Leonidy 2003

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Leonidy 2003

#16

Příspěvek od MaG »

U nás zase teď pršelo.. nevíš čím to je, Luky ? :D

Mimochodem u vás taky že?

Že já ještě nestuduju na jihu Čech, tam bych snad něco viděl. Halt kde sem já na Leonidy, tam je zataženo (mám na mysli trvalý pobyt - to loňské Slovensko byl výlet ze zoufalství nad počasím doma - a stejně mi to tam málem nevyšlo)

U nás samozřejmě nic. Stálá deka. Mimochodem na radaru je taky docela klid... ???

:hi:

20. 11. - zdá se že sem o nic nepřišel, Padalo prý sotva 10 kousků za hodinu. Zkusí někdo z vás pozorovat o víkendu? Já ještě nevím, budu zrovna na návštěvě Č. Lípy, ale snad si čas najdu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Leonidy 2003

#17

Příspěvek od SKLP »

Ja nic, bohuzel zatazeno.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
PDlink
Příspěvky: 316
Registrován: 26. 08. 2003, 16:25
Bydliště: Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Leonidy 2003

#18

Příspěvek od PDlink »

Nuz podla predpovede "22.–23. novembra, 22.30 a 3.00 hod. UT (vlákna z roku 736 a 636)" som noc stravil vonku pozorovanim a fotenim. Videl som asi 3-4 poriadne leonidy. Na oblohe zanechali asi 30-40° stopu. Okrem tychto nic. Ziadne slabsie som nevidel. Po 4 hod sa definitivne natiahla hmla a oblacnost.
N 170/1150;N 360/1500; N400/1980; N200/800; Canon 70-200 F4; Canon 300 f4; Canon 350D + "drobotiny"
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Leonidy 2003

#19

Příspěvek od MaG »

P.D pokud by si mohl blíže specifikovat kdy a případně kudy ty Leonidy letěly, mohlo by to mít pro předpovědní modely velký význam.
Myslím tedy že by stačilo říct v jakém intervalu od kdy do kdy a jak asi jasné ty Leonidy byly. (koukám ten interval pozorování máš asi čtyři hodiny - možná by to chtělo trochu teda specifikovat kdy si e viděl přesněji v UT)

Podle všeho jsi viděl přesně to co bylo očekáváno, tedy několik kusů / hod včetně toho, že měly být vidět jen jasné meteory!

V případě zájmu se obrať nejen sem do fóra ale např. i na adresu
markku.nissinen@pp.inet.fi
Specielně bych to mířil na Esko Lyytinena. On už by snad věděl co s tím.

(U nás byla inverze... takže letos sem neviděl ani jednu Leonidu, neb bylo 5 nocí zcela zataženo a o víkendu taky)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Luky

Leonidy 2003

#20

Příspěvek od Luky »

Já jsem zahlédl spoustu Leonid při polární záři. Spousta z nich proletěla blízko severního obzoru, kde zrovna zářila zelená barva polární záře... Některé byly i docela jasné, takže jsem si říkal, že je možná někdo zachytí na film. Zatím jsem ale žádnou takovou fotku neviděl...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Leonidy 2003

#21

Příspěvek od MaG »

Luky napsal: Já jsem zahlédl spoustu Leonid při polární záři. Spousta z nich proletěla blízko severního obzoru, kde zrovna zářila zelená barva polární záře... Některé byly i docela jasné, takže jsem si říkal, že je možná někdo zachytí na film. Zatím jsem ale žádnou takovou fotku neviděl...
Na zachycení meteoru je potřeba aby byl opravdu jasný. O tom sem se bohužel přesvědčil na vlastní kůži v létě při Perseidách kdy mi jedna pěkná proletěla krásně přes celou fotku a nezachytila se i když měla snad i 0 mag.

Četl sem že několik lidí simultánně vidělo meteor -2 mag. Ten by se asi zachytil.

Další faktor pak je, že v době většiny udělaných fotek Leonidy nejspíš nemohly padat neb radiant byl pod nebo poblíž obzoru.

P.S. Luky - byly ty stopy meteorů krátké nebo delší? Směřovaly opravdu cca od východu (ze Lva)? A v kolik to bylo? Možná to byly Tauridy nebo co já vím?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Luky

Leonidy 2003

#22

Příspěvek od Luky »

eMartin napsal:
Luky - byly ty stopy meteorů krátké nebo delší? Směřovaly opravdu cca od východu (ze Lva)? A v kolik to bylo? Možná to byly Tauridy nebo co já vím?
No já si nestojím za tím, že to všechno byly Leonidy. Několik z nich vypadalo spíše na ty Tauridy. Ale hodně z nich jsem viděl nad severozápadním obzorem (kolem 19:00). Letěly od východu k západu a tu stopu zpětně odhaduju, na takových 5 - 10 stupňů.
Nejsem si tou délkou stopy vůbec jistý. Ale, že letěly od východu k západu a docela nízko nad severovýchodním obzorem, vím jistě.  ;)

Přesné časy jsem si nezapisoval, protože jsem veškerou pozornost venoval polární záři. Asi 3 meteory jsem viděl něco před sedmou... Pak už ty časy nevím ani přibližně.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Leonidy 2003

#23

Příspěvek od MaG »

To je zajímavé, já neviděl meteor ani jeden. Asi sem všechen čas obětoval polární záři.

