Posun souhvězdí přes Jarní bod

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
mararek
Příspěvky: 3
Registrován: 13. 08. 2019, 11:50

Posun souhvězdí přes Jarní bod

#1

Příspěvek od mararek »

Přeji hezký den. Že se na pozadí Jarního bodu vlivem precese zemské osy posouvají souhvězdí je známá věc. Nyní je Jarní bod v souhvězdí Ryb a postupem času se bude přesouvat do souhvězdí Vodnáře.

Setkal jsem se s informací, že v roce 10 500 př.K. byl Jarní bod v souhvězdí Lva.

Ověřil jsem si to ve Stellariu - ale tam mi vychází, že v té době byl Jarní bod v souhvězdí Blíženců.

V souhvězdí Lva byl Jarní bod podle Stellaria cca od 17 500 př.K.

Prosím ví někdo, zda-li je chybná původní informace, a nebo jestli to Stellarium špatně počítá?
Předem díky za odpovědi.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Posun souhvězdí přes Jarní bod

#2

Příspěvek od MilAN »

Problém je v tom, že nerozlišuješ souhvězdí a znamení zvěrokruhu. Znamení jsou na ekliptice ohraničena rovnoměrně a to po 30°. Takže to nejde kontrolovat ve Stelláriu, kde jsou hranice souhvězdí. V roce 10 500 př. Kr. byl jarní bod v souhvězdí Lva.
.....
Edit. : myslím, že algoritmus ve Stellariu nezvládne tak velký časový úsek - mělo by být někde uveden rozsah použití
Naposledy upravil(a) MilAN dne 13. 08. 2019, 13:38, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mararek
Příspěvky: 3
Registrován: 13. 08. 2019, 11:50

Re: Posun souhvězdí přes Jarní bod

#3

Příspěvek od mararek »

... no ehm ...
... tak tohodle jsem se bál ... že někdo do mé otázky začne tahat znamení ...

MilANE jako díky za reakci ... ale já se skutečně ptám na SOUHVĚZDÍ ... znamení neřeším.

PS: Ale o astrologii toho vím taky docela dost. Takže i vím to, že pouze část astrologů souhlasí s tím co píšeš. Jiný astrologové mají odlišný názor na to, v jakém znamení se nachází Jarní bod nyní či nacházel v minulosti.
mararek
Příspěvky: 3
Registrován: 13. 08. 2019, 11:50

Re: Posun souhvězdí přes Jarní bod

#4

Příspěvek od mararek »

Tak opravdu nikdo neví za jak dlouho se souhvězdí "protočí" Jarním bodem?

Algoritmus Stellaria se tváří, že dokáže jít až 100 000 roků nazpět. Ale protože ne vždy ukazuje východ slunce o jarní rovnodennosti přímo na východě, nevím nakolik mu můžu důvěřovat.

Stellarium "protočí" souhvězdí Jarním bodem v periodě cca 40 000 roků. Ale Platónský rok trvá cca 26 000 let.

Nicméně na Wiki se hovoří o nějaké "planetární precesi zemské osy" s periodou 40 000 let.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Precese_zemské_osy

Nerozumím tomu. ... No kdybych rozuměl, tak se tady asi neptám, že? :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Posun souhvězdí přes Jarní bod

#5

Příspěvek od MilAN »

Stallarium, zrovna tak jako ostatní PC planetária, k něčemu takovému není určitě určeno .
40.000 let evidentně není správná hodnota, neodpovídá hodnotě generální precese.
P.S. : jinak název vlákna měl znít přesně opačně : posuv jarního bodu přes souhvězdí :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2552
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Posun souhvězdí přes Jarní bod

#6

Příspěvek od KpS »

Jak psal MilAN, v roce 10500 BC byl Jarní bod v souhvězdí Lva. Pro jistotu jsem v CdC použil efemeridu JPL DE431, která pokrývá časové rozmezí od 13000 BC do 17000 AD.

Jarní bod je jedním z průsečíků ekliptiky s rovníkem. V inerciálním prostoru není stálá ani osa zemské rotace ani rovina ekliptiky. Země je setrvačník a její osa, tedy její moment hybnosti, vykonává precesní pohyb. Z dlouhodobého hlediska lze považovat za setrvačník i oběh Země kolem Slunce. Pól ekliptiky nemíří v prostoru stále stejným směrem, ale opisuje s periodou cca 70000 let dosti nepravidelný kužel s poloměrem cca 2°kolem směru momentu hybnosti Sluneční soustavy. Největší vliv na tento pohyb mají Venuše a Jupiter. Planetární precesí se nazývá ta malá část celkové precese, která je způsobena pohybem ekliptiky.
Karel
Lukas.Matena
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 07. 2017, 06:51
Bydliště: Veltruby u Kolína
Věk: 35

Re: Posun souhvězdí přes Jarní bod

#7

Příspěvek od Lukas.Matena »

Kdyby mě zajímalo, kde byl jarní bod roku 10500 př. n. l., tj. před 12500 lety, udělal bych následující.

1. Perioda precese je 25772 let, vracím se tedy o 12500/25772=0.4850225 periody.
2. V průběhu roku se po ekliptice pohybuje Slunce, zhruba 20.3. je v jarním bodě.
3. Rok má zhruba 365.25 dne, z toho oněch 48.50225 % je 177 dní.
4. Před 12500 lety tedy musel být jarní bod tam, kde je dnes Slunce 177 dní po jarní rovnodennosti.
5. 20.3.+177d=13.9., Slunce je tou dobou zhruba mezi 80 a 83 Leonis.
Nepoužil jsem žádné efemeridy, žádné programy a podobně, jen kalkulačku a hvězdný atlas.

Je na tom něco nějak extra nekorektního? O kolik jsem se spletl?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Posun souhvězdí přes Jarní bod

#8

Příspěvek od MilAN »

Není to samozřejmě korektní, ale pro orientaci dostatečný výsledek, Zrovna tak k němu lze dojít pokud generální precesi ( 50,26"/rok) násobíme počtem roků a dostaneme posun - převedeme na ° a na klasické h.m. - opět to je jen informační hodnota
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět