Polární záře 22. 4. 2002 ?

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře 22. 4. 2002 ?

#1

Příspěvek od MaG »

Ahoj, sleduju v posledních dnech počasí a sluneční aktivitu. Poslední erupce byla velmi silná a i když nastala spíše na okraji slunečního disku, není bez šance vidět dnes polární záři. ;)

Pokud je tu někdo z vás výhodně i méně výhodně položen s výhledem na sever, sledujte SZ až SV kolem 22:00 - 2:00. Třeba se něco stane. :nono:

Aktuálně se dá leccos dovědět na

http://www.sec.noaa.gov/pmap
http://www.spaceweather.com
http://apo.astronomy.cz

Tak pište, pište, jaké je u vás počasí a co se děje... :ears: ::)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Polární záře 22. 4. 2002 ?

#2

Příspěvek od shodam »

U mě v Rokycanech to zatím s počasím nevypadá nijak nadějně (oblačno až zataženo) Občas ale určitě mrknu... co kdyby náhodou :o

Na druhou stranu od tý doby, co tady u nás začali na severním okraji města stavět novou továrnu (a přidali k ní pár výkonných halogenových světlometů) se už nemusím o polární záři starat. Mám jí každý večer a to takovou, že mi můžou závidět i obyvatelé Aljašky ::) :mad:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře 22. 4. 2002 ?

#3

Příspěvek od MaG »

A jaká je její barva a aktivita? Hádal bych spousty bílých paprsků až oblaků přes celý sever :nod: >:(

Jo jo, vypadá to, že tady na severu (Jablonec) by mohlo být počasí lepší. Zatím chci hlídkovat a v koutku duše doufám, že to vyjde tuto noc... ::)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Polární záře 22. 4. 2002 ?

#4

Příspěvek od shodam »

eMartin napsal: A jaká je její barva a aktivita? Hádal bych spousty bílých paprsků až oblaků přes celý sever  :nod:  >:(

Jo jo, vypadá to, že tady na severu (Jablonec) by mohlo být počasí lepší. Zatím chci hlídkovat a v koutku duše doufám, že to vyjde tuto noc... ::)
Barva nejasná, ale za to aktivita trvalá ;D Tahle "polární záře" mě na rozdíl od té sluníčkové nikdy nezklame Ale stejně doufám, že jí s tím novým zákonem co nejdřív "zatneme tipec" :nod:
Uživatelský avatar
Lucka
Příspěvky: 10
Registrován: 09. 04. 2002, 03:10

Polární záře 22. 4. 2002 ?

#5

Příspěvek od Lucka »

V Praze taky nic videt nebylo ... jenom 'krasne' osvetlenej hrad :-[ No, pochybuju, ze se ty svetla u hradu nejak ztlumi, zakon nezakon, asi to tam musi svitit a reprezentovat :(
L.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře 22. 4. 2002 ?

#6

Příspěvek od MaG »

No, když sem dnes v noci viděl, jaké světelné znečištění je v kombinaci s mlhou schopen způsobit Měsíc.... to pak těch pár lamp nevadí. Největší šok nastal, když je o půlnoci zhasli :-)

No, jinak z tý parády zas nic nebude. Náraz rázové vlny nastal až v 6 ráno a stejně vypadá aktivita dost nízko. Přesto to byla zajímavá noc.

Mimochodem, kometa Ikeya-Zhang mě překvapila tím, jak je ještě jasná. Jen škoda že kvůli Měsíci jsem ji viděl jen jako mlhavou kouli slušných rozměrů. Navíc poměrně vysoko nad obzorem.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
io
Příspěvky: 11
Registrován: 08. 04. 2002, 18:23

Polární záře 22. 4. 2002 ?

#7

Příspěvek od io »

shodam napsal: U mě v Rokycanech to zatím s počasím nevypadá nijak nadějně (oblačno až zataženo)  Občas ale určitě mrknu... co kdyby náhodou  :o

Na druhou stranu od tý doby, co tady u nás začali na severním okraji města stavět novou továrnu (a přidali k ní pár výkonných halogenových světlometů) se už nemusím o polární záři starat. Mám jí každý večer a to takovou, že mi můžou závidět i obyvatelé Aljašky  ::) :mad:Mám lepší, jadernou elektrárnu - Dukovany. Vzdušnou čarou 15 km, svítí taky pěkně. Ty halogeny namířený do nebe se dají poznat i na tu dálku. Mimochodem mám takovej pocit, že před 11.9. tolik nesvítila. Před tím mi tolik nevadila. Ta změna se odehrála někdy v říjnu-listopadu.
Nemáte ji někdo taky v zorným poli a taky tu samou zkušenost?
Odpovědět