Polární záře 20.11.2003..???

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

Polární záře 20.11.2003..???

#46

Příspěvek od Prda »

Ahoj,
jak naznačil Paaja: Nebylo by možné zřídit nějaký alert výjimečných událostí pomocí SMS na mobil? Vzhledem k neexistenci spolehlivé brány Mail->SMS, která je někde zdarma (nebo se pletu?), by asi stačilo rozeslání mailu skupině příjemců nebo přímo zřídit něco jako listserver. Konverzi na SMS by si každý mohl zařídit sám (někdy je možné využít služeb svého mobilního operátora, někdy se dá využít SMS brána u zaměstnavatele atd.). Toto upozorňování by asi mělo být nějakým způsobem moderované (hmm, to je hloupost, moderátor by musel být přišroubovaný k mailu a musel by vidět totéž, co vidí oznamovatel;-))) nebo to bude chtít sepsat pravidla používání, aby nám echo nechodilo třeba v případě, že je vidět Měsíc v úplňku..

Technicky si umím předstvit i zřízení vlastní SMS brány (na Linuxu), stačí obětovat např. Nokiu 5110. Tady už by šlo ale o peníze a bylo by nutné řešit problémy z toho plynoucí.

Shodame, jestli ten nápad není úplně out (já su totiž po včerejším show eště furt trochu mimo), rád s něčím pomůžu, např. se SMS branou.

Prďa
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Polární záře 20.11.2003..???

#47

Příspěvek od FunTomas »

Hmla sa nerozpadne, pretože mne sa podarilo konečne spojazdniť webkameru a tiež mám takéto hriešne plány. Čo z toho vyplýva? Hmla a zamračené bude až do pondelka rána na celom západnom Slovensku. :-/
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Polární záře 20.11.2003..???

#48

Příspěvek od FunTomas »

S tou SMS som to vyriešil. Stačí aby mi prišiel email s nejakým špecifikovaným subjektom alebo odosielateľom a bude mi forwardnutý okamžite na mobil. Mal som to vedieť už včera. :banghead:
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Polární záře 20.11.2003..???

#49

Příspěvek od Myzer »

10.45 S tou hmlov radšej nestraš. Podľa mňa sa to dovečera rozpadne a bude aspoň polojasno. Pozeral som snímky z družice, oblačnosť by sem minimálne do soboty nemala prísť, teda aspoň dúfam.
11.15 Už som teraz dokonca videl na chvíľu aj Slnko.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Menhunotep
Příspěvky: 41
Registrován: 28. 09. 2003, 03:18

Polární záře 20.11.2003..???

#50

Příspěvek od Menhunotep »

hmm, buďte rádi, že nemáte tu smůlu "žít v Mostecké pánvi". Tady totiž bylo vidět prt, díky stále zářícímu Staliňáku (Stalinovy chemické závody, dnes Chemopetrol), díky svítícímu městu, smogovému oparu a strachu, že mě venku v noci přepadne opilý a sfetovaný primitiv a vezme mi třeba i obyčejnej triedr :'(
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Polární záře 20.11.2003..???

#51

Příspěvek od MP »

Jeste neni vsem dnum konec. Za poslednich 24 hodin zaznamenala NOAA dve dost silna Mka z oblasti 0501, coz je temer uprostred slunecniho kotouce - smerem k Zemi. Takze smolari nezoufejte, ono jeste neco prijde ...
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře 20.11.2003..???

#52

Příspěvek od MaG »

Prda napsal: Ahoj,
jak naznačil Paaja: Nebylo by možné zřídit nějaký alert výjimečných událostí pomocí SMS na mobil?
Myslím, že toto je obecný problém, že vám někomu nejde přeposlání na mobil.. jinak doporučuji zkusit něco jako IAN alerty - jmenuje se to observers list a ten kdo zrovna něco vidí o tom sms kou z mobilu může informovat ostatní, nebo to pošle z internetu. Každopádně se pak všem registrovaným rozešle info na mobil či jinou specifikovanou adresu.
Chodí jen sotva 1 sms měsíčně, což neotravuje a když je vidět polární záře, vždy to někdo včas pošle.

Jinak nápad přeposlat z mailu určitý mail podle odesílatele je nápad dobrý ale jistě by byl o to lehčí, přepošlee-li si jej třeba právě z observers listu.

Měl by to být tento link. nevím ale nakolik to pánům z Brna může vadit, když vám o tomhle linku říkám... neveřejný to snad nebude...?

http://amper.ped.muni.cz/mailman/listinfo/observers
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře 20.11.2003..???

#53

Příspěvek od MaG »

MP napsal: dost silna Mka z oblasti 0501
Sakra teď sem přemejšlel co je to ta 501 a pak mi došlo že to je jistě nové označení pro oblast 484 z předchozí otočky  8)

Jinak protože se to zjednodušuje, tak 0501 souvisí asi s číslováním do 9999 a pak se jede jakoby od 0. proto taky 0501 je vlastně 10501... ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Polární záře 20.11.2003..???

#54

Příspěvek od MP »

eMartin napsal:

Sakra teď sem přemejšlel co je to ta 501 a pak mi došlo že to je jistě nové označení pro oblast 484 z předchozí otočky 8)

Jo, to by mohlo odpovidat. A na miste byvale slavne 486 je ted 508 a vedle 506. A na miste 488 je 507. Ale Slunce ted uz vypada prece jen trochu jinak, nez pred mesicem.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
jcz
Příspěvky: 86
Registrován: 11. 10. 2003, 01:51

Polární záře 20.11.2003..???

