zákryt hvězdy planetkou Polyxo

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Luky

zákryt hvězdy planetkou Polyxo

#1

Příspěvek od Luky »

Ahojte.
budete někdo pozorovat zákryt hvězdy HIP 27972 (v Orionu) planetkou 308 Polyxo?

Ukaz probehne 30.1.2004 v 00:07 SEČ (pro mé stanoviště). Vzhledem k tomu, že ta hvězda má 7 mag a pohasne o přibližně 5 mag, tak pozorovat budu. Celý úkaz má trvat 22 s.

Podrobné informace a mapky najdete zde: http://mpocc.astro.cz/updates/0129pol.html
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

zákryt hvězdy planetkou Polyxo

#2

Příspěvek od MaG »

Ty patříš asi mezi ty opravdu veselé chlapíky. Víš jak dlouho už u nás sněží? :hi:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Elvenking
Příspěvky: 137
Registrován: 12. 01. 2004, 00:48

zákryt hvězdy planetkou Polyxo

#3

Příspěvek od Elvenking »

Mám podobné pozorovací podmínky jako eMartin...nevím kdo pořád rostrhává ty peřiny ;)

Ale kdo ví,ještě se počasí třeba zlepší :)
I think,therefore i am
Luky

zákryt hvězdy planetkou Polyxo

#4

Příspěvek od Luky »

eMartin napsal: Ty patříš asi mezi ty opravdu veselé chlapíky. Víš jak dlouho už u nás sněží?  :D  :hi:

Dyt je to az za dva tydny.. Kdo vi, jake bude pocasi...
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

zákryt hvězdy planetkou Polyxo

#5

Příspěvek od Libor »

Luky napsal:


Dyt je to az za dva tydny.. Kdo vi, jake bude pocasi...
Tak ted uz je to zitra v noci a napr. v Plzni stale snezi.
Je to ale docela zajimave pozorovani o ktere maji navic zajem i profesionalove, takze kdyby se snad zitra nekomu vyjasnilo (hlavne tem na severu, kudy ma prochazet stin), tak nevahejte a pozorujte. Vysledky (i negativni) zasilejte na hvezdarnu v Rokycanech.
Jeste pripojim jeden typ - pokud mate videokameru, nejlepe pripojenou k dalekohledu, tak se to pokuste natocit. Hvezda je docela jasna a objektivni videozaznam ma podstatne vetsi vahu nez vizualni pozorovani.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

zákryt hvězdy planetkou Polyxo

#6

Příspěvek od MaG »

No, můžeš být v klidu. My na severu tu dnes máme skorozataženo. Jinými slovy trochu tu občas prosvítá namodralá obloha. Ráno slabé sněžení. No nevím. Tento týden je nějaký zakletý co se počasí týče.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

zákryt hvězdy planetkou Polyxo

#7

Příspěvek od FunTomas »

V BA je jasno. Ak to vydrzi do piatka rana, tak je sanca nieco take nafilmovat. Otazka pre skusenejsich. Myslite si, ze by sa dal dany ukaz nafilmovat webkamerou? (Ci to stoji za ten pokus...)
No teraz som si uvedomil preco je tu jasno a preco tu jasno aj bude. Ved BA lezi presne vedla potencialneho tiena... :-[
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

zákryt hvězdy planetkou Polyxo

#8

Příspěvek od sandor »

Po delší době NAZDAR! Novější už mě nebudou znát ... I tak to chodí. Jsem na Polyxo plně připraven. Mám jednu prosbu: Kdo je aktuálně připojen a má techniku a zájem - ať pozoruje! V Teplicích je zataženo (severní Čechy), ale i přes veškerá upřesnění může být naděje prakticky kdekoliv. Jen se to chce trochu obeznámit s tímto druhem pozorování. Nvíc - asi hodinu po Polyxu je další planetka, která jde téměř kolmo na průběh Polyxa. Kdo má zájem, ať se podívá na stránku http://mpocc.astro.cz/updates/0129pol.html a na stránku http://www.euraster.net/pred/20040130-Merope-11.0.gif. Pozorování v šuplíku není moc platné, proto ať je k službám stránka http://mpocc.astro.cz/2004/ , kde je i formulář. Taková zpropadená věc - dvě planetky by mohly vrhnout nepatrný stín hvězd za sebou na naše území a počasí je ... no však se podívejte ven. Prostě: Kdo napozoruje a odešle - tomu závidím. Já jsem připravený na všechno - i na smrt infarktem ze zatažené oblohy. Ale moc času nezbývá - hybaj k informacím! ;D
Luky

zákryt hvězdy planetkou Polyxo

#9

Příspěvek od Luky »

Ahoj. Já si tě ještě pamatuju :). Počasí vypadá špatně. Tady z toho asi nic nebude.

