C/2016 U1 (NEOWISE)

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2232
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: C/2016 U1 (NEOWISE)

#16

Příspěvek od juh »

Ospravedlňujem sa Vám, nabudúce sa pokúsim polepšiť sa. Žiaľ, nepohybujem sa a ani som sa nikdy nepohyboval v prostredí astronómov, teda až na tieto stránky, takže zaužívanú terminológiu nepoznám. Výrazy ako guider, autoguider, guidovanie sa tu bežne používajú a výrazy ako trackingk alebo trakovanie sa v prostredí, v ktorom sa pohybujem, bežne používajú pre vyjadrenie sledovania, alebo pre vyjadrenie procesu zaznamenávania nejakého pohybu. Okrem toho som vôbec netušil, že tu má jazykovedný ústav ustanovenú svoju pobočku.
Vráťme sa teraz k meritu veci. Chcel som v skratke napísať len toľko, že mi navádzač nenavádzal ďalekohľad za kométou aj napriek tomu, ze som mal v navádzači v okne sledovanie komét, v časti rýchlosti, správne nastavené hodnoty pre rektascenziu a deklináciu (príp. sklon, výšku). Údaje boli zhodné s tými, ktoré mi tam poslal program mapa oblohy a súhlasili s údajmi pre kométu s označením C/2016 U1. Problém je v tom, že na fotke sú natiahnuté hviezdy a aj kométa a u hviezd je to pretiahnutie približne také, ako som mal u kométy s označením C/2015 V2, ktorú som fotil bezprostredne pred ňou. Takže momentálne vôbec netuším, čo v tomto prípade nezapracovalo správne.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: C/2016 U1 (NEOWISE)

#17

Příspěvek od MilAN »

juh píše: Problém je v tom, že na fotke sú natiahnuté hviezdy a aj kométa a u hviezd je to pretiahnutie približne také, ako som mal u kométy s označením C/2015 V2, ktorú som fotil bezprostredne pred ňou. Takže momentálne vôbec netuším, čo v tomto prípade nezapracovalo správne.
Pokud jsi používal PHD-2, tak jsi jednoduše neuložil nové hodnoty, nebo jsi neprovedl novou kalibraci PHD2.

ad termonologie:
Světovost není dána otrockým používáním anglických / poangličtěných výrazů. Každý obor má svoji terminologii, má ji i astronomie minimálně 80 let. A to ve všech jazycích. A termíny pointace a sledování nemají nic společného ani s angličtinou , ani nesouvisí s počítačovou érou. A pokud svoje termíny používají jak Němci, tak Francouzi, tak Španělé a nepoužívají nějaké zparchantělé jako by anglické výrazy, nevím, proč bychom měli my být vyjímkou . Zrovna tak nepoužíváme anglické/německé/španělské názvy souhvězdí, i když si o tom v daném jazyce čteme.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2232
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: C/2016 U1 (NEOWISE)

#18

Příspěvek od juh »

1. Hodnoty boli uložené a nová kalibrácia podľa mňa nie je nutná, pretože sa jedná len o opravy v jednotlivých smeroch, z pohľadu regulácie (čo PHD2 je) je to v podstate len vlečná regulácia.
2. V príspevku #14 som použil iba oznamovaciu vetu, takže netuším, z akého dôvodu sa tu bavíme, ako keby som sa na niečo spytoval?

Ospravedlňujem sa za diskusiu mimo tému, ale v terminológii asi nedospejeme k zhode. Anglikanizmy prispievajú k jednoduchšej orientácii v ovládaní počítačových programov a aspoň ja osobne nepoznám nič horšie, ako sú národné mutácie medzinárodne používaných programov. Ak niekto používa rovnaký program v anglickej variácii, tak skôr pochopí, o čom sa vyjadrujem. Toľko môj názor na anglikanizmy v rodnom jazyku.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: C/2016 U1 (NEOWISE)

#19

Příspěvek od MilAN »

juh píše: 2. V príspevku #14 som použil iba oznamovaciu vetu, takže netuším, z akého dôvodu sa tu bavíme, ako keby som sa na niečo spytoval?
¨
O.K. v tom případě se velmi omlouvám, že jsem vyjádřil svůj názor a chtěl tak nějak přispět k tomu, aby byl důvod proč to jede špatně, odhalen.
Určitě to už nikdy neudělám , i když budeš trvat na tom, že máš tom bodě číslo 1. pravdu a i v případě jiných nesmyslů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2232
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: C/2016 U1 (NEOWISE)

#20

Příspěvek od juh »

Jediné, čo k tomu môžem napísať je, že sme už úplne mimo témy a navrhujem, aby sa to tu od príspevku #15 premazalo. Nesúvisí to s kométou C/2016 U1 (NEOWISE).
Ak budem potrebovať pomoc s nastavením parametrov nejakého programu, tak príslušnú otázku určite vložím do príslušného vlákna.
Odpovědět