Planetové rendez-vous

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Planetové rendez-vous

#1

Příspěvek od shodam »

Na jakési astronomické stránce jsem se dočetl, že komu se nepodaří napozorovat současnou unikátní konstelaci planet bude mít další příležitost až v roce 2060. A vzhledem k tomu, že nevím, jak dobře budu za těch 58 let vidět (pokud vůbec ještě něco uvidím 8) ), rozhodl jsem se nečekat a využít první termín. ;)

Vhodná příležitost se kupodivu naskytla již dnes (29.4.) večer. I když je pravda, že ještě odpoledne počasí vypadalo mnohem víc na deštník nebo pláštěnku než na astronomické pozorování. K večeru se ale mraky jako zázrakem roztrhaly a i satelitní snímek potvrzoval, že hlavní část fronty už přešla. Takže jsem hned po osmé hodině vyrazil na své nově objevené pozorovací místečko, postavil dalekohled a začal se kochat (polojasnou) hvězdnou oblohou....nebo v tomto případě spíše oblohou planetovou. Ty se totiž podle všech předpokladů dostavily v plném počtu a očekávané sestavě :).
Sice dnes nebyl příliš klidný vzduch, takže nějaké velké detaily se nedaly očekávat, ale skvělé bylo už jen mít všechny okem viditelné planety takhle před sebou. Sluneční soustava jako na talíři! Je libo Saturn ? Prosím, tady ho máte.... jako přílohu Mars ? Hned vedle. A co takhle dezert v podobě Merkura? No zkrátka jedno velké ňam ňam  :) :nod:

Určitě si tohle planetové rendez-vous nenechte ujít. Stojí opravdu za to! A zvlášť když si uvědomíte, že další podobné bude až za 58 let :hi:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Planetové rendez-vous

#2

Příspěvek od MaG »

O víkendu (27.4.) jsem byl s dětma v Jizerkách, takže sme viděli všechno od Venuše po Jupiter. Na to, že je vidět i Merkur jsem ale ani nevzdechl, takže si dám raději ještě několikrát repete  :)

2. 5. 2002 - Situace včera - zataženo vysokou oblačností, předevčírem - taky zataženo. Dnes to vypadá nadějněji, tak snad něco z toho bude !
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Planetové rendez-vous

#3

Příspěvek od MaG »

Tak se mi to konečně pořádně podařilo.

Už 7. května se večer náhle vyjasnilo a viděl jsem Venuši a Jupiter a v náznaku Saturn a Mars.

9. května jsem vyrazil na Bedřichov. Je tam super výhled na SZ. Bohužel rozpadaly se mi tam cirry, takže to bylo o fous. Ale už ve 21:30 byly zřetelně vidět všechny planety. Nad zbytky cirů se pohupoval Merkur, ze všech planet nejslabší. V jasu soupeřili Saturn a Mars, ale přece jenom Mars byl hezčí, už proto, že byl jen na šířku Měsíce od Venuše. Taky Jupiter se mi zamlouval, zvlášť díky měsíčkům dobře viditelným hlavně vlevo od planety.

Nakonec jsem už ve 22 hodin odpozoroval kometu C/2002 C1 (Ikeya-Zhang). Nevím sice zda to nebylo jedno z posledních pozorování, ale především mě překvapila svou velikostí (velká mlhavá skvrna) a taky ještě stále slušnou jasností. Teď nemám po ruce nic, podle čeho bych upřesnil ten odhad jasu - snad doplním.