#55

Příspěvek od jcz »

myslim ze jsem vcerejsi situaci docela podcenil,tusil jsem ze se bude neco dit,ale ze s toho bude jedna z nejsilnejsich zari v posledni dobe to ne.Jo cim vice znalosti skusenosti a informaci tim hure.
Jelikoz mam moznost sledovat i radiove kmitocky v sirokem rozsahu vln na kvalitni urovni a vim ze optickou cast aurory casto doprovazi i jeji radiova slozka, stridave jsem kombinoval opticke a radiove pozorovani. Prvni radiovou auroru jsem zaznamenalve 14SEC. Odrazy byly povetsinou slabe, okamzite po zapadu slunce se situace vyrazne zlepsila.Aurora se chovala typickym zpusobem kazda vlna zacala na SV a pozvolna se presouvala k zapadu, kazda dalsi vlna byla vzdy jizneji a jizneji. Vzdy kdyz byla radiova aurora na mohutne urovni sel jsem se podivat danym smerem z okna, vetsinou byla mezi oparem tusit nazelenala barva menici intenzitu, obcas se objevily slabe zavoje primo nad hlavou.
Moc jsem neveril Lukimu za pozoruje zari az k Marsu, ale kdyz v 20,45 radiove odrazy zacaly prichazet od JZ presunul jsem se pozorovat ven, okamzite jsem registroval zari okolo Marsu! asi
po 3min. se oblast rozpadla na 4 dynamicky se menici vertikalni pruhy, nekdo to tady jiz zminoval vlnici se zaclony (nekde z vysky az 1000km). Po nejakych 5min. se vse rozpadlo. Vymizely i radiove odrazy. V 21,20 jsem vyrazil do prace, po ceste se nic nedelo, ale v 22,15-22,30 jsem ve meste mezi panelaky pozoroval nadhernou cervenou zari slabsi na SV a mohutnou nadherne se promenujici na SZ
Celou noc jsem kontroloval situaci, ale krome spousty jasnych meteoritu se jiz nic nedelo.
Luky

Polární záře 20.11.2003..???

#56

Příspěvek od Luky »

Asi ve 22:20 jsem šel už jenom zkontrolovat situaci, protože jsem myslel, že už polární záře slábne.

Ale opak byl pravdou - Nad severem se objevilo několik výrazných červených pásů. Některé byly až do běla... Další červené "skvrny" bez detailů jsem pak viděl i na SV a SZ...

Opravdu nádherná podívaná... Jenom pořád lituju toho, že jsem neměl film ve foťáku. Jdu si ho koupit teď, protože mám takové tušení, že se v nejbližší době ještě jednou polární záře dočkáme..  ;)

15:35 - hm.. Tak měli jenom černobílé (svitkové). To by asi na polární záři příliš vhodné nebylo ;D. Takže případnou polární záři budu asi opět pouze vizuálně pozorovat...
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Polární záře 20.11.2003..???

#57

Příspěvek od A.K. »

Tak jsem se konečně vrátil ze školy a mohl si přečíst vaše zážitky z včerejší noci a dnešního rána. Vypadá to, že máme stejný názor.........bylo to nádherný I když tady se zhruba po 22:00 objevila mlha a pak se záře hledala dost těžko. Já skončil kolem 23:00 (bohužel, protože ve 4:30 vstávám do školy :() ale cestou autobusem jsem pozoroval krásný srpek Měsíce a to mě trochu uklidnilo.

Jak to vypadá s dnešní nocí ?
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Luky

Polární záře 20.11.2003..???

#58

Příspěvek od Luky »

No zdá se, že žádná větší CME k nám neletí, takže vyhlídky na dnešní noc moc dobré zřejmě nejsou... :-/

Snad v příštích dnech
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Polární záře 20.11.2003..???

#59

Příspěvek od T.o.m »

Taky se přípojím k té haldě příspěvků. Vyběhl jsem ven jako kdyby hořelo a ono to místy tak fakt vypydalo. Kolem deváté jsem dokonce pozoroval korónu - nádherně se vlnila v obrovské rychlosti. O půl desáté jsem to zabalil, škoda té další fáze. Ale okolo desáté jsem to ještě kontroloval z balkónu (výhled bohužel na jih) a nic, tak jsem šel :sleeping:
Každopádně tohle chtělo rybí oko, a ne běžné objektivy. Byla to paráda, ještě dnes mě bolí za krkem.
Občas byly vidět paprsky i jižně pod Pegasem (jak jste psali okolo Marsu). Chvílem na SZ jakoby duha.
Nádhera ::) :o
Tom :hi:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Polární záře 20.11.2003..???

#60

Příspěvek od MMys »

Tak jsem dneska ráno, dokud jsem to měl ještě čerstvé v paměti, popsal to, co jsem včera viděl. Teď jsem k tomu dodal obrázky a dal to do použitelné formy na WEB. Škoda, že můj digitál umí jenom 8sec. expozice a film bude až v pondělí (doufám, že tam něco bude, přeci jen padesátka z té nádhery moc nezabrala, chtělo to tak 28mm nebo ještě kratší. Rybí oko by byla na tuhle náheru ideálka)

Článek je tady: http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/Aurora_20_11_2003.htm
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět