Meteor až bolid

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
cibess
Příspěvky: 68
Registrován: 29. 05. 2004, 18:52

Meteor až bolid

#46

Příspěvek od cibess »

Tak na tohle jsem úplně zapomněl ;D ;D ;D Já jsem skutečně celý den nejedl!!!

Já naopak za tuto reakci vřele děkuji, dokonale jsem se zasmál ;)
Tož tak na tom světě.
LbA

Meteor až bolid

#47

Příspěvek od LbA »

cibess napsal:
Zeptám se Vás ještě na jednu věc: aby byl bolid bolidem, je nezbytně nutné, aby se toto vesmírné kamikadze nutně při své exibici rozpadlo, nebo je to jen takový bonus? Ta včerejší věc známky exploze a následného rozkolu nikterak nejevila!!Aby bol bolid bolidom na to mu staci jasnost. Fragmentacia na ulomky je len bonus ale o to efektnejsi :)
Pozri sem
http://meteory.persoholic.org/obrazky/meteorit.mpg toto vidiet (a natocit) 8) ::)
Zaznam je z prvej polovice 90 rokov. Typek v New Yorku siel na sportovy zapas a natocil toto :)
Uživatelský avatar
cibess
Příspěvky: 68
Registrován: 29. 05. 2004, 18:52

Meteor až bolid

#48

Příspěvek od cibess »

LbA napsal:
Aby bol bolid bolidom na to mu staci jasnost. Fragmentacia na ulomky je len bonus ale o to efektnejsi :)
Pozri sem
http://meteory.persoholic.org/obrazky/meteorit.mpg toto vidiet (a natocit) 8) ::)
Zaznam je z prvej polovice 90 rokov. Typek v New Yorku siel na sportovy zapas a natocil toto :)
Tomu říkám pohoda, jaký stupeň magnitudy byste tady určil, jakožto člověk zkušený?? Tuším, že nejsilnější to bylo před vstupem do kruhu světla ze stožáru.
Toto vše je neuvěřitelné štěstí a hlavně dokonalá ukázka zachování chladné hlavy, já na jeho místě bych sklopil kameru bjektivem k zemi a s otevřenou hubou na to hleděl bez hnutí

...... a mimochodem majitel zasaženého auta si taky musel přijít na pěknou korunu, pač za toto se v poblázněné emerice platí docela solidně, myslím.

Co se prasátka týče, tak dík za skvělý tip, příští rok nezaváhám ;D
Tož tak na tom světě.
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

Meteor až bolid

#49

Příspěvek od Krupp »

Neviděl dnes 1.1. někdo náhodou krátce po půlnoci (do 30 minut) meteorit? Z okolí Val. Meziříčí něco padalo na severozápadním obzoru směrem na sever. A na konci došlo určitě k rozpadu na 3-4 části. Byl docela pomalý, asi tak 50° nad obzorem. Jasně, že první co mě napadlo bylo, že letí světlice (bodejť by ne, v tuhle dobu ) ale podle směru letu (tím směrem bylo jen pár chalup a navíc nepadal pod žádným velkým úhlem a podle rozpadu mě napadlo, že jde o meteorit. Spíš nepočítám, že jej někdo z vás zahlédl ...
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Meteor až bolid

#50

Příspěvek od Habl »

Krupp napsal: Neviděl včera 1.1. někdo náhodou krátce po půlnoci (do 30 minut) meteorit?
"Pokud někdo vidí meteor nebo možná bolid, tak až potom se může na zemském povrchu najít nebo i zvednout meteorit " Meteorit totiž není nikdy vidět na obloze

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

Meteor až bolid

#51

Příspěvek od Krupp »

Jej, to mi nějak ulítlo... :-X Rozdíl znám a samozřejmě mám na mysli meteor. ;)
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Meteor až bolid

#52

Příspěvek od Duk »

Krupp napsal: Neviděl dnes 1.1. někdo náhodou krátce po půlnoci (do 30 minut) meteorit? Z okolí Val. Meziříčí něco padalo na severozápadním obzoru směrem na sever. A na konci došlo určitě k rozpadu na 3-4 části. Byl docela pomalý, asi tak 50° nad obzorem. Jasně, že první co mě napadlo bylo, že letí světlice (bodejť by ne, v tuhle dobu ) ale podle směru letu  (tím směrem bylo jen pár chalup a navíc nepadal pod žádným velkým úhlem a podle rozpadu mě napadlo, že jde o meteorit. Spíš nepočítám, že jej někdo z vás zahlédl ...
Jakou to mělo jasnost, on poměrně dost rušil Měsíc. Navíc to co popisuješ, no spíš bych se také přikláněl k silvestrovskému bujaření. Pokud takovou tu rachejtli pozozoruješ z větší vzdálenosti, resp. z jiného uhlu, nemusíš velké zakřivení vidět.
A co délka dráhy, barevné efekty, zvuk ??
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

