Úplné zatmění Měsíce 2015

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Úplné zatmění Měsíce 2015

#106

Příspěvek od MilAN »



Smazal jsem svoje příspěvky - nebyly dostatečně pozitivní (nejásám, když se mi něco nelíbí  )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Úplné zatmění Měsíce 2015

#107

Příspěvek od TH »

Obvykle mi zrcadlové snímky a jinak natočené vadí, ale asi ti teď Milane nikdo nerozumí...
Vzal jsem si do ruky Hvězdářskou ročenku 2015 (str. 41) a při pohledu na obrázek průchodu Měsíce zemským stínem jsem MilAna hned pochopil. Při pohledu na obrázek z planetária od Lamida a při pohledu do Hvězdářské ročenky je tam vše jasně vidět.
Rovněž to dokazuje i to 90° natočení snímku u Romana, které vzniklo jiným způsobem. 
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Úplné zatmění Měsíce 2015

#108

Příspěvek od Psion »

Tak to chápeme asi všichni, že je potřeba brát equatoreální souřadnice k určení správné polohy snímku, otázka je, nakolik je pootočení o těch cca 30° důležitých pro zobrazení průměru stínu...

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Úplné zatmění Měsíce 2015

#109

Příspěvek od MilAN »

Určit z fotografie velikost stínu by předpokládalo stejnou expozici a fotometricky určit úroveň stínu. Jenou změnou  expozice posunu "hranici" stínu  klidně o x % průměru Měsíce. Takhle  by to nešlo
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Úplné zatmění Měsíce 2015

#110

Příspěvek od Psion »

Bavíme se ještě o umělecké fotografii?
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Úplné zatmění Měsíce 2015

#111

Příspěvek od Cztwerec »

Tak
Rovněž to dokazuje i to 90° natočení snímku u Romana, které vzniklo jiným způsobem. 
Jenže případ kolegy Lamida je jasný, tam pro znázornění stínu a následného výpočtu stínu je přímo nutné aby to bylo kovaně podle toho jak to ve skutečnosti bylo. Pokud je pro Vás natočení v případu fotografie zde citované rušivé, tak mě to nepřijde nijak závažné.

Vám nevadí například prezentace (příklad) B 33 jaká je obvyklá na astrofotkách? Takže když je Měsíc vidět okem a je jinak natočen je to špatně? Chápu, že jde o okamžik. A když je mlhovina špatně natočena je to v pořádku? S trochou nadsázky je to dobře natočené asi takhle:
http://www.observatory.cz/static/Encykl ... to-kun.jpg
A co je vlastně dobré a co špatné natočení? Pro mě je to prostě zábavné jak se to tu řeší a hlavně proč? Nelze na to vlastně odpovědět... :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Úplné zatmění Měsíce 2015

#112

Příspěvek od Lamid »

"Škoda té nepěkné a matoucí orientace výsledného snímku"

Pozrel som calsky vstup 3:39

Tu je detail z mojej kompozície

a planetárium

výstup 6:06
calsky

kompozicia

planetarium


Rozdiel na výstupe /6:06/ v kompozícii2 a planetáriu je 2,5 stupňa /posunutie proti smeru hodinových ručičiek, stred tieňa/.
Veľkosť tieňa je počítaná na 356 000 km/o 6:06 bola geocentrická 356 886, topocentricka 356 054/ jednoduchou trigonometriou, vzdialenosti Slnka Zeme a Mesiaca.

Kompozícia sa nepáči ani mne, vstup a výstup nie sú farebne zladene, ale skôr išlo poukázať na veľkosť tieňa medzi dvomi polohami Mesiaca.


Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Úplné zatmění Měsíce 2015

#113

Příspěvek od Psion »

Milan měl namysli spíš to, že jsi fotil na AZ montáži (stativ), tak by celý obrázek měl být pootočený tak, aby odpovídal sever běžné pozici severu, nebo vyznačit na obrázku sever, takto je o více než 32° nakloněný po směru hodinových ruček, což je asi pro řekněme uměleckou fotografii jedno.
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Úplné zatmění Měsíce 2015

#114

Příspěvek od Lamid »

Orientovane na Sever pri strede zatmenia 4:47
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Úplné zatmění Měsíce 2015

#115

Příspěvek od MilAN »

Jenže  ten výsledek má stále stejnou chybu. Pokud si nakreslím tečnu obou těch Měsíců, dostává se ta přímka  přes střed stínu. Zatím co ve skutečnosti  se Měsíc nedostal ke středu snímku, ale procházel od něho jižněji .  Takže evidentně je jeden z těch Měsíců špatně na té montáži umístěn .A tak je to od začátku, bez ohledu na polohu pozorovatele nebo použití obzorníkových souřadnic

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Úplné zatmění Měsíce 2015

#116

Příspěvek od Lamid »

Áno, pri fotení zo statívu sa mi stáča obloha, teda aj Mesiac.
Ak ich umiestnim tak, aby tieň robil kruh, tak sú vyššie / dotyčnica prechádza ponad stred/. Ak ich umiestnim tak aby dotyčnica išla popod stred tieňa, tieň odfotených Mesiacov netvorí kruh.
Samozrejme treba natočiť jeden z Mesiacov.
Ak ho nenatočím a dám do správnej polohy tak by museli byt dve kružnice tieňov s posunutým stredom zodpovedajúcim stočeniu oblohy.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Úplné zatmění Měsíce 2015

#117

Příspěvek od MilAN »

Doufám, že už chápeš ten můj smazaný příspěvek, který tu některé iritoval a ty ho parafrázuješ v příspěvku č. 111. Protože výsledek, jak ho presentuješ, je nereálný- takže tam je něco špatně.At´provádíš s projekcí cokoliv, tak regulérní výsledek bude ten, jak má F. Espenak na stránkách o zatmění - Měsíc přeci nemůže stínem projít jinudy z žádného pohledu.
Myslím, že zásadní chybou je postavit stín do stabilní polohy a chtít na něj umístit ty Měsíce. Jenže stín nestojí a i jeho pohyb je nutno uvažovat ( nejen tedy otáčení oblohy a AZ souřadnicích, ale i vlastní pohyb stínu po ekliptice)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Úplné zatmění Měsíce 2015

#118

Příspěvek od Lamid »

Nenatočené Mesiace zo statívu

Natočená kompozícia s pootočeným Mesiacom
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Úplné zatmění Měsíce 2015

#119

Příspěvek od Psion »

Když si člověk udělá podobnou animaci v Skysafari s odstupem 2 hodin, tak mu to dojde :)

Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Úplné zatmění Měsíce 2015

#120

Příspěvek od KpS »

Níže uvedenou animaci by v principu bylo možné i nafotit. Je po čtvrthodině pro Prahu od 3:30 do 6:00, zenit je stále nahoru. Vyžadovalo by to:

1. Dobsona s přesným GoTo.
2. Připravit si předem tabulku RA a Dec středu zemského stínu.
3. Včas najíždět na tabulkové pozice a exponovat.

Měsíc se po snímku nepohybuje po přímce, ale po cykloidě. Složením dvou vhodných expozic by vznikl Lamidův snímek.


Karel
Odpovědět