Stránka 1 z 36

Aktuální zákryty

Napsal: 15. 05. 2007, 16:26
od SKYMASTER
18/19.5. - Planetka Gonnessia zakryje hvezdu

Více na http://www.skymaster.cz/?p=153

Aktuální zákryty

Napsal: 15. 05. 2007, 18:14
od Habl
Jen, aby to počasí alespoň trochu vyšlo ;), mám zeměpisné souřadnice hvězdárničky skoro v pásmu vypočteného zákrytu hvězdy planetkou Gonnessia. Jen ta deklinace je na hranici pro případné pozorování Dík

Habl

Aktuální zákryty

Napsal: 15. 05. 2007, 18:34
od SKYMASTER
Mel bych ted tyto tipy dostavat, takze pokud tam bude neco zajimaveho, nahodim to. Snad to aspon nekoho zaujme.

Aktuální zákryty

Napsal: 17. 05. 2007, 14:50
od sandor
Známým jsem posílal takovýto dopis, myslím, že může být i zde:

Chtěl bych přispět jen maličkostmi k našim pozorovacím možnostem. Zakrývaná bude celkem jasná hvězda, což umožní v řadě případů použít k pozorování videokamer spojených s dalekohledem.
Nejdříve pár slov o cílové hvězdě. Jedná se o hvězdu hlavní posloupnosti se spektrem F2, popřípadě F0 (záleží na zvoleném katalogu hvězd), barevným indexem okolo 0,44. Katalog HIP uvádí vzdálenost 480 světelných let. Hvězdu jsem nenašel ani v seznamu dvojhvězd, ani v seznamu proměnných hvězd. To však neznamená, že by nemohla být proměnnou či dvojhvězdou. Protože její úhlový průměr není uveden v katalogu CADARS, nezbývá nic jiného, než ho odhadnout: okolo téměř zanedbatelných 0,000158“. Ve vzdálenosti planetky se bude hvězda jevit jako kotouček o průměru 274 metrů.
Poté několik slov o planetce: velmi stručně – není v seznamu planetek podvojných či z podvojnosti podezřelých. Podle světelné křivky by měla mít dobu otočky 6,8 hodiny. Průměr planetky 92 km byl odvozen z absolutní hvězdné velikosti (9,3) a odrazivosti (0,0398). Odrazivost ji řadí mezi nejtmavší tělesa sluneční soustavy. Lze předpokládat oválně vejčitý tvar planetky. Z uvedených údajů nešlo spolehlivě určit, jaký profil planetky můžeme očekávat v době zákrytu, protože nejistoty hodnot se mezitím nasčítaly do poměrně vysokých čísel. Měl bych upozornit, že se jedná o údaje, které jsou mě přístupné nebo vím, kde je hledat.
Nakonec o zákrytu: Z údajů uvedených v záhlaví předpovědi je patrné, že relativní rychlost postupu stínu planetky je okolo 14,4 km/sec. Polostínová část zákrytu by se měla odehrát za 0,019 sekundy. Tuto hodnotu můžeme považovat za nejkratší dobu, týká se pozorovatelů stojících poblíž osy průchodu stínu planetky. Pozorovatel stojící ve vzdálenosti 70% poloměru planetky od osy stínu musí v případě kulového tvaru planetky k uvedené době přičíst ještě 40%, tudíž polostínová část zákrytu se protáhne na 0,0266 sekundy. V případě tečného zákrytu či k němu blízkému se může polostínová část protáhnout až na přibližně 3,8 násobek původní hodnoty, to je okolo 0,073 sekundy.
Podle odhadu vychází, že ještě při 90% zakrytí průměru cílové hvězdy bude mít hvězda stále ještě okolo 11,3 magnitudy. Dáme-li dohromady všechny krajní možnosti, ukazuje se, že geometrie zákrytu by mohla být poměrně zajímavá a hlavně kamerovou technikou zaznamenatelná. Pochopitelně uvažuji v rámci mě dostupných podmínek: to je 30 cm objektiv a kamera, která s ním dosáhne limitní magnitudy okolo 11,3.
Pátrání po případném průvodci: Pokud máme možnost využít k pozorování kameru, poté bychom se mohli pokusit o pátrání po případném průvodci planetky pomocí zákrytu. Z odhadu Hillovy sféry vychází nejkratší délka pozorování 2,3 minuty. Ty by měly pokrýt 2,8 % Hillovy sféry a nejistotu předpovědi. Uvedené procento Hillovy sféry vychází ze statistiky, která hovoří o tom, že je to oblast, kde se nejčastěji pohybuje průvodce planetky.
Jsou však výjimky, na které nesmíme zapomenout. Případný průvodce se může pohybovat výrazně dále od planetky. Jaká je tedy nejdelší smysluplná délka pozorování? Odhad poloměru Hillovy sféry planetky činí okolo 26 200 km, z toho plyne nejdelší délka pozorování okolo 60 minut. Pochopitelně, že je málo pravděpodobné, aby se případný průvodce planetky vyskytoval až na samé hranici uvažované oblasti. Avšak poloviční doba, tedy okolo 30 minut pozorování, by mohla být ještě z tohoto hlediska oprávněná. Jen bych chtěl připomenout na vhodnost zdvojení pozorovacího stanoviště, kde odstup pozorovatelů by měl být aspoň 50 metrů, aby se vyloučila možnost krátkodobého zákrytu hvězdy něčím jiným, než kosmickým (stručně řečeno, důvodů může být více).
Závěr: Cílová hvězda bude, kupříkladu v Teplicích, v době zákrytu jen 14° nad obzorem a tudíž její světlo bude značně proměnlivé a komíhavé. V tuto chvíli říci, že bude pěkné počasí, křišťálová noc a zanedbatelné chvění vzduchu, by bylo troufalé až nehorázné. Přesto bychom mohli se na takovéto pozorovací podmínky připravit a právem očekávat nejen stín planetky, ale i její polostín. Citlivější pozorovací technika by mohla zaznamenat i zjasnění v průběhu zákrytu způsobené ohybovými jevy. Ale to jsem si nechal opravdu jako poznámku až na samotný závěr.

