DSS - skládání komet

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

DSS - skládání komet

#1

Příspěvek od vla »

Našel jsem na zapadlé kartě podzimní snímky kometky Hartley, složil na kometu, což se docela povedlo. Ovšem nedaří se mi skládat variantu kometa + hvězdy. Kometka je označená, ostatní parametry stejné jako při skládání na kometu, výsledkem je kometa složená na kometu a stopy hvězd začátek jasný bod a od něj méně jasná stopa po pohybu hvězdy než při variantě složit jen na kometu. Tuší někdo co kazím?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
astromilos
Příspěvky: 61
Registrován: 17. 01. 2007, 23:54
Bydliště: Veltruby
Věk: 63

DSS - skládání komet

#2

Příspěvek od astromilos »

DSS mě již několikrát zklamal. Vpřípadě složení na kometu + hvězdy je mimo. Běžně "zamrzá" na konci procesu při " Zpracování výsledného obrazu ( Průměr ). Pokud náhodou proces dokončí, kometa je protáhlá, hvězdy bodové. Testoval jsem to na čtyřech počítačích s různým OS. Problém je v programu, nebo dělám chybu já. Nafotil jsem Garradda a k snímku se nemohu dopracovat. Poraďte prosím. Existuje jiný dostupný software? Díky.
Montáž EQ6-R, Newton 200/800, Carl Zeiss AS 100/1000, Carl Zeiss AS 80/1200, Carl Zeiss 50/540 pointační, Canon 400Da (MMys), Canon 450D, TV guider MMys.
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

DSS - skládání komet

#3

Příspěvek od jirka.P »

Ahoj na fóru
Je někdo v tomhle zkušený a chce se podělit o cenné rady?Stejně jak předchozí kolegové jsem se pustil do starých dat (Hartley) a stejný problém.Při skládání na kometu je jádro komety ok.Při skládání na kometu+hvězdy jsou hvězdy ok a jádro komety mázly.Né po směru hvězd,ale jako spíš špatně na sebe poskládaný.
Postup:Zarovnat snímky(už zkalibrovaný v mraw)
Označeno jádro komety přesně-shift a zoom kolečkem myši(všechny snímky)
složeno aktivní snímky(střední kappa-sigma ořezání),vyrovnání zkreslení(střední),zarovnání automatický.
Zkoušel jsem přehodit-označení jádra a potom zarovnat,ale výsledek stejný.
Všiml jsem si že někdo používá na komety postup mraw,registar a dss.K čemu je ten ragistár dobrý?
Uživatelský avatar
323K13L
Příspěvky: 101
Registrován: 16. 06. 2009, 16:09
Bydliště: Praha, Punkrác

DSS - skládání komet

#4

Příspěvek od 323K13L »

astromilos, jirkaP: Řešil jsem loni to samé - skládání na kometu a hvězdy - problém zůstal nevyřešen. Nezbývá, než vyzkoušet jiný program a postupy nebo počkat na novu verzi DSS...
SW newton 150/750 || SW 70/500 || EQ-5m || CanonEOS1000Dm || Canon70-200mm f/4 L || Canon50mm f/1,8 || QHY5

"Budete-li se snažit porozumět celému vesmíru, nepochopíte vůbec nic. Jestliže se pokusíte porozumět sobě, pochopíte celý vesmír." [Buddha]
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

DSS - skládání komet

#5

Příspěvek od FunTomas »

Skladanie na kométu alebo na hviezdy je postup, ktorý zvládne akýkoľvek rozumný program na registráciu obrázkov. Kombinácia oboch postupov je však už trocha "čarovania" a natívne to robí len DSS (teda ak sa zadarí, lebo podľa popisov to asi nie vždy zafunguje). Postupov je popísaných niekoľko. Tu na AF to popisoval tuším MMys, ale nájsť tu niečo... Skús pozrieť a naštudovať tento návod http://panther-observatory.com/comet_processing.htm.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

