Přechod Merkuru přes Slunce 11.11.2019

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
mkoch
Příspěvky: 33
Registrován: 28. 09. 2018, 17:04
Bydliště: Od narození Praha
Věk: 54

Re: Přechod Merkuru přes Slunce 11.11.2019

#46

Příspěvek od mkoch »

Celý jih Prahy až po Benešov byl pod inverzi. Trochu jsem věřil na sulici u rozhledy, ale jedinne uspokojení syna byla omluvenka z odpolední, protože se na malé zatmění tesil skoro měsíc.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod Merkuru přes Slunce 11.11.2019

#47

Příspěvek od biker.fm »

biker.fm píše:Prubeh ve Frydku. Ze zacatku jasno, pak slunce zaslo za strom a az vylezlo, seeing hotova katastrofa. Navic se honi mraky a tak jsem Merkur videl aspon pohledem do okularu. Foceni u mne nepripada v uvahu vzhledem k tomu jak to vse plave v okularu.
Nedalo mi to a prece jen jedna dokumentacni. A co mne tesi ? Pristi prechod Merkuru pres Slunce bude v roce kdy jdu do duchodu, uz se tesim nebo netesim ? :D
Obrázek
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod Merkuru přes Slunce 11.11.2019

#48

Příspěvek od Beda »

Doporučuji těšit se, furt se těšit, jedno na co ! Neboť u některých z nás už bohužel platí, kdy stařík radí :... " a až budeš pozorovat přechod Merkura příště, tak si vem pořádný teleskop ! -
- Až budu já pozorovat příště, dědečku, to Vy už tady nebudete".... :(
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Přechod Merkuru přes Slunce 11.11.2019

#49

Příspěvek od dvader »

Už jsem tu po kouskách psal, ale tady je ucelený report:

Dorazil jsem na Ještěd v jednu, opatrně, vršek byl namrzlý a silnice klouzala. Všude jinovatky, nahoře auto ukazovala -1 a na mnoha místech visely rampuchy :mrgreen: .
Fučelo a byla tam zima jak v pr... ledního medvěda. Nicméně bylo krásně jasno a ten rozhled nad inverzí k nezaplacení!
Postavil jsem techniku a čekal...
Cca 5 min před začátkem bohužel začaly chodit cáry střední oblačnosti, takže úkaz jsem pozoroval střídavě přes mraky, ale vidět byl dobře. Někdy před druhou už byla oblačnost tak hustá, že mi stačil herschel a ND filtr a ani polarizák nebyly potřeba :D .

Po druhé už to byla zcela v háji a tak jsem to rychle sbalil a jel směrem na Frýdlant. Sedlo v Albrechticích už bylo nepoužitelné a tak jsem zůstal až na jednom poli za Frýdlantem, kde jsem pozoroval cca hodinu než Slunce zmizelo v nízkých mracích...

A ještě jsem stihl osvětu, kdy jsem úkaz popularizoval kolemjdoucí dvojici seniorů, kteří tam byli venčit psa :lol:
Paní byla unešená, že to poslouchala dopoledne v TV a ve snu by jí nenapadlo, že se jí to poštěstí vidět! Sousedka prý bude koukat :mrgreen: .

Tak jsem docela spokojený, byl to tedy výlet jak z Hobita...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod Merkuru přes Slunce 11.11.2019

#50

Příspěvek od Psion »

Díky za report, no nic jdu si na nějaký snímek Slunce tu tečku dokreslit :lol:
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Přechod Merkuru přes Slunce 11.11.2019

#51

Příspěvek od Janek »

Po včerejší zkušenosti z výletu jsem vyhodnotil jako nepravděpodobnější frýdlantský výběžek. A vyšlo to. Jasno bylo až do 15:30, pak se od západu nasouvala frontální oblačnost. Zatím jen dvě ilustrační:

Seeing byl příšerný, i ve 30x vypadalo Slunce jako kotouč od cirkulárky.
2019-11-11-Mekur-13-15.jpg
2019-11-11-Mekur-13-15.jpg (71.77 KiB) Zobrazeno 2677 x
Na luce u polských hranic:
2019-11-11-Jindřichovice-Merkur.jpg
2019-11-11-Jindřichovice-Merkur.jpg (228.46 KiB) Zobrazeno 2677 x
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Přechod Merkuru přes Slunce 11.11.2019

#52

Příspěvek od ladis »

Na frýdlantsku jasno, 7°C, nádherně azuro celý den, níže snímek přechodu Merkura společně s přelétajícím letadlem přes kotouč Slunce v jeden okamžik (14:43:53 SEČ):

Obrázek
http://astro.ladislavcervinka.cz/pics/merkur2019.jpg
SW 102/500 + Canon 450D mod, sekvenční snímání po 15s

ještě zpracuju animačku (timelapse)...