Aktuální zákryty

Napsal: 17. 05. 2007, 16:00
od Habl
Z pátku na sobotu (18./19. května 2007) ve 22.26.20 UT
proběhne zákryt hvězdy HIP 76293, která se nachází v jihovýchodní části souhvězdí Vah (RA 15.35.06, Dec -25.06.41) planetkou Gonnessia:

-zakrývaná hvězda je proměnná 8,1 - 8,5m
-pokles magnitudy hvězdy je při zákrytu až 6,4 s (90 km)
-pokles jasnosti hvězdy při zákrytu je téměř 6 m oproti planetce 14 m
-nevýhodou je pozorování úkazu max. 15° nad JJV obzorem

Sejdeme se před půlnocí 18.5.2007 na parkovišti u chaty Jěštědka a stanoviště bude na Černém vrchu u lanovky. Časová autorita DCF je zajištěna. Sebou si vemte alesoň triedr na stativu a stopky.Délka pozorování stačí max. 3 minuty. Případné dotazy adresujte na mne. Počasí by podle předpovědi mělo vyjít.
I negativní pozorování má význam :D

http://www.skymaster.cz/wp-content/uplo ... akrytu.jpg


Habl

Aktuální zákryty

Napsal: 17. 05. 2007, 17:52
od ivanmsk
Habl napsal:
-pokles magnitudy hvězdy je při zákrytu až 6,4 s (90 km)
Tych 6,4s je teoretická hodnota na centralnej ciare, treba ratat s casmi kratsimi so vzrastajucu vzdialenostou od centralnej ciary. Odporucam aj pozorovat/snimkovat dostatocne v predstihu a aj po ukaze, pre pripadny dokaz podvojnosti planetky.

Drzim palce!

