Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

#1

Příspěvek od Psion »

Konečně jsem se dostal k pozorování těchto dvou planet najednou a ve dne. Venuši jsem viděl několikrát, i když dnes poprvé jako hezký kotouček. Moc nadějí jsem nedával nalezení Merkuru, ale díky mé nově upravené montáži (zpřesněné odečítání stupnic azimutu a výšky) jsem našel Merkura na první pokus! Malinký kotouček byl zřetelný při zvětšení 120x a tak jsem spokojen Už se těším na jasnější noc a pozorování Marsu, který v této velikosti naposledy pozoroval opočlovek!!
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

#2

Příspěvek od MMys »

Tak Venuše nenín problém. Jednou jsem takhle viděl uzoučký srpeček kousek od Slunce pár dní po dolní konjunkci. Ovšem Merkur ??? To musela být perfektně čistá obloha, aby na ní byl vidět. A co Jupiter, ten by tím pádem měl jít taky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

#3

Příspěvek od Psion »

Budeš se divit, ale pozoroval jsem Merkur v chvílích kdy se objevoval v mezeře mezi mraky Na Jupiter se chystám zítra, protože dnes mi tam vadily stromy. Merkur v hledáčku 8x50 nebyl vidět, ale v dalekohledu to bylo v pohodě. Tohle nezkouší ani na Petříně, protože všichni myslí, že prakticky nelze. Ovšem můj dnešní test to jasně vyvrátil a je jasné, že Merkur lze pozorovat i za poměrně mizerného počasí přímo ve dne (mimochodem jsem pozoroval ve 13,30 našeho času). :-)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

#4

Příspěvek od MaG »

Na hvězdárnách obecně se bojí hledat něco ve dne. Někdy je to nezájem, jindy obava že by snad lidi nic neviděli.
Proto sem tak rád ukazoval třeba Arctura či Vegu, aby si to lidi uvědomili, že to jde tak snadno.. pravda, doma bych si na to netroufl :hi:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

#5

Příspěvek od Janek »

Nevím jak na Petříně teď, ale v dobách, kdy jsem prováděl já, jsme ukazovali Venuši i hvězdy (Vega, Arcturus, Capela, Rigel atd.) poměrně běžně neboť SLuníčko se nám bez koronografu (tehdy v rekonstrukci) zdálo nudné. Méně často jsme ukazovali Merkura. Nezáleželo při tom na na množství oblačnosti jako na čistotě ovzduší. Mimochodem, když ráno svítá a nechce se jít spát, je zajímavé pozorovat, jak dlouho před/po východu Slunce některé objekty zmizí např. M57.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

#6

Příspěvek od Psion »

V Praze bych dnes asi Merkur ani nehledal, protože by to dle mě bylo bez šance. Za posledních 15 let se pozorování v Praze úděsně zhoršilo a omezuje se jen na nejjasnější DSO nebo planety. Mimochodem včera byla obloha na Vysočině nádherná :
MIMA

Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

#7

Příspěvek od MIMA »

Zkoušel jsem Merkura hledat ve dne mockrát, ale ani jednou jsem nebyl úspěšný. Mám přesnou paralaktickou montáž, pevně ustavenou, takže jsem určitě koukal na správné místo na obloze, ale Merkura jsem prostě nespatřil. Venuše jde velmi snadno. Když víte, kde přesně je, tak je vidět i pouhým okem a třeba v poledne. Povedlo se mi to několikrát, ale napřed jsem musel najít Venuši dalekohledem.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

#8

Příspěvek od Janek »

Ohledně Merkura - na Petříně se tu a tam podařilo jej najít pomocí Königova astrografu (tuším pokud si ještě pamatuji 180/3470). Sám jsem jej nalezl mimulý rok v Pivoni na Dovolené s dalekohledem téměř v poledne pomocí naváděného dalekohledu, nicméně o hodinu později se mi to již nepodařilo zopakovat. Letos bych chtěl využít některého z barevných filtrů tak, aby zvýšil kontast oblohy a ten malý kotouček byl zřetelnější.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