Seeing byl opravdu tragický, přesně jak psal Janek, Slunce zubaté jak pila, ale z té inverzní mizerie byl to nádherný výlet.

Níže foto ze stanoviště:
Obrázek

a inverze držící se jižně a JZ za kopcema v dáli:
Obrázek
Naposledy upravil(a) ladis dne 11. 11. 2019, 21:36, celkem upraveno 3 x.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Přechod Merkuru přes Slunce 11.11.2019

#53

Příspěvek od dvader »

Na tom Ještědu, než přišly ty mraky, tak byl seeing celkem solidní - při zvětšení 55x krásně ostré a bez plavání. Škoda, že ta oblačnost nedorazila aspoň o hodinu později...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Přechod Merkuru přes Slunce 11.11.2019

#54

Příspěvek od juh »

Psion píše:Díky za report, no nic jdu si na nějaký snímek Slunce tu tečku dokreslit :lol:
No nič, ja som si tých bodiek nakreslil viac, podľa toho, ako dovolilo počasie :lol:
Přílohy
Achromat 120 mm + slnecna fola, Nikon D70
Achromat 120 mm + slnecna fola, Nikon D70
20191111_Merc_trans.jpg (491.85 KiB) Zobrazeno 2603 x
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2331
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod Merkuru přes Slunce 11.11.2019

#55

Příspěvek od proky »

Po dlouhém zkoumání oblačnosti, jsem se rozhodl pro Jizerku. Po dvouhodinové cestě jsem zaplatil 100Kč parkovné. Připravil jsem dalekohledy, zapojil kabeláž. Zhruba 10min před začátkem jsem byl dokonale připraven a začalo to - baterka v notebooku se rozhodla, že by mohla přestat fungovat. Byl jsem připravený a tak jsem rychle zapojil konvertor, který se však stejně jako baterie rozhodl ukončit svůj život. Obě hospody u parkoviště byly samozřejmě zavřené. Zkouknul jsem začátek přechodu a vyrazil rychle do Příchovic ke známým. Než se podařilo natáhnout elektřinu, začalo se od jihu zatahovat. Ve chvíli kdy jsem doostřil a chtěl snímat, montáž se rozhodla, že nebude po mém a prostě se bez zjevných důvodů přesunula na jinou pozici což ještě nikdy neudělala. Následně jsem ještě prošvihl přelet letadla přes disk. Zahlédl jsem z něj pouze ocas. Zvládl jsem udělat pět snímků než se přihnala oblačnost.. Prostě parádně ztrávený den dovolené.

https://pavelprokop.eu/wp-content/uploa ... 25-GFS.png
Obrázek
Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Castor 98

Re: Přechod Merkuru přes Slunce 11.11.2019

#56

Příspěvek od Castor 98 »

V Brně to bylo bohužel bez šance, ráno bylo na chvíli oblačno (ale s mlhou), jinak po celý den zataženo. Na rozdíl od zatmění (ať už Slunce, nebo Měsíce) nám tu počasí na přechody Merkuru nevychází. Při předchozím přechodu 9. května 2016 nám to pokazila fronta s deštěm, dnes pro změnu inverze. Ale přechod Venuše ze 6. června 2012 jsem viděl a to mi už nikdo nevezme. :D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod Merkuru přes Slunce 11.11.2019

#57

Příspěvek od MaG »

Přidám krátký report z Liberce. Dopoledne se roztáhlo a svítilo Slunce. Pak se kolem poledne dalo koukat jen na kotouč za hustšími mraky. Po 13. hodině se zázračně vyjasnilo (jak už víte, táhlo se to až přes Turnov do Rovenska a dál. Pro mě dost překvapivé a mám radost, že to kolegům na obou hvězdárnách vyšlo. U nás na střeše iQLANDIE teda parádní pokoukání, tedy od 13:35 do 14:25, pak definitivně hustá deka a musím říct, že to už bylo všem jedno. Viděli jsme to okem v Luntu, 20cm SCT a velmi pěkné to bylo v refraktoru Vixen ED 81SII - seeing dobrý, rozhodně výrazně lepší, než co reportujete z Frýdlantska. Povedené pozorování. Laické pozorovatele rozesmálo, jak je Merkur malý. Videa z Lunta a Vixenu zatím na FB (Lunt vstup, Lunt později a Vixen), zkusím se podívat, zda se stím dá něco udělat, ale asi už ne dnes.