Aktuální zákryty

Napsal: 17. 05. 2007, 20:05
od Habl
Je to téměř na centrální čáře, snad nějakých 100 m což je i možná chyba při prováděné transformaci souřadnic :D
Dáme vědět kdyby byla planetka podvojná ;D

Habl

Aktuální zákryty

Napsal: 17. 05. 2007, 20:10
od ivanmsk
Habl napsal: Je to téměř na centrální čáře, snad nějakých 100 m což je i možná chyba při prováděné transformaci souřadnic :D
Dáme vědět kdyby byla planetka podvojná  :D  ;D

Habl
Ak sa da, roztiahnite sa kolmo na ciaru, iste viete, ze v tom pripade ma pozorovanie naozaj cenu pre urcenie tvaru asteroidu. Takze DCF hodiny, dobre stopky, dobre oci, dobry postreh a dobre pocasie...
;D

Aktuální zákryty

Napsal: 17. 05. 2007, 21:36
od Libor
Habl napsal: Je to téměř na centrální čáře, snad nějakých 100 m což je i možná chyba při prováděné transformaci souřadnic :D
Dáme vědět kdyby byla planetka podvojná ;D

HablNezapomente, ze nejistota predpovedi je srovnatelna s prumerem planetky, viz predpovedni mapka:

http://astrosurf.com/eaon/Cartes/05%20M ... nessia.gif

Aktuální zákryty

Napsal: 17. 05. 2007, 22:41
od Habl
ivanmsk napsal:

Ak sa da, roztiahnite sa kolmo na ciaru, iste viete, ze v tom pripade ma pozorovanie naozaj cenu pre urcenie tvaru asteroidu. Takze DCF hodiny, dobre stopky, dobre oci, dobry postreh a dobre pocasie...
;D
Nebude nás asi tolik, abychom obsadili 8 - 10 stanovišť ;D ,to platí i pro neúspěšnost předpovědi zákrytu ;D Zákryty jsem pozoroval pro Valmez skoro 5 let.

Habl

Aktuální zákryty

Napsal: 17. 05. 2007, 22:51
od Cassi
Budu v Liticích, pokuď to výjde, pokusím se zákryt pozorovat odtamtuď.


Aktuální zákryty

Napsal: 17. 05. 2007, 23:19
od LbA
Cassi napsal: Budu v Liticích, pokuď to výjde, pokusím se zákryt pozorovat odtamtuď.

GPS a stopky beriem so sebou. Kameru tu nemam. Mozme skusit nieco :)

Aktuální zákryty

Napsal: 18. 05. 2007, 02:14
od ivanmsk
Habl napsal:

Nebude nás asi tolik, abychom obsadili 8 - 10 stanovišť ;D ,to platí i pro neúspěšnost předpovědi zákrytu ;D Zákryty jsem pozoroval pro Valmez skoro 5 let.

Habl
Iste som to nemyslel ako poucovanie, preto som napisal ze to iste viete. (Ja mam smolu na planetkove zakryty, Tercidina mi usla o menej ako minutu - nabehol mrak tesne pred zakrytom).
Ale aj niekolko vzdialenych stanovist ma zmysel. Takze vzhuru do toho, ja sa vratim vecer z Ondrejova a vybehnem niekde za Bratislavu (vybavenie - samozrejme CCD kamera a notebook, GPS, DCF, stopky a nieco na vizualne pozorovanie). Drzme si vzajomne palce, ale nie na tlacitku stopiek :-)

Aktuální zákryty

Napsal: 18. 05. 2007, 02:52
od Habl
Dvakrát jsem se chystal na pozorování zákrytu hvězd planetkami, ale ani jednou mne nevyšlel zákryt. Snad do třetice by to mělo vyjít. Předpovědi jsou již propracovanější a přesnější než tomu bylo před dvaceti lety.

Těšilo by mne i kdyby jedno kvalitní měření bylo ode mne v cirkuláři. Tento zákryt má tu výhodu, že předmětná hvězda je poměrně jasná, takže též držím pěsti.

Habl

Aktuální zákryty

Napsal: 18. 05. 2007, 03:42
od jj
Ahoj, posílám varování! Je podezření na podvojnost zákrývané hvězdy. Pak může nastat podle geometrie úkazu např:
- menší pokles při zákrytu pouze jedné složky
- postupný pokles (spíš asi zpomalený) při postupném zakrývání složek
- na centrální linii k zákrytu vůbec nedojde
- uprostřed úkazu hvězda blikne (chvíli budou vidět obě složky)
Pokud by i planetka byla binární tak by z toho mohla být úplná světelná šou ;D

Na každý pád by bylo úžasné, kdybychom profil stínu dokázali pokrýt v celé šířce. Abyste se vyhecovali, podívejte se na konec odkazu http://mpocc.astro.cz/results/ kde je pozorování Tercidiny.
Držím všem palce.
jj