Kometa?

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Kometa?

#16

Příspěvek od shodam »

Rob napsal: To znamená, že když jdu z práce po půlnoci, tak je stále ještě vidět těsně nad obzorem?
Už to tak bude ...;) Právě teď (0:40) je asi 6 stupňů nad obzorem.
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Kometa?

#17

Příspěvek od rob.kr »

Díky, budu potřebovat nějaký kopec a vybourat baráky... :)
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Kometa?

#18

Příspěvek od rob.kr »

Tak jsem vcera v 1:40h vylezl na největší kopec v Hradci, (poblíž Hvězdárny) a se zármutkem jsem zjistil že se kometa nachází v místě největší záře "velkoměsta". :-/ Přístě to zkusím dřív.
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Kometa?

#19

Příspěvek od rob.kr »

Vzkaz pro Lucku: Tak na tu horu vylez a máš vyhráno! :angel:
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Tychi
Příspěvky: 9
Registrován: 01. 04. 2002, 18:17

Kometa?

#20

Příspěvek od Tychi »

Tak když jsem se konečně dokopala k tomu, abych dojela na hvězdárnu, tak mi bylo řečeno, že ji dneska neuvidím, protože je nízká oblačnost :o(
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Kometa?

#21

Příspěvek od sandor »

Teoreticky ano, ale prakticky je to horší, Za pár dnů bude stav lepší, jenže kometa začne slábnout. Proto za ní spěchejme :ouch: kamkoliv.
Uživatelský avatar
Lucka
Příspěvky: 10
Registrován: 09. 04. 2002, 03:10

Kometa?

#22

Příspěvek od Lucka »

Rob: Zas tak dobrou fyzicku nemam ! :)
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Kometa?

#23

Příspěvek od rob.kr »

Lucka: Nemyslim kazdy den, ale mohlo by to byt krasne pozorovani. PS: Jak je ta hora vysoka?
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
Lucka
Příspěvky: 10
Registrován: 09. 04. 2002, 03:10

Kometa?

#24

Příspěvek od Lucka »

Bydlim ve dvacatym patre, a skoro na jejivrchol ani nedohlednu a bohuzel ta vyska ani nepomaha povznest se nad prazske osvetleni :(
L.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Kometa?

#25

Příspěvek od MaG »

V diskuzi k nadejnym vyhlidkam na polarni zari jsem se zminil...:

Mimochodem, kometa Ikeya-Zhang mě překvapila tím, jak je ještě jasná. Jen škoda že kvůli Měsíci jsem ji viděl jen jako mlhavou kouli slušných rozměrů. Navíc poměrně vysoko nad obzorem.

Dneska jsem si precetl, ze to neni nahoda, tak se podivejte jak vypada, bude li jeste hezky. Mela tak 4. magnitudu.

P.S. kratinky ohunek jsem spise tusil, ale na fotce, co jsem zkusil udelat je jasne patrny.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Kometa?

#26

Příspěvek od MaG »

Tak jsem konečně dostal z minilabu ty fotky. Nemůžu říct, že by se to vyrovnalo expozicím několikaminutovým, jaké má na webu Jakub. Taky skener fotek mám jen docela mizerný..

Přesto si myslím, že to stálo za to. Zvláště doporučuju jít při focení komet do filmů min. 800ASA (já fotil na Fuji800).

Můžete mrknout na mé stránce věnované týhle paradní kometě :nod:

http://astronomy.hyperlink.cz/c2002c1.htm
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Kometa?

#27

Příspěvek od shodam »

15.5.

Tak už jsem si myslel, že Ikeya-Zhang je definitivně pryč, ale včerejší pozorování mě vyvedlo z omylu.
Úplně náhodou jsem na ní narazil při sledování M13 v Herkulovi a docela mě šokovala. A to hlavně proto, že jsem si vůbec neuvědomil, že to může být ona. Ohon totiž není už skoro vůbec patrný, zato koma ja obrovská. Odhadoval bych to minimálně na dvacet minut. Má teď vzhled trochu podobný M31 (samozřejmě v kulovém provedení).
Přiznám se, že jsem si pěknou chvíli myslel, že mám halucinace. Než mi došlo na co se koukám, prostudoval jsem 4 počítačová planetária a minimálně 10 dalších map :banghead: Ještě štěstí, že jsem nezačal volat na hvězdárnu :-X To bych se asi ztrapnil na věčné časy. :-[;D

V každém případě doporučuju ještě jednou se na tuhle kometku mrknout :nod:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Kometa?

#28

Příspěvek od MaG »

Páni, ty ses teda nechal nachytat. Ale to si vážně viděl i ohon? Já se díval před pár dny triedrem když byla poblíž M 92 (druhé kulovky v Herkulovi) a stála za to. Byla sice bez ohonu, ale taky mě fascinovala svou velikostí!
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Kometa?

#29

Příspěvek od shodam »

eMartin napsal: Páni, ty ses teda nechal nachytat. Ale to si vážně viděl i ohon? Já se díval před pár dny triedrem když byla poblíž M 92 (druhé kulovky v Herkulovi) a stála za to. Byla sice bez ohonu, ale taky mě fascinovala svou velikostí!
No radši už to nebudeme rozmazávat, jinak bych se asi musel  :toilet: nebo rovnou :hanged:

Ale ten ohon jsem opravdu viděl. Sice hodně slabě, ale ve správném směru. Je ovšem taky možný, že to byla jenom další halucinace, ale v tom případě brzo skončím takhle :mad2: nebo tahle :angel: a nebo případně takhle :devil:

:rotflmao: ;D ;D ;D
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Kometa?

#30

Příspěvek od sandor »

shodam napsal: 15.5.

Tak už jsem si myslel, že Ikeya-Zhang je definitivně pryč, ale včerejší pozorování mě vyvedlo z omylu.
Úplně náhodou jsem na ní narazil při sledování M13 v Herkulovi a docela mě šokovala. A to hlavně proto, že jsem si vůbec neuvědomil, že to může být ona. Ohon totiž není už skoro vůbec patrný, zato koma ja obrovská. Odhadoval bych to minimálně na dvacet minut. Má teď vzhled trochu podobný M31 (samozřejmě v kulovém provedení).
Přiznám se, že jsem si pěknou chvíli myslel, že mám halucinace. Než mi došlo na co se koukám, prostudoval jsem 4 počítačová planetária a minimálně 10 dalších map :banghead:  Ještě štěstí, že jsem nezačal volat na hvězdárnu :-X To bych se asi ztrapnil na věčné časy.  :-[;D

V každém případě doporučuju ještě jednou se na tuhle kometku mrknout :nod:Nedavno jsem se na ni také mrknul a je opravdu pěkně kulaťoučká, pěkně naducaná jako batole. Ale ohon jsem neviděl, ač jsem se snažil si ho aspoň vymyslit. Svádím to na to, že se díváme na kometu zpředu, tudíž ohon je za hlavou komety a protože se rozšiřuje (ohon) tak se i zvětšuje (zdánlivě) kometární hlava. Pochopitelně, že pro tento názor jsem neudělal nic, abych si ho ověřil, ale postavení Slunce - Země - kometa mě k tomu tlačí. Náznak ohonu může být jednak daný směrováním podélné osy ohonu už ne přímo do oka pozorovatele a jednak jeho zahnutostí, jak bývá především u prachových ohonů zvykem.
Ale je faktem, že je i tak krásná a stojí za kukendu!
Odpovědět