Zákryt Saturnu

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Zákryt Saturnu

#1

Příspěvek od shodam »

:uch: !!!! FANTAZIE !!!! :nod: :nod: :nod: Kdo dneska nepozoroval planety, tak přišel opravdu o hodně.

Odpoledne, když jsem kolimoval dalekohled, sice vypadalo počasí dost beznadějně, ale nakonec oblačnost zmizela a už těsně po západu Slunce se ukázal nádherný srpek Měsíce, který byl pozorovatelný bez problémů i 350-tinásobným zvětšením. Blízký Saturn jakoby naznačoval jaké nebeské představení se chystá. Kromě "hlavních aktérů" byly samozřejmě viditelné i další planety - Venuše, Mars, Jupiter. Zvláště Jupiter měl jeden ze svých lepších dnů a ukazoval spoustu detailů. Navíc poskytnul kvalitní předkrm v podobě přechodu měsíčku Io (resp. jeho stínu) přes planetu. Ten se mi zvlášť líbil, protože to bylo poprvé, co se mi povedlo napozorovat celý tranzit. :)

To hlavní se ale odehrávalo v blízkosti Měsíce. Saturn se rozhodně nedal Jupiterem zahanbit a předvedl své unikátní prstence s dobře viditelným Cassiniho dělením. Navíc přidal také své měsíčky - Titan, Rheu, Dione a dokonce i Iapetus. Samotný zákryt byl samozřejmě perfektní, ale musím říct, že možná ještě efektnější než v dalekohledu byl při pohledu triedrem. Kompozice Saturnu a osvětlené i neosvětlené části Měsíce byla prostě fantastická :angel:

Zkrátka dokonalý zážitek, který řadím k tomu nejlepším, co jsem zatím na obloze viděl ! :)
Uživatelský avatar
Marian
Příspěvky: 19
Registrován: 04. 04. 2002, 22:04

Zákryt Saturnu

#2

Příspěvek od Marian »

Neviete ako sa da vratit cas? Aby som si to pozrel aj ja. :'(
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Zákryt Saturnu

#3

Příspěvek od sandor »

V Teplicích se honily mraky sem a tam a ze zákrytu jsem viděl akorát tak starou belu (proč se tak u nás lidově říká stará bela - kde je vůbec původ tohoto obratu?) Mohl jsem si oči vykoukat , ale stejně jsem nic na úpatí Krušných hor neviděl. Tu a tam se udělala díra v oblačnosti, Měsíc byl skromně vidět, leč pořádného výsledku nebylo možno dosáhnout. Viděl jsem předchozí zákryt Saturnu a přesto že bylo dosti větrno a rozkmit obrazu častokrát přesahoval samotný průměr planety, bylo to fantastické. Fáze Měsíce byla při tomto posledním zákrytu mnohem příznivější, úzký srpek a popelavé světlo v kombinaci se Saturnem musely být perfektní. Snad se jednou ještě takovéto kombinace dožiji a bude i pěkné počasí. Jinak se snad :toilet:.
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Zákryt Saturnu

#4

Příspěvek od Jakub »

Pridavam se k Shodamovi. byla to nadhera. Na rozdil od nej jsem koukal jen domado rourou a navic se mi obcas prehnal nejaky ten mrak, ale videl jsem skoro vse. Vstup byl nadherny, ale vystup za rudnoucim Mesicem, ktery pomalu mizel v paru, byl opravdu tresinkou na pomyslnem dortu. Opet bych si dovolil par svesticek z vlastni zahradky, ale je to opravdu jen amaterina hranicici s drzosti. Najdete to na http://jakub.webz.cz/astro/Saturn2.htm
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zákryt Saturnu

#5

Příspěvek od MaG »

Jakube, ty bys mohl mít patent na pozorování zákrytů Saturnu. Já to neviděl ani jednou z těch tří možností :-)

Díky za krásné fotky.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Tychi
Příspěvky: 9
Registrován: 01. 04. 2002, 18:17

Zákryt Saturnu

#6

Příspěvek od Tychi »

V praze jsme ty dva zahlédla jen na chvililinku a to jsem ani nestačila zaostřit. Takže smůla Mraky jsou mraky...už mi bránily u komety, teď zase u saturnu :(
Tomas.BJ
Příspěvky: 64
Registrován: 10. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Plzeň
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Zákryt Saturnu

#7

Příspěvek od Tomas.BJ »

I já jsem měl velkou smůlu.Bydlím nedaleko Ústí nad Labem.Chvíli před zákrytem se vyjasnilo, a tak jsem rychle popadl dalekohled a vyrazil na pozorovací stanoviště.Ve 22:31, když byl Saturn asi 10 minut od měsíčního okraje, oba zcela neúprosně zapadli za nedaleký kopec :banghead:.Po chvíli se ještě přihnaly mraky... :(
N900/200 ORION-UK s GPU, SWN750/150, CG-5 Ad.GT, NEQ6, Qhy5II, ASI1600MM-C, EFW
Robotic observatory ∞ infinity (ROI) - INDI project s RaspberryPI - dálkově řízeno
http://www.lezataosma.cz/tomasbj_n/indexTBJ.php, (http://www.lezataosma.cz)
Odpovědět