Meteor až bolid

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ski
Příspěvky: 293
Registrován: 02. 06. 2005, 23:15

Meteor až bolid

#61

Příspěvek od ski »

Celý den se těším až se dostanu z práce ne net. Ale vidím že nic nevidím. Dnes repektive včera v noci bylo to těsně po půlnoci cca 00:01 se nad Prahou rozsvítil extrémě jasný bolid. Bohužel jsem byl odvrácen ale v okamžiku kdy jsem se otočil bylo ještě dost světla a snadno byla k nalezení kondenzace - širší kratší pruh temě rudé barvy, ale taky jen velmi krátce tipuji to kolem 1-2 sec.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Meteor až bolid

#62

Příspěvek od Duk »

Zprávu k tomu bolidu najdeš na www.astro.cz, kde můžeš zrovna vyplnit formulář.
Uživatelský avatar
ski
Příspěvky: 293
Registrován: 02. 06. 2005, 23:15

Meteor až bolid

#63

Příspěvek od ski »

Už jsem učinil zde :
http://www.asu.cas.cz/~meteor/hlaseni.htm
ale zpětně to omrknu
ale teď vidím že mě vyhodnotili jako spam
http://meteor.asu.cas.cz/db/report/mail2db.phtml
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Meteor až bolid

#64

Příspěvek od Regulus »

V hlavnim zpravodajstvi o tom dnes byla reportaz:o. Je dosupna na http://www.ct24.cz/vysilani/?id=147936& ... -05&porad=
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
3J

Meteor až bolid

#65

Příspěvek od 3J »

Ať nemusíte koukat na celé zprávy je to od 23 minuty pořadu
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Meteor až bolid

#66

Příspěvek od Regulus »

Ať nemusíte koukat na celé zprávy je to od 23 minuty pořadu
Aj aj, to jsem zapomněl uvést, ale chtěl jsem ;D
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Meteor až bolid

#67

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Bolid sem registroval, bohužel ale jenom zpoza okna u počítače, jelikož Měsíc byl blízko úplňku a to ven nelezu...navíc bylo dost pod mrakem, ale podle záblesku bych odhadl jasnost kolem -20...ale jenom čirá spekulace, původně sem myslel, že je bouřka...tak sem to zase neviděl...zůstává tedy poslední ta -18 na Leonidách ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Monika Ch.

Meteor až bolid

#68

Příspěvek od Monika Ch. »

Regulus napsal: V hlavnim zpravodajstvi o tom dnes byla reportaz:o. Je dosupna na http://www.ct24.cz/vysilani/?id=147936& ... -05&porad=
Díky, to je přesně to, co jsem potřebovala, no jo, asi jsem hlava děravá, že mě to nenapadlo hledat... Neví se už, kam mohl ten meteorit dopadnout?
Uživatelský avatar
Vlastimil Vojáček (máčka)
Příspěvky: 356
Registrován: 07. 04. 2005, 19:41
Kontaktovat uživatele:

Meteor až bolid

#69

Příspěvek od Vlastimil Vojáček (máčka) »

Taky jsem jej "viděl" jako Algol77. Seděl jsem u počítače a zaregistroval v okně záblesk, tak jsem si myslel, že je to blesk. A teď se mrknu sem a on to byl bolid s předpokládaným místem dopadu na jižní Moravě! No nic, tak to se půjdu pro jistotu mrknout na zahradu! ;D
NWT 256/1200, NWT114/900, Malokuk, Skymaster 15*70
http://www.vlastimilvojacek.cz
Monika Ch.

Meteor až bolid

#70

Příspěvek od Monika Ch. »

macka napsal: Taky jsem jej "viděl" jako Algol77. Seděl jsem u počítače a zaregistroval v okně záblesk, tak jsem si myslel, že je to blesk. A teď se mrknu sem a on to byl bolid s předpokládaným místem dopadu na jižní Moravě! No nic, tak to se půjdu pro jistotu mrknout na zahradu! ;D
No zprávy jsem neviděla, ale dozvěděla jsem se to od kamarádky, a ta hned řekla, že ho půjdem hledat. Tak jsme dnaska vyrazily, ale nic, zkusíme to ještě zítra, půjdeme na opačnou stranu...
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Meteor až bolid

#71

Příspěvek od Regulus »

Monika Ch. napsal:

Díky, to je přesně to, co jsem potřebovala, no jo, asi jsem hlava děravá, že mě to nenapadlo hledat... Neví se už, kam mohl ten meteorit dopadnout?
Neni zac, ja se to taky dovedel zprostredkovane ze to bylo ve zpravach Jinak o mistu dopadu jsem zatim necetl nic jineho nez jizni morava, coz je dost siroky pojem ;D
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Monika Ch.

Meteor až bolid

#72

Příspěvek od Monika Ch. »

Regulus napsal:

Neni zac, ja se to taky dovedel zprostredkovane ze to bylo ve zpravach Jinak o mistu dopadu jsem zatim necetl nic jineho nez jizni morava, coz je dost siroky pojem ;D
No právě, ale tak třeba to ještě upřesní na okolí Uhersého Hradiště... ;D To by se sem pak sjela celá astronomická republika! ;D
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Meteor až bolid

#73

Příspěvek od Paaja »

Mám to ale pech, pár minut po půlnoci jsem se rozhlížel po obloze jestli budu fotit Měsíc. Ten jsem viděl a pak i fotil, ale bolid jsem o pár minut prošvih >:(. Snad jindy 8).
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
HonzaM
Příspěvky: 46
Registrován: 29. 05. 2006, 17:51

Meteor až bolid

#74

Příspěvek od HonzaM »

K místu dopadu: Kde se vzala ta "jižní morava"?

Můj odhad byl/je víc směrem k jižním, eventuelně středním čechám - Pražáci to viděli na východ, moraváci na jihozápad až jih. Víc jsem ze zahvězdičkované databáze nedostal.
Ovšem i odhad toho kde to viděli a kde už ne dává slušnou představu - co takhle třebíčsko, jindřichohradecko, humpolecko ...
Uživatelský avatar
ski
Příspěvky: 293
Registrován: 02. 06. 2005, 23:15

Meteor až bolid

#75

Příspěvek od ski »

Z té televize jsem nabil dojmu že ten záblesk /snad na Moravě/ co vyplašil bažanty byl dost nízko jak ukazoval ten pán na to křoví. Jestli to byl západní směr, tak by to bylo víc na západ . Z důvodu že já to viděl docela vysoko tedy pokud souhlasilo to "rudé mračno" se zábleskem / explozí. Ale taky z něj třeba nic nezbylo. Na druhou stranu je divné že bažanti na Moravě se vyplašili - otázka je jestli to bylo hlavně zábleskem nebo opravdu hlukem výbuchu. Já sem nic neslyšel, ale "vrchní" okna jsem měl už zavřené. Nebylo to na východě ale kousek stranou k jihu. Ta rudá skvrna / puklina měla světlejší střed, a trochu ten střed když odbočím připomínal skvrnu na stěně kráteru na Marsu kdy se spekulovalo o vodě. Její orientace byla na pozici tak 1hod... Ale Ondřejovským se dívím, nemají pro veřejnost dostupnou stránku o svých pozorování. Když jsem v tomto směru unikátní a světová velmoc tak je to škoda. Pokud něco nezpracují amatéři /na netu mají některé věci pěkně zpracované Poláci / moc toho člověk nevykouká.
Odpovědět