Moc hezký zážitek to byl....
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Planetové rendez-vous

#4

Příspěvek od Jakub »

Tak jsem vcera taky vyrazil a stalo to za to Sice zapadni horizont byl lehce zatazen oparem fantstickych barev, takze Merkur videt nebyl ale i v tomto oranzovoruzovo ..... barevnem oparu se mi ve 21:10 podarilo najit pouhym okem tenkou tkanicku noveho Mesice :bounce: Jeste byl videt okem do 21:25, triedrem az do 21:30, ale pak mi nenavratne zmizel ve zminovanem oparu.
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Planetové rendez-vous

#5

Příspěvek od MaG »

Tak. Nejdřív jsem si myslel že vás zahltím příspěvky, ale s postupem dnů mě to přešlo 8)

Takže Vás maximálně tak odkážu na jednu stránku, kde se rozplývám nad báječným seskupením planet, velmi mladým Měsícem atd atd.

http://astronomy.hyperlink.cz/seskupeni05-2002.htm

Kdyby mi vyšly i fotky, bylo by to snad ještě báječnější, než v roce 2000, kdy jsme pozorovali seskupení 6. dubna.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Planetové rendez-vous

#6

Příspěvek od sandor »

Nevím, zda je to tak správné, ale mám pocit že potkat všech pět planet na večerní nebo ranní obloze není zase až tak velké unikum, spíše se asi jedná o takovéto blízké uskupení.
Má sestra, ač astronomický analfabet, se doslechla, že jsou vidět planety a volala mi. Tak jsem jí hodil do schránky pár mapek a když bylo opravdu hezky, zavolal jsem jí, ať si kouká najít mapky a nějaký dalekohled a vyleze ven. Pochopitelně, když jsem si ověřoval, zda viděla to, co měla vidět, dopadlo to dost špatně. Jen ve Venuši se nespletla, zato všechny ostatní planety hledala od severu na jih a od zenitu k východu. Díky mobilům jsem ji mohl nadálku pomoci v orientaci na obloze i na mapce. Stálo mě to na kreditu 35 Kč, jí přibližně také tolik, ale byla šťastná, že viděla něco, co by jinak sama nebyla schopná dohledat byť s obzorovou mapkou v ruce. A mě hřeje pomyšlení, že jsem ji k tomu dopomohl.
Příklad mé sestry je typickým příkladem člověka chtějícího něco vidět na obloze jen díky tomu, že se o tom mluví všude možně. Zajímalo by mě, kolik lidí neznalých oblohy si v minulých dnech vylezlo před své obývací jeskyně a rozhlédlo se oblohou. Třeba si našli i Venuši jakožto objekt nezaměnitelný (i když - kdo ví?) a s úžasem se dívali na oblohu a s klidem sobě rovným přiřazovali tečky jasných hvězd planetám a teček slabších planet nebo díky blízkosti obzoru ještě koupajících se ve světle soumraku si vůbec nevšimli.
Měl bych podotknout, že sestra nepotřebovala ve finále ani dalekohled a za pár dnů mi volala, že se na ně byla znovu podívat a, světe div se, oni se vůči sobě navzájem pohnuly!
Inu, i tak se dá konzumovat astronomie. Ale abych zase nebyl na sestru moc přísný: její astronomický výkon v hledání planet mě spíše příjemně překvapil a vůbec jsem ho neočekával.
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Planetové rendez-vous

#7

Příspěvek od Jakub »

Neco podobneho (i kdyz u tve sestry byl zajem, tady moc ne) jsem zazil v labu, kde mi delaji fotky. Kdyz laborantka videla moje pokusy o foto nocni oblohy, tak hned pribehla a rikala, ze se o to taky zajima a ze ji tatka koupil nejakej dalekohled a tak hodne pozoruje. Dle popisu to vypadalo na zrcadlo kolem 115mm. A jestli bych ji nemohl pomoci, co ze to vecer zari za jasnou hvezdu na zapadnim obzoru. Po odpovedi ze je to Venuse se zamyslela a prohlasila ze ma asi blbou mapu hvezdne oblohy, kdyz na ni tahle jasna stalice neni :banghead: Nasledovla ovsem dalsi otazka. Jestli pry v tomto obdobi nejsou videt nejake planety, ktere by se daly pozorovat :toilet: To uz jsem jen nasucho polknul a doporucil nejakou literaturu, ale byl jsem ujisten, ze nechce cist, ale pozorovat :hanged: Popral jsem ji prijemnou zabavu na jejim severnim balkonu, ze ktereho pozoruje a odpotacel jsem se ven :mad2:
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Planetové rendez-vous