Škoda, že jsem si pár dní dopředu nezkusil cvičně tu hvězdu najít. Jak se znám, tak se i může stát, že než ji najdu, tak zákryt proběhne :).

Situaci na obloze budu kontrolovat až do půlnoci... Třeba se vyjasní. Ale vidím to blědě  :-/

Teď tady sněží (severní morava)... nadějně to vypadá pro střední čechy - http://www.chmi.cz/meteo/om/cr/poc_cr.html
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

zákryt hvězdy planetkou Polyxo

#10

Příspěvek od sandor »

Pravě mi poslal textovku Tomáš Janík z Ústí nad Labem, nže z jeho pohledu profimetoeorologa je ještě malá naděje na zlepšení počasí (22.40 SEČ). Sice jenom přechodné, ale využít by se mělo.
Luky

zákryt hvězdy planetkou Polyxo

#11

Příspěvek od Luky »

Ty jo... v tuhle chvíli je tu polojasno! Jdu honem shánět mapky pro pozorování, kdyby počasí vydrželo!

Luky
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

zákryt hvězdy planetkou Polyxo

#12

Příspěvek od MaG »

Ahoj Šándore. Tady v JBC to nestojí za nic. Jednu deku mám na obloze a druhou peřinu tvoří spousta sněhu krytá čerstvým prašanem o výšce 5 cm Je to smůla.

Jak často dochází k zákrytům hvězd dobře viditelných planetkami? Dále jak často je takový zákryt vidět z určitého místa, řekněme z ČR? A jak často vyjde počasí? :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Luky

zákryt hvězdy planetkou Polyxo

#13

Příspěvek od Luky »

Hlásím oblačnost s dírama v mracích. Vyrážím ve 23:00. 2 minuty by mohla trvat cesta na kopec a 5 minut si dávám na nalezení té hvězdy  ;).

Láďa Šmelcer z hvězdárny ve Valmezu říkal, že tohle je zákryt nejjasnější hvězdy, pozorovatelný od nás v tomto roce.. ale do jaké míry je to vzácné, to nevím. Možná, že kdybych tohle téma nezaložil, tak by to z astrofóra ani nikdo nepozoroval :)

23:45 - do zákrytu zbývá 20 minut. Zde je skorojasno! Akorát se mi zdá, že je na obloze nějaký slabší opar. Zakrývanou hvězdu jsem našel, ale pouze bočním viděním! (triedr 10x50)

23:50 - pomalu mizím nakopec.. Držím všem palce, ať jim při pozorování neruší oblačnost. Výsledky pozorování (pokud nějaké budou) napíšu zítra. ;)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

zákryt hvězdy planetkou Polyxo

#14

Příspěvek od MaG »

Zataženo, du spát.

Předpokládám, že na stránce APO si toho také dost pozorovatelů všimlo.

Přeji všem jasnější nebe a těším se na výsledky.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Luky

zákryt hvězdy planetkou Polyxo

#15

Příspěvek od Luky »

Tak teď se asi před všema hodně ztrapním... Ještě o půlnoci bylo oblačno, ale o 5 minut později už zase jasná obloha. Tajže 2 minuty jsem měl do nalezení hvězdy. Zase jsem si o sobě myslel, jaký jsem borec, že nepotřebuju mapku... hvězdu jsem našel hned a byl jsem si jistý, že je to ona... Tak jsem zíral do triedru a čekal, až zhasne.. V jednu chvíli jsem za sebou slyšel "Hele, tady někdo něco fotí"... tak jsem se otočil. A to možná byla chyba, protože v tu chvíli mohlo něco v zorném poli pohasnout... Nicméně hvězda, kterou jsem označil jako "zákrytovou" stále svítila... Tak jsem alespoň čekal, že se něco v zorném poli objeví, když jsem neviděl pohasnutí... Ale nic.

V 0:11, když se pořád nic nedělo, mi to konečně došlo - já vůl jsem celou dobu čuměl na úplně jinou hvězdu!!  :mad: :banghead: :banghead:

Teď jsem se asi před všema ztrapnil a budu si vyčítat, že jsem to sem vůbec napsal.

Ani nevíte, jak by mě uklidnilo, kdyby se zjistilo, že celý zákryt ze severní moravy vůbec nebyl pozorovatelný a že ty výpočty byly špatné  :-[.

Ale alespoň jsem se z toho poučil, že na pozorování bez mapky už NIKDY!!
Odpovědět