľadom pre úplného začiatočníka by som aj ja odporúčal knihu "Obloha na dlani". Ale úplne na začiatku som začínal s knihou "Vesmír" od autorov Grygar, Horský, Mayer. Áno, doba od napísania oboch kníh pokročila, ale na zoznámenie sa so základnými informáciami o Vesmíre a Slnečnej sústave určite postačujú.
tommot
Příspěvky: 3
Registrován: 25. 03. 2018, 17:23

Messierove objekty

#217

Příspěvek od tommot »

Čaute,
je nejaká kniha po slovensky/česky o tejto téme?
Ďakujem
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Messierove objekty

#218

Příspěvek od nosuh »

Za me je pro zacatecnika nejlepsi knihou na seznameni se s oblohou asi Karkoshka. Je prehlednej, obsahuje popisy objektu, v malym i vetsim dalekohledu a obsahuje i hodne jinych NGCcek, ktery jsou v dosahu 15cm dalekohledu..
Da se stahnout i z netu, ale jde stopro i koupit v reedicich..obcas do nej koukam i dneska..
https://www.kosmas.cz/knihy/225427/kark ... ne-oblohy/
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
JoKr
Příspěvky: 148
Registrován: 29. 04. 2011, 21:58
Bydliště: Bratislava
Věk: 64

Re: Messierove objekty

#219

Příspěvek od JoKr »

Na prvé oboznamovanie sa s objektami v slovenčine nie je na zahodenie aj Hviezdny atlas k malým ďalekohľadom (P. Vízi):
https://www.dalekohlady.eu/p/544/kniha- ... lekohladom .
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Messierove objekty

#220

Příspěvek od nosuh »

Jj, tuhle taky mam, ale ten karkoshka je porad top..minimalne ty mapky pro pripadne hledani (skakani) jsou tam podrobnejsi..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Messierove objekty

#221

Příspěvek od Cztwerec »

Já mám tu nejstarší verzi Karkoschky, která už má leccos za sebou a pořád je to pro mě taková srdcovka... Je to pro mě prostě historie, mého dobývání vesmíru. Pořád to tu hodnotu má. Zajímavé jsou na té knížce dvě věci, některé jasné a poměrně jednoduše viditelné objekty tam chybí a to co autor viděl malým dalekohledem, kolikrát nejde rozlousknout ani tím D (označením) velkým dalekohledem. Na druhou stranu pak ale obdivuji pozorovatelské schopnosti autora. Kolikrát pro mě dělá problém najít v triedru i M57 :D A pak druhá věc, dnes si ty mapky tisknu sám.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Messierove objekty

#222

Příspěvek od nosuh »

Po Karkoshkovi mam druhej nejoblibenejsi tenhle atlas - jen na takovy ty rychlovky, kdy chce clovek rychle něco najit..je i laminovanej a jsou tam i objekty pro trochu vetsi dalekohled ( 200-250cm).
http://www.supra-dalekohledy.cz/publika ... -1080.html
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
sedw
Příspěvky: 7
Registrován: 12. 07. 2020, 16:33

Re: Knihy o astronomii

#223

Příspěvek od sedw »

Hezký den. Máte někdo zkušenosti s touto knihou? https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _planets1/

Chci začít s pozorováním, takže hledám nějakou literaturu, která je srozumitelná a má nějakou informační hodnotu, tzn. abych podle ní našel věci, které bych sám nenašel. :-)

Děkuji
Uživatelský avatar
spiky
Příspěvky: 83
Registrován: 16. 01. 2019, 20:20
Věk: 31

Re: Knihy o astronomii

#224

Příspěvek od spiky »

Ma niekto skusenosti s knihou Hviezdy (Ucelený obrazový sprievodca vesmírom ) https://www.martinus.sk/?uItem=279100 ? Popis na internete je velmi strucny a nenasiel som ani ziadne ukazky. Dakujem
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Re: Knihy o astronomii

#225

Příspěvek od madcat »

Mám doma českou verzi, klidně můžu doma naskenovat pár stránek i třeba dle výběru, pokud mi dáš vědět přes SZ. V kostce řečeno je to knížka spíš pro mladší nebo nenáročnější čtenáře - nákresy vzdálenosti hvězd od nás, které postrádají měřítko, takže jsou spíš zbytečné, nebo mapy souhvězdí jakoby promítané na kulovou plochu, ale vyobrazené z úhlu , takže obrazce jsou zdeformované perspektivou. Vypadá to možná efektně a určitě neobvykle, ale je to k ničemu. Kdyžtak dej vědět, jestli tě třeba zajímá nějaké konkrétní souhvězdí.
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Odpovědět