A jak už jsem psal, pobavilo mě, když jsem dal obraz z Vixena kamerou na displej notebooku (jeden mobil na snímku chybí - celkem jich v tu chvíli fotilo pět) :-)

Zážitky kolegů přidám sem: http://udalosti.astro.cz/?p=9941

Obrázek

Přiložil jsem do shrnutí pár snímků z videa. Zatím vše..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Přechod Merkuru přes Slunce 11.11.2019

#58

Příspěvek od TH »

Celý den jsem sledoval kameru na Kozákově a vypadalo to nadějně. Protože jsem jel z Mladé Boleslavi z práce, tak jsem chtěl vyjet o něco dřív, abych byl na kopci tak půl hodinky před začátkem vstupu. Na výjezdu z Boleslavi jsem viděl, jak je dálnice ucpaná a auta stojí. Tak jsem musel zpět a projet městem, abych se dostal k dalšímu nájezdu. Tam už byl provoz plynulý. Stavil jsem se doma, naložil astrohračky a vyrazil přes Turnov ke Kozákovu. Každým pohledem na hodinky mě stoupal adrenalin, protože časová rezerva se ztenčovala. V Turnově se zase jelo krokem a začala mě přepadat beznaděj. Při stoupání serpentýnama ke Kozákovu se inverze rychle protrhávala a začal jsem přemýšlet nad tím, jestli už nezastavím někde dřív. Nikde se mi to ale nezdálo dost dobré a tak ve 13:20 jsem dorazil na vrchol zalitý Sluncem. Chvíli jsem vybíral vhodné místo a pak už to jelo. Vyložit a ustavit montáž AZEQ6, nasadit TS80/560 s filtrem, připojit a nastavit Canon 600D. Bylo nějakých 13:32, když u mě zastavil člověk s foťákem v ruce a něco mi povídal. Já se horečně snažil zaostřit a nastavit hodnoty snímání videa. Snažil jsem se mu co nejlaskavěji sdělit, že mám problém s nastavením a minutu nebo dvě fakt potřebuju klid. Pár sekund před prvním kontaktem jsem konečně spustil snímání. Bylo to na infarkt. Pak už jsme se mohli v poklidu bavit a sledovat jak se malá tečka Merkuru posouvá zvolna do středu Slunečního kotouče. Netrvalo to ale dlouho. Po půl hodině se přes Kozákov začala přelévat od jihu inverze a bylo po dívadle. Než jsem sbalil všechny věci, tak byla taková mlha, že bylo vidět snad jen na 20 metrů. Ale stálo to za to :-)
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Přechod Merkuru přes Slunce 11.11.2019

#59

Příspěvek od ladis »

Ještě přidávám animačku - timelapse přechodu Merkuru přes Slunce (AVI/DivX MPEG4, 38MB):

http://astro.ladislavcervinka.cz/video/merkur2019b.avi
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Přechod Merkuru přes Slunce 11.11.2019

#60

Příspěvek od FunTomas »

Spolu s Mirom Grnjom sme včera obsadili (módny názov - anektovali) Petrovu pozorovateľňu. Výsledok bol žiaľ chabý. Niekto videl namiesto Slnka kotúč cirkulárky, nám sa občas vplyvom seeingu slnečný okraj doslova rozmazal. Z cirkulárky sa stal leštiaci kotúč. V tých slabých dierkach sa nám podarilo odfotiť pár obrázkov. Ale aspoň bola dobrá nálada.
IMG_2666.JPG
IMG_2666.JPG (765.01 KiB) Zobrazeno 2417 x
Cestou domov sme ešte pri horizonte sledovali kotúč Slnka ale šanca zbadať nejakú bodku pri danom seeingu (viď okraj Slnka) bola nulová. Ale nejaký poletujúci Boeing sme chytili.
IMG_2690.JPG
IMG_2690.JPG (1.55 MiB) Zobrazeno 2417 x
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět