Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

#46

Příspěvek od MilAN »

Merkur ve dne ~ kolem poledne
Na rozdíl od denního pozorování Merkura ve fázi "úplňku", kdy jsem se snažil zjistit, jak daleko se dá jít až "ke Slunci" - viz příspěvek č. 41, tentokrát jsem se snažil zjistit , až do jakého "srpku" se dá Merkur v poledne pozorovat

08/8 .. jasnost = +0,10mag .. průměr = 6,52 ".. fáze = 63% .. elongace = -26°
15/8 .. jasnost = +0,25mag .. průměr = 7,25" .. fáze = 53% .. elongace = -27°
19/8 .. jasnost = +0,35mag .. průměr = 7,70" .. fáze = 47% .. elongace = -27°
24/8 .. jasnost = +0,54mag .. průměr = 8,45" .. fáze = 37% .. elongace = -29°
26/8 .. jasnost = +0,66mag .. průměr = 8,75" .. fáze = 33% .. elongace = -25°
31/8 .. jasnost = +1,03mag .. průměr = 9,40" .. fáze = 24% .. elongace = -22°

Podmínky byly celkem mimořádně dobré - dobrá průzračnost vzduchu, poměrně málo rozptylujícího světla. V porovnání s pozorováním "úplňku", kdy je největším nepřítelem velmi blízké Slunce, ale je velká jasnost ( -2mag) a malý kotouček (cca 5" plnokotouč) , tady se pozoruje celkem v optimální +/-maximální elongaci. Větší průměr a menší celková jasnost a menší plošná jasnost dělá pozorování výrazně těžším.
Vzhledem k tomu, že jsem jak u pozorování v blízkosti Slunce, tak i zde - za celkem v obou případech dosti příznivých podmínkách- narazil na meze, které sice nejsou nepřekonatelné, ale ten posun už nebude nějak výrazný.

Pozorováno ve všech případech tripletem APO 107/700, binohlava , zvětšení 40x - v čase okolo poledne
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
miro75
Příspěvky: 221
Registrován: 25. 11. 2015, 15:53
Bydliště: Nové Mesto n.V.
Věk: 48

Re: Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

#47

Příspěvek od miro75 »

Niekedy v lete som našiel Merkúr 4,8°od Slnka. Jasnosť tuším -1,8mag. Bohužial som si nespravil záznam. To pozorovanie trvalo iba pár sekúnd ,lebo mi zadymila príruba na tubuse. Celkom by ma zaujímalo ,ako to riešite pri refraktoroch. Už sa mi to totiž stalo aj s hladáčikom,dobrých 15° od Slnka. Pomôže clonenie tubusu,podobné ako pri rosnici?
SW Dobson 200/1200, Zeiss 50/540, TS Plössl 32, SW Magellan 20 , Hyperion 13, TMB Planetary 9,7,4,2.5, SW Planetary 5, Trieder 20x50.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

#48

Příspěvek od Achernar »

Venusi jsem nekolikrat na denni obloze spatril i pouhym okem, ale Merkur je o dost tezsi. Zkusenost me naucila, ze nejlepe je videt, kdyz je jeho fase čtvrť. Když je větší, bývá úhlově malý, málo jasný a příliš blízko slunci. Když je v tenčím srpku, je to až na tu velikost totez. Hlavni rozdil oproti Venusi je ten, ze Venuse zari jasnym bilym leskem, kdezto Merkur se tak neleskne, na obloze ma maximalne ten druh lesku jako slabsi mrak. Neni-li obloha cista a tmava, je to velmi tezke. Podotykam, ze pouzivam azimutalni montaz, takze si nemohu pomoct najetim na polohu.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Odpovědět