#8

Příspěvek od Jakub »

eMartin napsal: Tak. Nejdřív jsem si myslel že vás zahltím příspěvky, ale s postupem dnů mě to přešlo  8)

Takže Vás maximálně tak odkážu na jednu stránku, kde se rozplývám nad báječným seskupením planet, velmi mladým Měsícem atd atd.

http://astronomy.hyperlink.cz/seskupeni05-2002.htm

Kdyby mi vyšly i fotky, bylo by to snad ještě báječnější, než v roce 2000, kdy jsme pozorovali seskupení 6. dubna.Krasne to pises na tvych strankach, presne tak to bylo. Take doufam, ze si dnes odpoledne vyzvednu diaky a na poslednich trech polickach bude ta slabounka tkanicka 32 a 1/2 hodiny stareho, nebo vlastne noveho Mesice.
Hele a co vsichni silite z toho dalsiho terminu. Nevim jak vam, ale me bude 73 a uz dneska vychovavam deti tak aby me tam pak odvezli na vozicku, nastelovali dalekohled a fotak a ja pritom budu vypravet jejich vnoucatum jake to bylo tehdy v roce 2002 ;D ;D ;D
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Planetové rendez-vous

#9

Příspěvek od shodam »

Jakub napsal: Neco podobneho (i kdyz u tve sestry byl zajem, tady moc ne) jsem zazil v labu, kde mi delaji fotky. Kdyz laborantka videla moje pokusy o foto nocni oblohy, tak hned pribehla a rikala, ze se o to taky zajima a ze ji tatka koupil nejakej dalekohled a tak hodne pozoruje. Dle popisu to vypadalo na zrcadlo kolem 115mm. A jestli bych ji nemohl pomoci, co ze to vecer zari za jasnou hvezdu na zapadnim obzoru. Po odpovedi ze je to Venuse se zamyslela a prohlasila ze ma asi blbou mapu hvezdne oblohy, kdyz na ni tahle jasna stalice neni  :banghead: Nasledovla ovsem dalsi otazka. Jestli pry v tomto obdobi nejsou videt nejake planety, ktere by se daly pozorovat  :toilet: To uz jsem jen nasucho polknul a doporucil nejakou literaturu, ale byl jsem ujisten, ze nechce cist, ale pozorovat  :hanged: Popral jsem ji prijemnou zabavu na jejim severnim balkonu, ze ktereho pozoruje a odpotacel jsem se ven  :mad2:
:rotflmao: Tak tomuhle se říká pravá amatérská astronomie ;D ;D ;D
Ta není jako my poloprofesionálové ;), ta skutečně ví, co chce !!! :rockstar: :mad2: :clown:..... :behead:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Planetové rendez-vous

#10

Příspěvek od MaG »

Myslím, že případ, který popsal Sandor znám z doby konce března, kdy jsem popisoval kde je kometa. Bohužel tak dobře jsem nedopadl.

Pokud jde o planety, tak ty spolehlivě najde už i moje přítelkyně, jenom s Merkurem jsem jí pomohl ...

