Jupiter a videokamera

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Jupiter a videokamera

#1

Příspěvek od Psion »

Dnes jsem si řekl, že bude hezká příležitost k pozorování a nechám dalekohled venku alespoň 1,5 hodiny aby se teplotně usadil. Kolem 21,30 jsem začal pozorovat Jupitera 240x. Tentokrát jsem viděl v jižní části ne jeden tmavý pruh, ale bylo vidět, že je složený z řady dalších proužků. Skvrna byla nádherně vidět (našel ji bez problémů i mladší syn, který má 6 dioptrií). Dokonce bylo vidět i tmavší jádro uvnitř skvrny. Nalevo od skvrny bylo jasně vidět, že se pás jakoby dělí na dva (světla rýha uprostřed pásu) a hned u skvrny další malý tmavý útvar. V severním pásu byly jasně vidět dva tmavé výběžky, každý na opačné straně pásu. Rozhodl jsem se pro jeden pokus - natočení Jupitera na klasickou videokameru. Bez jakékoli opory jsem přiložil objektiv kamery na okulár, zvětšil Jupitera pomocí zoomu kamery na přijatelnou velikost a točil. Jaké bylo pak moje překvapení, když v méně kvalitním obrazu byla slabě vidět struktura pásů a mnoho pásů v jižní části planety, ale co víc - velká skvrna ale lehce narůžovělá!!! Průchod skvrny poledníkem Jupitera jsem odhadl na 22 hod ±3 minuty. Tak jsem si konečně udělal tento plánovaný pokus a k mému překvapení se zajímavým výsledkem. Hezký a jasný večer všem. :hi:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jupiter a videokamera

#2

Příspěvek od MMys »

Tak, pokud jsi ten záznam ještě nesmazal, tak by bylo dobré ho nahrát přes kartu s videovstupem do PC a zpracovat stejným stylem, jako to dělám já. Viz moje WWW stránky. Pokud totiž jsou vidět detaily v jednotlivých snímcích, tak je velká šance na kvalitní složeninu, i když je obraz jinak zašuměný. To se skládáním zredukuje. Tak to zkus. Kdybys potřeboval poradit více, tak dej vědět.
Martin.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Jupiter a videokamera

#3

Příspěvek od Psion »

Nesmazal a určitě si ho na památku schovám. Bohužel kartu Video IN nemám a asi jen tak mít nebudu. Myslím, že bude pro mě přijatelnější si půjčovat digitální foták s vysokou citlivostí a přenášet fotografie už v digitální podobě, nebo vyzkouším i klasický film s nějakou zrcadlovkou. Ty obrázky z kamery jsou přece jenom hodně zašumělé a nevím co by z toho vylezlo po uložení do PC v dig. podobě. Možná časem budu spíš používat webkameru, která má 4x větší citlivost než dig. fotoaparáty, tam je ale bohužel nutné mít notebook. Je to ale skvělé pořizovat si vlastní fotografie. Každopádně děkuji Martine za rady. Josef
Odpovědět