Meteor až bolid

#53

Příspěvek od Krupp »

Jasnost ani délku stopy nepovím. Jednak to odhadnout neumím a navíc mi jen "vletěl" do zorného pole. Jak říkám, byl vcelku pomalý, naoranžovělý, a rozpadl se (100%, protože jsem čekal, že to je světlice a bouchne... a ona se za letu rozpadla). Zvukové efekty jsem nezaslechl, protože kolem to docela bouchalo. Když jsem ho zahlédl, tak jsem byl na kopci, takže 90% všech světlic široko daleko bouchalo pod a v úrovni očí. A toto letělo ještě tak 50° nad horizontem. Jo, a taky osvítil mraky, když prolétal a rozpadal se (nikoliv jako záblesk, ale kolem stopy byly při průletu osvětlené mraky). Na tom meteoru nelpím, spíš čekám, že mi to všichni vyvrátí. Ale třeba se někdo najde.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Meteor až bolid

#54

Příspěvek od Duk »

No už jenom to, že popisuješ osvětlené mraky by mohlo vypovídat na světlici vystřelenou pohledově směrem k Tobě.Tomu by odpovídala i rychlost.
cubik.m

Meteor až bolid

#55

Příspěvek od cubik.m »

Krupp napsal: Jasnost ani délku stopy nepovím. Jednak to odhadnout neumím a navíc mi jen "vletěl" do zorného pole. Jak říkám, byl vcelku pomalý, naoranžovělý, a rozpadl se (100%, protože jsem čekal, že to je světlice a bouchne... a ona se za letu rozpadla). Zvukové efekty jsem nezaslechl, protože kolem to docela bouchalo.  Když jsem ho zahlédl, tak jsem byl na kopci, takže 90% všech světlic široko daleko bouchalo pod a v úrovni očí. A toto letělo ještě tak 50° nad horizontem. Jo, a taky osvítil mraky, když prolétal a rozpadal se (nikoliv jako záblesk, ale kolem stopy byly při průletu osvětlené mraky). Na tom meteoru nelpím, spíš čekám, že mi to všichni vyvrátí.  Ale třeba se někdo najde.Já to viděl taky výška a směr přesně odpovídá tomu co píše Krupp.
Bohužel taky nejsem schopen podrobnějšího popisu neboť to neumím.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Meteor až bolid

#56

Příspěvek od Duk »

cubik.m napsal:
Já to viděl taky výška a směr přesně odpovídá tomu co píše Krupp.
Bohužel taky nejsem schopen podrobnějšího popisu neboť to neumím.



Jakou odhaduješ jasnost?
cubik.m

Meteor až bolid

#57

Příspěvek od cubik.m »

Duk napsal:



Jakou odhaduješ jasnost?Jasnost mezi 1-2 mag
Uživatelský avatar
Dexx
Příspěvky: 48
Registrován: 29. 01. 2005, 02:39

Meteor až bolid

#58

Příspěvek od Dexx »

Potvrzuji ten meteor taky. Velký Týnec - Čechovice okr. Olomouc. Byl hodně pomalý a urazil minimálně 30° a potom se rozpadl na 3 části. Ve vzduchu byl mlžný opar, ale byl vidět i přes něj. Měl určitě kolem -2 mag (ale vůbec za ten odhad neručím). Tipuju to podle toho, že nebyly přes ten opar vidět zádné hvězdy jen si uvědomuju, že byla vidět Capella (nepočítám měsíc) a ten meteor byl jasnější. Vidělo nás to víc.
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

Meteor až bolid

#59

Příspěvek od Krupp »

Dexx napsal: Potvrzuji ten meteor taky. Velký Týnec - Čechovice okr. Olomouc. Byl hodně pomalý a urazil minimálně 30° a potom se rozpadl na 3 části. Ve vzduchu byl mlžný opar, ale byl vidět i přes něj. Měl určitě kolem -2 mag (ale vůbec za ten odhad neručím). Tipuju to podle toho, že nebyly přes ten opar vidět zádné hvězdy jen si uvědomuju, že byla vidět Capella (nepočítám měsíc) a ten meteor byl jasnější. Vidělo nás to víc. Tedy vidělo nás ho víc - jsem rád, že to nebyl jen přelud Podle mě spíš sedí Dexxova jasnost, ale to už je fuk - nebudeme dělat vědu. Nezbývá než si přát, aby platilo: Jak na Nový rok, tak po celý rok! ;)
Uživatelský avatar
MLB
Příspěvky: 16
Registrován: 11. 02. 2006, 23:55

Meteor až bolid

#60

Příspěvek od MLB »

A co takhle zeptat se v Ondřejově?
Odpovědět