Případ Jakubův z minilabu znám obdobný. Má to jednu výhodu, fotky, které mi taková obsluha vyvolala, jsou velmi dobré. Nicméně v mém případě se opravdu jednalo o obsluhující, která chodila i na hvězdárnu a hrozně ráda by viděla třeba záblesk Iridia :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Planetové rendez-vous

#11

Příspěvek od sandor »

Jo jo, někteří opravdu jdou na to :banghead: a nedají si říct. Umí ta slečna z minilabu číst? Třeba se stydí za to, že ty pitomý obrázky tak malinkatý, kterým se říká písmena, nedokáže správným způsobem dešifrovat. ??? A co se týče minilabů, tam si zásadně již nenechávám stříhat diafilmy do pětipolíčkových délek, ale nechávám si je expedovat pěkně vcelku. Dvakrát se mi stalo, že mi prostě řekli: Pane, tam nic nemáte, jen nějaké tečky. Kdo se má v tom vyznat, ale aspoň jsme vám to nastříhali. Jo, to mi nastříhali a každé páté políčko uprostřed přestříhnuté. Myslel jsem, že vyletím z kůže. Slušnost mi však velela upozornit na to, že se jedná o noční oblohu a vztekle jsem vyletěl z minilabu. Stejně bych je nejradši :hanged:, ale pak bych se dostal :behead:. Po druhém přestříhání nechám si na zakázku psát, že na mé výslovné přání nechci diapásy stříhat a jsme nyní všichni jako :angel:.
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Planetové rendez-vous

#12

Příspěvek od Jakub »

Tak jsem si vcera vyzvedl ty diaky, pekne a presne nastrihane A JE TAM :uch: Myslim tim tu malou tkanicku noveho Mesice Na dvou zaberech je krasne videt jak mizi v onom oranzovoruzovem oparu. Uz se tesim az to zaramuju a vecer pustim na platno. Je to moje prvni podarena fotka takhle mladeho Mesice :D
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Planetové rendez-vous

#13

Příspěvek od MaG »

Jakub napsal: Tak jsem si vcera vyzvedl ty diaky, pekne a presne nastrihane A JE TAM :uch: Myslim tim tu malou tkanicku noveho Mesice  Na dvou zaberech je krasne videt jak mizi v onom oranzovoruzovem oparu. Uz se tesim az to zaramuju a vecer pustim na platno. Je to moje prvni podarena fotka takhle mladeho Mesice  :D
Nejsem zas takový sobec, že by mi vadilo, kde ty si prohlížíš ten diák, ale tohle bych teda taky rád viděl. Já tam měl nejen ten "hnusný" růžovoučký opar ;), ale i nějaký ty cirry. Takže sakra zkoušel sem udělat jednu fotku, ale myslíš, že ho tam budu mít? No já tomu teda nevěřím :bomb:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Planetové rendez-vous

#14

Příspěvek od Jakub »

Martine neboj, zas takovej sobec nejsem a sam vis ze se taky rad pochlubim ale ma to jeden velkej hak - nemam skener na diaky, ale dneska jdu s fotakama na pivecko ::) a nekoho urcite ukecam aby mi to prevedl na jednicky a nuly a pak se s tim hned pochlubim :)
Jinak jsem to fotil pevnou tristovkou na plnou diru (f4) a daval jsem 1/2; 1; 2 a 4 vteriny a je na vsech zaberech. Nejlepe vysel na tu 1 a 2 vteriny, tam odpovidaji i barvy zapadu. Foceno to bylo na Kodak Elitechrom 100 ASA. Rikal jsem si, ze budu muset zamerovat od boku, jak byl sabouckej, ale svete div se, byl v hledacku, takze zamereni probihalo vcelku v pohode.
Ted jsem jeste fotil priblizeni Mesice k Marsu a Venusi. Mel krasny popelavy svit, tak doufam, ze to tam bude. Do toho trikila se to veslo akorat vsechno pohromade. Mam to jeste ve fotaku a je to na negativu, tak uvidime co s tim provede minilab. Ale u Haufa jsou machri, tak by to nemuseli zprznit ???
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Planetové rendez-vous

#15

Příspěvek od Jakub »

Tak se mi vcera podarilo sehnat ochotnou dusi se skenem a dve fotky noveho Mesice jsou jiz na mych strankach. Kdo ma zajem tak racte dale :)
http://jakub.webz.cz/
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Odpovědět