Meteor v 23:38 SELČ 26.8.

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Meteor v 23:38 SELČ 26.8.

#1

Příspěvek od T.o.m »

Zdarec lidi,

kdo jste včera v úterý večer pozoroval, a v danou chvíli jste nekoukali do dalekohledu, tak jste museli vidět to co já. Meteor přes 2/3 oblohy (začínal západně od souhvězdí Orla a končil někde ve vrchních hranicích Pastýře. Dokonce byl vidět rozpad na dvě části. Viditelný asi 5 sekund. Neviděl jste to někdo??
Tom :hi:
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Meteor v 23:38 SELČ 26.8.

#2

Příspěvek od MP »

Tato noc byla na meteory docela bohata. Prestoze jsem se prevazne venoval dalekohledu, fotaku a kamere, zahledl jsem jich nahodne nejmenei 20 ( od 22:00 do 4:00 ), z toho dva mimoradne jasne. Prvni by asi odpovidal vyse uvedenemu popisu, druhy, jeste jasnejsi, o neco pozdeji, letel nekde nad Pegasem smerem na Persea. Pohyboval se pomalu ( asi letel skoro primo na mne ) a zustala za nim siroka, zhruba sekundu svetelkujici stopa. Bohuzel nemohu uvest casy, nic jsem si nepoznamenal a pamet po te probdele noci nejak vynechava.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Luky

Meteor v 23:38 SELČ 26.8.

#3

Příspěvek od Luky »

Tak tenhle meteor jsem neviděl, ale opravdu jich včera lítalo hodně. :o
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Meteor v 23:38 SELČ 26.8.

#4

Příspěvek od MP »

Ted jsem zaregistroval, ze 25.8. bylo maximum meteorickeho roje severnich Iota Aquarid. Smer vetsiny meteoru, co jsem videl, by tomu odpovidal.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Luky

Meteor v 23:38 SELČ 26.8.

#5

Příspěvek od Luky »

Jo, taky jsem se díval jestli není nějaké maximum a narazil jsem na to.. Nevím teda, co je to zač, ale vím, že to bylo lepší než Perseidy :)
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Meteor v 23:38 SELČ 26.8.

#6

Příspěvek od Telesto »

V to úterý jsem pozoroval také a je pravda, že to lítalo jako o život. Bohužel tento jsem však neviděl neboť jsem právě odjížděl Ovšem jestli jste někdo pozorovali včera tj. ve středu. Tak bylo k vidění něco podobného. Teda aspoň u nás (jižní cípek moravy) Bolid pěkně zářivý. Ohnivé barvy. Letěl od jihovýchodu k severu. Stopa byla vidět snad tři, čtyři vteřiny. V půli své cesty se nejprve rozpadl na dva kusy. Ten zadní shořel hned a ten poslední se pozděj rozpadl ještě snad na pět dalších, které krásně dohořely. No prostě paráda. Bylo to asi kolem jedenácté, ale nemám představu. Fakt super podívaná. Nic podobného jsem ještě nikdy neviděl...
Luky

Meteor v 23:38 SELČ 26.8.

#7

Příspěvek od Luky »

no, tak to muselo být super. Já jsem včera pozoroval kolem 01:30 Moc meteorů jsem neviděl, protože jsem se snažil koukat na Mars triedrem ;D, ale pár jsem jich viděl taky. Ale takový bolid, jaký popisuješ, aby byl vidět i rozpad na dva úlomky, tak to jsem ještě nikdy neviděl... :o
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Meteor v 23:38 SELČ 26.8.

#8

Příspěvek od peta »

Luky napsal: ... protože jsem se snažil koukat na Mars triedrem...  :o
vcera jsem na tebe vzpomenul a v jednu hodinu vytahl na mars svuj ruskej 7x50, ze se mrknu jestli je opravdu mozne videt tu polarni cepicku. mars je ovsem tak jasny ze kolem kotoucku tvoril hvezdicovite obrazce, ktere znemoznovaly cokoli videt (bohuzel nemam neutralni filtr)
pak jsem jeste jako ty zkousel v jedne ruce drzet oprenej triedr o zabradli a v druhe ruce jsem do toho koukal zeissem O-10 a to bylo uplne o nicem, nevidel jsem vubec nic takze fiasko :)
petr(zavinac)fajkos.com
Luky

Meteor v 23:38 SELČ 26.8.

#9

Příspěvek od Luky »

No já jsem to pak udělal tak, že jsem triedr nechal triedrem (takže jsem ho nepřidržoval), jednou rukou jsem si zakrýval oko, v druhé ruce držel triedr a za záda jsem si dal jakou si bednu, co máme na balkóně, abych se mohl pohodlně opřít a obraz se netřepal. S tím, že by byl Mars přesvícený jsem problém neměl. To jen když se dívám normálně bez té lupy do okuláru.. Ale není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Prvně na Mars namířím triedrem, potom se od triedru vzdaluju a musím hlídat, abych Mars pořád viděl, protože pak se to blbě hledá. Potom se opřu o bednu a přibližuju se k triedru nebo oddaluju, dokud Mars nemám hezky ostrý. Když už jsem pak ten kotouček viděl pěkně, tak jsem na něj čuměl, dokud jsem nezahlídl polární čepičku. Aby se Mars netřepal, tak jsem zkoušel různé metody. Nejvíc se osvědčilo zadržování dechu  ;D. No prostě sranda  ;D ;D.