DSS - skládání komet

#6

Příspěvek od MaG »

jirka.p Ten popsaný postup vypadá, že je dobře, ale asi to opravdu nefunguje vždy. Mě to na Hartley třeba fungovalo, to si pamatuju, ale nelíbily se mi výstupy, kde bylo vidět zbytky stop hvězd, které tam DSS vkládal nedokonalým složením na kometu a na hvězdy. Pak nezbývá, pokud chci mít oboje bodové, než zvážit metodu složení, která spočívá ve složení na kometu v Registaxu a složení na hvězdy třeba v DSS a pak to proložit tak, že snímek složený na kometu (kometu bez hvězd) vložím do snímku složeného na hvězdy. Pokud se to udělá rozumě a ne jako omalovánka a evokuje to vjem, jaký by mělo, potom je to docela přijatelná metoda (na můj vkus). Podobně ale sofistikovanějšími metodami to dělají matadoři, jako třeba MMys.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

DSS - skládání komet

#7

Příspěvek od jirka.P »

Ahoj
Díky hoši za rady.Z toho vyplývá,že dss má umělou inteligenci,trpící tvrdohlavostí.Půjdu Vaší cestou.Jirka
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

DSS - skládání komet

#8

Příspěvek od amil »

to jirka.P skládám komety v DSS a celkem to funguje Vyberu snímky,vlevo dole je nastavení dám nast.zarovnání 2%/jelikož mi to hlásilo málo hvězd/,pak dám na sluč.Kom+hvězdy, a pokr.zarovnat vybr.snímky... červeně označ. a již to jede.Ani jsem nemusel kroužkovat snímky komety.Ukázka je na mých stránkách komety.Např.:Garrad, Panstarrs.Pokud při posledním načítání výsled.obrazu vyjde pak na konci 1s a nepokračuje hned ,tak počkám nějákou chvíli i odběhnu a nakonec se obraz načte a již múžeš upravovat dle vlastní vůle.Dělám v RAW a DSS 3.3.2
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

DSS - skládání komet

#9

Příspěvek od jirka.P »

Amil:Zdravím,tak jsem to ještě vyzkoušel podle Vašich rad a stále stejný.Kometa+hvězdy=rozmazaný jádro.Všiml jsem si,že když skládám z rawu a ne z tiffu tak dss jádro komety detekuje sám a přesně. Jestli Vás to víc zajímá,můžu poslat data.Jirka
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

DSS - skládání komet

#10

Příspěvek od amil »

Jirka.P Dnes jsem to znovu zkoušel dal 9 snímků RAW a 8 FF,ale vzalo mi jen 8 na sloučení.Zkusil jsem je zakroužkovat všechny pak dal 2%,protože je málo hvězd,pak zvolil kom+hvěz.,pak zarovnání vlevo červeně napsané a pak jsem každou pozici potvrdil/zarovnání ,sluč./ a než se to rozběhne musí v posledním okénku být napsáno zarovnání :na kometu a hvězdy nahoře a ISO atd. dát O.K. a již to běží.Zkus to třeba 2-3x.Pošli mi třeba fotku a co jsi zadal.nebo si stáhni nový DSS z internetu- čau.
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
Jasnovidec
Příspěvky: 345
Registrován: 28. 03. 2010, 14:49
Kontaktovat uživatele:

DSS - skládání komet

#11

Příspěvek od Jasnovidec »

Ahoj, včera jsem zkoušel fotit C/2012 K1 (panstarrs), při skládání v DSS se mi nedaří zakroužkovat kometu, pořád se to chytá na blízkou hvězdu, poradí někdo co s tím?
Astronoobík v akci, lidlskop + triedr NIKON 16x50 CF ACTION VII. Celestron 20x80, HEQ-5, SW ED 80/600 ED, dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

DSS - skládání komet

#12

Příspěvek od MaG »

Nenapsal jsi, zda při výběru komety držíš SHIFT.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Jasnovidec
Příspěvky: 345
Registrován: 28. 03. 2010, 14:49
Kontaktovat uživatele:

DSS - skládání komet

#13

Příspěvek od Jasnovidec »

:) Díky Martine.
Astronoobík v akci, lidlskop + triedr NIKON 16x50 CF ACTION VII. Celestron 20x80, HEQ-5, SW ED 80/600 ED, dobson SW 250/1200
Odpovědět