#9

Příspěvek od Janek »

Merkura jsme na dovolené s dalekohledem (DsD) skutečně našli i za pravého poledne (0,6magn.). Jako hlavní problém v létě vidím fakt, že sluníčko pere do dalekohledu a tak už tak dost vysoký neklid se ještě stupňuje ohřevem vzduchu v tubusu (ideální je hold kopule). Vyzkoušel jsem opět moje oblíbené polarizační filtry a polárkou jsem si "málem" vypálil oko (je proti Slunci v poledne a obloha ve filtrech velmi ztmnavne).
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

#10

Příspěvek od MMys »

To s tím polarizačním filtrem musím vyzkoušet. Mám ho pro účely normálního fotografování a obloha s ním je ve směru po slunci pěkně do tmavomodra. Ale takovéhle použití mě nikdy nenapadlo. Dík :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

#11

Příspěvek od FunTomas »

Neviem chlapi, co to mate za filtre, ale mne tmavne obloha pri pouziti polarizacneho filtra len 90stupnov od slnka. V smere slnecnych lucov nie je ten efekt takmer pozorovatelny. Mimochodom tak by to malo podla fyziky aj fungovat, takze skutocne nechapem. Netmavne vam ta obloha len tym, ze samotny filter ma nezanedbatelnu hustotu a stmavi obraz aj bez toho aby sa prejavil ucinok polarizacie??
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

#12

Příspěvek od peta »

FunTomas napsal: Neviem chlapi, co to mate za filtre, ale mne tmavne obloha pri pouziti polarizacneho filtra len 90stupnov od slnka. V smere slnecnych lucov nie je ten efekt takmer pozorovatelny. Mimochodom tak by to malo podla fyziky aj fungovat, takze skutocne nechapem. Netmavne vam ta obloha len tym, ze samotny filter ma nezanedbatelnu hustotu a stmavi obraz aj bez toho aby sa prejavil ucinok polarizacie??
ano, s nejvetsim efektem filtru v devadesati stupnich souhlasim, mam sice jen levnejsi filtr od hamy ale to by vliv mit nemelo...

janek: davas filtr pred objektiv, nebo za okular? nebo jinde? :)
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

#13

Příspěvek od MP »

FunTomas napsal: Neviem chlapi, co to mate za filtre, ale mne tmavne obloha pri pouziti polarizacneho filtra len 90stupnov od slnka.
Polarka je 50 stupnu nad obzorem, Slunce v soucasne dobe v poledne zhruba 47 stupnu, takze kdyz namirim objektiv na Polarku, svira jeho osa s paprsky od slunce uhel cca 83 stupnu. Jde jen o to ten filtr spravne natocit.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

#14

Příspěvek od Janek »

peta napsal:

ano, s nejvetsim efektem filtru v devadesati stupnich souhlasim, mam sice jen levnejsi filtr od hamy ale to by vliv mit nemelo...

janek: davas filtr pred objektiv, nebo za okular? nebo jinde? :)
Pokud používám jeden, šroubuju jej do okuláru, pokud dva (třeba na Mars) pak jde jeden do hranolu ze stranu od objektivu a druhý do okuláru a natáčením okuláru si reguluju jas. Na Mars vynikající.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Pozorování Merkuru a Venuše ve dne!

#15

Příspěvek od peta »

Janek napsal:

Pokud používám jeden, šroubuju jej do okuláru, pokud dva (třeba na Mars) pak jde jeden do hranolu ze stranu od objektivu a druhý do okuláru a natáčením okuláru si reguluju jas. Na Mars vynikající.
hmm, to verim, i na mesic to musi byt parada... ty filtry mas mensiho prumeru? ja mam 58 mm, tohle nikam nenarvu...
petr(zavinac)fajkos.com
Odpovědět