Geminidy 2020

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Geminidy 2020

#1

Příspěvek od ladis »

Tak nakonec se celonoční čekání na vyjasnění vyplatilo. Dle polského modelu jsem nejprve měl v plánu Horní Maršov, ale počasí nespolupracovalo, a tak jsem celou noc sledoval druzici MSG, zda náhodou nezačne fungovat při slabém JV proudění frýdlantsko. To se tak stalo a od 02:30h ranní se začaly nad Frýdlantem mraky trhat. Počkal jsem do tří hodin na další dva snímky z CHMI a pak jsem ihned vyrazil k česko-polské hranici k samému severnímu výběžku frýdlantska na oblíbenou louku.

Dorazil jsem v 04:10h, vytáhnul lehátko a ihned pozoroval. Obloha byla zcela jasná, SQM-L ladis 21.07, -2°C, bezvětří, vlhko. Musel jsem vyjet až nahoru na louku, protože dole u lesíka, nějakých 20m níže, periodicky vystupovala mlha. Já byl ale nad ní a nadmíru si užil dnešních nádherných a velmi bohatých Geminid.

Nejvíce to padalo od 4:15 do nějakých 4:50h, v salvách, někdy i 4-5 kousků během 3 vteřin, často po sobě na stejné dráze. Nakonec jsem v mrazu vydržel ležet až do svítání, celkem 2.5h. Od 04:15 do 06:15 jsem napočítal celkem 128 meteorů, z toho třetina velmi jasných, pomalých i se stopou, jasnějších Venuše, třetina jasností tak Arkturus a zbytek slabší. Létaly z poloviny v salvách, po dvou, třech i čtyřech. V jednu chvíli létaly doslova po celé obloze během pár vteřin. Frekvence se zmenšila kolem 5h, pak od cca 5:20 do svítání opět létaly více a jasné kousky. Snažil jsem se doslova využít každé vteřiny z těch dvou hodin, co zbývaly do svítání, takže i při malé potřebě jsem koukal stále k zenitu. Jinak jsem se snažil udržet v zorném poli očí "nohy" UMa i Castor a Pollux, tak se mi zdálo, že pojmu nejvíce oblohy, abych pokud možno o nic nepřišel.

Měl jsem neskutečné štěstí na oblohu, hodinu bylo zcela jasno, jen západ s vysokou do nějakých 20st, poslední hodina do svítání čistý zenit, ale přecházela rozpouštějící se vysoká. Ale defacto nevadila až do nějaké šesté ranní, byla průhledná slušně, po šesté ráno již znatelně houstla. Ale to pomalu svítalo, tak myslím, že úspěch.

Vůbec se mi nejprve nechtělo ve tři ráno jet 85km daleko do mrazu, ale stálo to za to. Po nemastných neslaných Perseidách jsem si spravil chuť, toto bylo zcela jiné kafe, chvílemi se jednalo doslova o meteorický déšť. Málokdy byla minuta dvě, kdy by nic nepadlo. Pár desítek kousků bylo naprosto excelentních, doslova letící lampa na obloze, nechávající ještě vteřiny stopu za sebou. Ani mi nevadilo, že mi po hodině a půl bylo zima a začly mi mrznou prsty u nohou. Cestou zpět domů jsem v autě rozmrznul.

Cestou zpět od Frýdlantu do kopce k Mníšku, který zadržoval inverzi, se mi zdálo, že jedu doslova do pekla 8-)

Níže přikládám dokumentační foto výcvakem zmrzlýma rukama mobilem - svítání s Venuší a pak Mordor neboli svítící skleníky v Polsku...

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Geminidy 2020

#2

Příspěvek od dvader »

Přeji a tiše závidím!

Jak jsem již psal krátce jinam, tak my měli v Novohradkách kliku na cca 20 minut čisté oblohy po 23:00 ze soboty na neděli, tedy den předem. A během 10 minut jsme napočítali asi 6 pěkných a to jsme je cíleně nepozorovali. A právě jsme si říkali, že to asi bude pěkné...
Bohužel z neděle na pondělí jsem už musel zůstat v Praze.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Geminidy 2020

#3

Příspěvek od ladis »

Jo jo, bylo to velmi pěkné, při 128 meteorech za 2h mi to vychází průměrně 64 meteorů za hodinu (viděl jsem očima půlku oblohy). Aspoň jste viděli pár kousků. Já ty jasné meťasy mám stále před očima. Media pořád dokola omílají především Perseidy, ale ty mě letos doslova zklamaly, zato Geminidy již poněkolikáté velmi příjemně překvapily svými jasnými kousky a frekvencí...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Geminidy 2020

#4

Příspěvek od ok1in »

Kdeže, bylo jich mnohem více. Dnes v noci 2x přes 200 za hodinu. A lítají opravdu hezké kousky... :D
Geminidy.jpg
Geminidy.jpg (274.88 KiB) Zobrazeno 1548 x
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Geminidy 2020

#5

Příspěvek od ladis »

Jak jsem psal, pozoroval jsem až po vyjasnění na frýdlantsku po 3h ranní, musel jsem tam jet 85km, takže jsem dorazil v cca 4h ráno a to jsem do svítání napočítal 128 kousků. Ano, hodně jich bylo VELMI jasných s pár vteřin zůstavající stopou. Předtím asi bylo ZHR vyšší, ale to jaksi bylo zataženo 8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Geminidy 2020

#6

Příspěvek od ok1in »

To je opravdu k závidění, tady furt deka. Dnes brzo ráno cestou do Meziříčí se na chvilku udělala díra a jeden nádherný šutr se do ní trefil - parádní podívná, i když jen kratičká...
Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 172
Registrován: 20. 09. 2011, 21:23
Bydliště: Nitra
Věk: 43

Re: Geminidy 2020

#7

Příspěvek od lachim »

Zdravím,

aj na južnom Slovensku bola dlhodobo "deka". Plný pesimizmu som nastavil foťák na sekvenčné snímanie a išiel spať. Neveril som, že "niečo z toho bude". Bolo totálne zamračené, nízke oblaky boli osvetlované blízkym mestom (Zlaté Moravce) a okolitými skleníkmi na rajčiny. Aj keď meteogram predpovedal vyjasnenie do polnoci a potom oblačnosť na 60%, tak podľa fotiek bolo takmer zamračené celú noc. Občas sa objavila diera v oblakoch a jedna geminida sa chytila do fotopasce.
Fotopasca: Canon 350+Samyang 8/3.5, 13.-14.12. 2020; fotené od 21.00 do 05.30 SEČ, 14s expozícia v 1s intervale; 1600 ISO. Celkovo bolo nafotených takmer 2000 záberov a len na jednom z nich meteor - geminida o 22.34.
Záber bol upravený v IrfanView (orez, otočenie, úprava farieb).

Geminida:https://www.astro.cz/galerie_ctenarska/velke/131398.jpg

Michal
Canon 350D + 400D; 24/2.8; 50/1.8 II; Samyang 8/3.5; M42: 135/2.8 a 200/4; Minitrack LX2; Bresser 10x50; SkyWatcher Heritage 130/650;
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Geminidy 2020

#8

Příspěvek od juh »

Aj keď foto nič moc, páči sa mi ten optimistický prístup :)
Odpovědět