Včera se mi dokonce povedlo polární čepičku zahlédnout, tedy něco bílého nahoře na Marsu. Napsal jsem to na můj web. No a to právě, když jsem zadržoval dech, takže tuhle metodu zkouším dál  ;D.

No jo, vy co máte něco většího takovéhle problémy nemáte... ;D.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Meteor v 23:38 SELČ 26.8.

#10

Příspěvek od peta »

Luky napsal: No jo, vy co máte něco většího takovéhle problémy nemáte... ;D.
no momentalne jsme na tom uplne stejne, mam jen triedr 7x50... pravda, ve skrini mne lezi zrcadlo 210/1102... mimochodem, snad do tydne spustim stranky o stavbe dobsnu/newtonu: ty preci po necem takovem touzis, tak zkus nekde poridit zrcadlo a pojd do stavby semnou :)
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Meteor v 23:38 SELČ 26.8.

#11

Příspěvek od johnik »

to: TOM
No, já viděl v ten večer zhruba ve 22:40 jasný meteor, padal docela pomaleji, ačkoliv shořel rychle a krátce, svítil cca 1,5 sec, zda se rozpadl nevím, ale jasnost byla minimálně jako mars v zenitu.Ale jelikož zanikl zajímavě, jako když se stopne film, tak je rozpad docela pravděpodobný
Luky

Meteor v 23:38 SELČ 26.8.

#12

Příspěvek od Luky »

to Peta: No určitě bych do toho šel, ale nemám zrcadlo kde sehnat - a nemám teď ani finance abych ho koupil.

Kdybych už někde to zrcadlo sehnal, tak bych neměl nikoho, s kým bych dalekohled stavěl. POchybuju, že bych to sám zvládl postavit někde ve sklepě podle nějakého návodu.

Takže věcí, které bych k tomu potřeboval je trošku víc: peníze, ochotného člověka, prostor, kde bych dalekohled stavěl a trpělivost.

Jediné, co bych z těchhle věcí měl je asi ta trpělivost. teda snažil bych se :). Jinak jsem ani nevěděl, že ty máš pořád jen ten triedr. Myslel jsem, že jsem už na astrofóru jediný, kdo pozoruje triedrem  :-[.

Tak teda přeji hodně úspěchů při stavbě. Určitě si pak dalekohledu budeš víc vážit, když ho postavíš sám. Teda se to říká, z vlastní zkušenosti ti to říct nemůžu  ;)
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Meteor v 23:38 SELČ 26.8.

#13

Příspěvek od peta »

no vztah k tomu kramu mas pak jiny to je pravda, kdyz jsme s pritelkyni stary dalekohled odvazeli, tak to bylo skoro jako louceni se stenetem :)) dalekohled jsem tedy mel, dobsna 150/1200 a ten jsem prave menil za optiku, tubus a par odlitku...

k te stavbe, no chce to alespon nejakou minimalne vybavenou dilnicku, tedy, ponk, sverak, vrtacka + trocha naradi... stojim si ale za tim, ze pri stavbe se clovek obejde bez soustruhu ci frezek, bez ujme na kvalite budouciho zarizeni... zalezi jak kdo si s konstrukci vyhraje, pravda v tvem pripade bude zrejme nejvetsi problem zrcadlo...
petr(zavinac)fajkos.com
Luky

Meteor v 23:38 SELČ 26.8.

#14

Příspěvek od Luky »

no většinou hodně lidí na astrofóro příjde s tím, že má jen triedr nebo žádný dalekohled. Nakonec mu tady všichni poradí co a jak, no a pak tady může psát příspěvky, jak s dalekohledem pozoruje.

No a já jsem tady jedinej, kdo už tady rok a půl píše, jak pozotuje triedrem  ::).

Nějaké krámy jako vrtačku svěrák, atd. má u sebe můj otec.. Ale jak říkám, nedokážu si představit, jak někde ve sklepě sám stavím dalekohled. A přesně jak říkáš, tohle by byl ten nejmenší problém, protože bych prvně musel sehnat to primární zdrcadlo.  ::)

No takže hodně štěstí. Pak se mi ozvi, jak se ti ten dalekohled povedl  ;)

PS: Shodame, budiš mi odpuštěno, že jsem o tomhle diskutoval v tématu meteor...
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Meteor v 23:38 SELČ 26.8.

#15

Příspěvek od Janek »

T.o.m napsal: Zdarec lidi,

kdo jste včera v úterý večer pozoroval, a v danou chvíli jste nekoukali do dalekohledu, tak jste museli vidět to co já. Meteor přes 2/3 oblohy (začínal západně od souhvězdí Orla a končil někde ve vrchních hranicích Pastýře. Dokonce byl vidět rozpad na dvě části. Viditelný asi 5 sekund. Neviděl jste to někdo??
Tom :hi:Ten meteor jsme viděli, je k němu pořízený i podrobný zákras, protože na expedici do Zachotína (vysočina) jezdí i meteoráři. A tak my jsme se kochali jeho září a délkou, oni jej zakraslili a nahlásili.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Odpovědět