Co se týče tvých meteorů - dalo by se naprosto jistě říct že to nebyly Leonidy. Jednak vzhledem k tomu, že radiant vychází cca po 22. hodině a pak proto, že Leonidy by v době kdy radiant vychází měly velmi dlouhou stopu, dokonce i přes celou oblohu.

Takže kdoví... možná sporadické, možná ty Tauridy.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Luky

Leonidy 2003

#24

Příspěvek od Luky »

No to je pravda. Stopa by asi byla o hodně delší. Já jsem si byl docela jistý tím, že to byly Leonidy podle té dráhy, která by tomu možná i odpovídala. Ta délka stopy mi vůbec nedošla.

Takže se přidávám k těm, kteří z Leonid neměli vůbec nic  :)
Uživatelský avatar
jcz
Příspěvky: 86
Registrován: 11. 10. 2003, 01:51

Leonidy 2003

#25

Příspěvek od jcz »

řek bych že leonidy vycházejí až po půlnoci, takže
to 100 procentně nebyly ony. Ale nad ránem litaly.
vždy když jsem kontroloval situaci jestli se aurora
nevrátila (1x za 1/2hod) tak jsem nějaký zahlíd.
Uživatelský avatar
T.M.
Příspěvky: 9
Registrován: 14. 11. 2003, 00:42

Leonidy 2003

#26

Příspěvek od T.M. »

Zachytit meteor v dobe polarni zare se pekne povedlo Petru Pazourovi.(http://muf.abnet.cz/pazour/)

http://muf.abnet.cz/pazour/foto/img.php ... _ra_24.jpg
http://muf.abnet.cz/pazour/foto/img.php ... 00f_30.jpg

Ja jen dodam ze vpravo nahore vidite souhvezdi pegas a bylo to nekdy mezi 20:45 - 20:50
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Leonidy 2003

#27

Příspěvek od MaG »

Souhvězdí Pegasa jsem identifikoval a právě proto se musím zeptat.. Opravdu si myslíte že na snímcích jsou meteory? Víte já jsem s Petrem u toho focení nebyl, ale chci říct, že ta stopa na fotce není typicky meteorická (např. na té č. 24) a dále že při jeho ohnisku by se muselo jednat o bolidy. Krom toho obě stopy jsou v natolik podobné dráze, že by to vlastně byla obrovská náhoda. Spíše to vypadá na jasnou družici..
Směr nemíří ani do Býka ani do Lva tudíž to nebyly případně ani Leonidy ani Tauridy, maximálně sporadické meteory.
Viděli jste tedy v době expozice i očima padat jasný meteor, nebo se jedná např. o jiný objekt - družice apod.??

Přiznávám, že na družici to v době cca 19:45 vůbec nevypadá a letadla taky vypadaj jinak..

Vaše pozorování v žádném případě neshazuju, jen nemohu uvěřit, že tam máte dva bolidy :o
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
T.M.
Příspěvky: 9
Registrován: 14. 11. 2003, 00:42

Leonidy 2003

#28

Příspěvek od T.M. »

Ani ja u foceni somozrejme nebyl, jenom si mylim ze poznavam co je na fotkach. Popisoval jsem to tady na foru uz 20.listopadu v tematu Polarni zare:
V 20:47 sem si vsimnul nazelenaleho oblacku v miste souhvezdi trojuhelniku berana a ryb. O nekolik vterin pozdeji se mi naskytla uzasna podivana ! Oblak zjasnil a promenil se v cosi jako ve vetru vlajici zaclony a aby toho nebylo malo, preletel pres scenu jasny meteor. Podle me jde o jeden meteor zachyceny na dvou fotografiich. Je rozpuleny :behead: do dvou snimku z ruznych pristroju. I me prekvapilo jak je na fotce jasny.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Leonidy 2003

#29

Příspěvek od MaG »

Tím si ovšem vysvětlil to co mě nenapadlo. A sice že to že je ta stopa na dvou fotkách. Nenapadlo, mě, že se fotilo s dvěma těly a že expozice začaly zrovna při průletu meteoru. To je tak bláznivá vzácnost, že nemám co dodat. Dík za upřesnění. Nedokážu tomu uvěřit, ale budu muset ;)

Vlastně mě napadá ještě fotka bolidu Perseid Matěje Kaspera. Ta vznikla jako jeden z jeho prvních pokusů vyfotit hvězdy a zrovna mu ji přeťal bolid. Tak expozici ukončil a výsledek je třeba zde :-)
http://astronomy.hyperlink.cz/perseids2000.htm

OK já vám teda věřím, je to nádhera :hi:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět