Polarni zare

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Polarni zare

#1

Příspěvek od T.o.m »

Zdarte lidi,

jen se divim, ze to tom zatim nikdo nepise. Jestli jste byli dnes v noci pozorovat, tak mate asi jako ja zazitek na cely zivot. Pri hledani jedne galaxie jsem si vsiml, ze na severu se zacinaji objevovat nejake svetelne pruhy (nejdriv jsem myslel, ze je to auto), jenze po chvili jsem si musel zaklapavat dolni celist, protoze u nas takovahle polarni zare :o :o
No proste bozska podivana. Cele to zacalo asi kolem 29.5. v 11 h. SEC, pak v 11:20 zesilila na maximum - krasne zbarvena do ruda, misty oranzova, pote jiz slabla, trochu zase zesilila a 30.5. zhruba v 00:15 SEC jiz nebyla k videni.
Byla daleko jasnejsi nez Mlecna draha, sahala misty az do Velkeho vozu a otamtud se tahla pres Kasiopeu. ::) ::)
Jenom se ted proklinam, ze jsem s sebou nemel fotak :banghead: :banghead: :behead:
Svetelne sloupy se menily viditelne radove v sekundach, byly obcas az neprirozene pravidelne.

Prece jste to museli videt, kdyz byla vcera tak nadherne jasna noc, nevedel jsem co driv, jestli M81,82 nebo zari.
Tom :hi:
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Polarni zare

#2

Příspěvek od zdenek »

Musim potvrdit, podivana to teda byla. Zrovna jsem na chalupe cejchoval fotonasobic pro fotometrii, kdyz v tom ... 8). Pokud co ukazoval byla pravda, tak musela byt bez problemu viditelna i ve vetsich mestech.
Pokud vyjdou predpovedi, tak je mala sance, ze dnes, byt slabsi, by se mohla opakovat.

Z.R.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Polarni zare

#3

Příspěvek od T.o.m »

Hned pujdu koupit film do fotaku a dneska budu jiz vybaven. Jen nevim, jaky film by se na to hodil.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Polarni zare

#4

Příspěvek od zdenek »

Nejlepe by Ti poradil asi Martin (MMys). Mrkni na http://astronomy.hyperlink.cz/polarni-zare30052003.htm.  Je to tam foceno Fuji 1600 ASA . Ja pouzivam na takoveto snimky digital Canon. Na toto v pohode staci.

Z.R.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Polarni zare

#5

Příspěvek od T.o.m »

1600 ASA??? tolik se snad ani nevyrabi :o
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Polarni zare

#6

Příspěvek od zdenek »

Jak to tam je uvedeno, tak jsem predal dal  :). Zcela bezne je 800 a 400 ASA (coz podle mne musi stacit). Je ale fakt ze na ruznych Web strankach se opakovane objevuje udaj FUJI 1600 ASA, takze jej asi vyrabi (byt nevim jak to bude s dostupnosti).
Z.R.
L.u.k.y

Polarni zare

#7

Příspěvek od L.u.k.y »

Já jsem nic neviděl, protože jsem žádnou polární záři nečekal a neměl jsem naplánované žádné pozorování. :banghead: :banghead: :banghead: :bomb:

Vidím, že jsem přišel o hodně. :banghead:

Jak dlouho to trvalo?? ;)
Uživatelský avatar
greatgig
Příspěvky: 119
Registrován: 28. 04. 2003, 23:26

Polarni zare

#8

Příspěvek od greatgig »

Ze severu mi stini dum a v Praze jsem nevidel ani polarni zari ani Mlecnou drahu, ackoli jsem koukal po M81/82 a M51 jeste v pul druhe.

Zkusim se dnes podivat, i kdyz "zare a nejen ze severu" tu mam kazdy den az moc... 8)
L.u.k.y

Polarni zare

#9

Příspěvek od L.u.k.y »

Myslite, ze je nejaka pravdepodobnost, ze by ta polarni zare byla i dneska v noci ?? (u nas) ;)
L.u.k.y

Polarni zare

#10

Příspěvek od L.u.k.y »

Ahojte.
Ted jsem si usmyslil, ze pristi polarni zari uz nepropasnu! Ja jsem totiz jeste nikdy zadnou nevidel. :'(
Muzete mi PROSIM poradit nejake stranky (pokud mozno ceske, prinejhorsim anglicke), kde bych se ihned dozvedel, kdyby u nas hrozila polarni zare? Ja to ze snomku ze SOHO nepoznam. Nekdy mi to pripada, ze co nevidet tu ta polarni zare bude a neni, a nekdy zase podle tech snimku zadnou necekam a je tady.

Prosim, jestli onecem takovem vite, tak se ozvete.
Predem diky, Luky. ;)
Uživatelský avatar
Keneth
Příspěvky: 47
Registrován: 15. 05. 2003, 18:19

Polarni zare

#11

Příspěvek od Keneth »

Ahoj lidickove,
tak jsem tu krasu take videl. Klem 11hod se zacali objevovat horizontalni svetle pruhy. Rikal jsem si, ze nekde jede auto, ci neco jineho. Po te, co se svetle pruhy zacali nepravidelne promenovat a menit barvu, jsem uvazil, ze se jedna uplne o neco jineho. Byla to opravdu nadhera, zvlaste prechody do cervena. Jeji parametry dosahovaly : horizontalne rozpeti pres 90°, vertikalne dosahovala az temer k velkemu vozu.
Byla to vskutku krasna noc, mlecna draha krasne viditelna, pak ta zare, . . . . .  :o no co Vam mam povidat. Tady na Vysocine jsou perfect podminky.
Mejte se  a preji jen ty nejtmavsi noci.
Keneth
Fotorádce - http://www.fotoradce.cz - Váš poradce v oblasti digitální fotografie&&Lukas Adamec, Your photo-digital adviser&&
L.u.k.y

Polarni zare

#12

Příspěvek od L.u.k.y »

No jo no. Na vysocine... to se ti to pozoruje. :-/ ::)

Co my - obycejní smrtelníci?  ;D
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

Polarni zare

#13

Příspěvek od Sniper_RAT »

Jo,jo....na balkone s vyhledem na centrum Brna se toho moc pozorovat neda....ach jo...ale jsou i dobry noci,tmavy,dneska to vypada docela slibne,tu a tam mracek,ale to by se melo rozehnat....doufam....
L.u.k.y

Polarni zare

#14

Příspěvek od L.u.k.y »

Tak to si veris :D. Nesledujes predpoved pocasi? Vsechny ty mraky se na tebe teprve hrnou :D

No ja se radsi vyspim z toho dnesniho zatmeni :)


Sniper_RAT napsal: Jo,jo....na balkone s vyhledem na centrum Brna se toho moc pozorovat neda....ach jo...ale jsou i dobry noci,tmavy,dneska to vypada docela slibne,tu a tam mracek,ale to by se melo rozehnat....doufam....
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

Polarni zare

#15

Příspěvek od Sniper_RAT »

Predpoved nesleduju.....kur**....asi bych mel.Bohuzel jsem zatmeni nevidel,zaspal jsem to.A tak jsem se na to tesil!!!Mozna priste... ;D ::) :rotflmao:
Odpovědět