Možný meteorický roj

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
LbA

Možný meteorický roj

#16

Příspěvek od LbA »

sandor napsal: Tak se chystám na pozorování, možná trochu zavčasu, ale kdy není včas? Jestli něco napozoruji, pošlu mail i nechám tu zprávu. ;)
Držím palec. Ja sa nechystám... Predpovedne mapy neveštia nič dobré >:(
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Možný meteorický roj

#17

Příspěvek od MaG »

Předpověď z 12/13 mi přijde pozitivní, zvláště pro Slovensko. Kde bereš, že nebude hezky? Vidím tam jen nízkou u sebe na severu Čech jinak by snad mohlo být i dost hezky.. No ono je to jedno, uvidíme (nebo neuvidíme) :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
LbA

Možný meteorický roj

#18

Příspěvek od LbA »

MaG napsal: Předpověď z 12/13 mi přijde pozitivní, zvláště pro Slovensko. Kde bereš, že nebude hezky? Vidím tam jen nízkou u sebe na severu Čech jinak by snad mohlo být i dost hezky.. No ono je to jedno, uvidíme (nebo neuvidíme) :D
Pozrel som synoptické mapy na wetterzentrale.de... a nejak je mi z toho divnô Aladin na shmu.sk dáva na západne Slovensko až 100 % oblačnosti. Synoptické mapy hovoria niečo o tom, ze v nedeľu nad nami bude aj studený aj teplý front Ideálne počasie na záplavy Na východe Slovenska je už pár dedín kvôli vode odrezaných od sveta... Heh ale uz od utorka by sa malo počasie zlepšiť ;)
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Možný meteorický roj

#19

Příspěvek od sandor »

U mě pohotovost k pozorování trvá i přes oblačnost. Kamery mám připravené ...
LbA

Možný meteorický roj

#20

Příspěvek od LbA »

sandor napsal: U mě pohotovost k pozorování trvá i přes oblačnost. Kamery mám připravené ...
Fajn Ja nemôžem. Aj kvoli počasiu aj kvoli tomu, že musim isť o chvíľu do práce. V BA je stále 100% oblačnosť. Dúfam, že v ČR je to lepšie... Som zvedavý na vaše pozorovania ;)
A hlavne na videozáznamy...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Možný meteorický roj

#21

Příspěvek od MaG »

Ahoj.

Tady na severu Čech jsem se vykopal na kopec před půlnocí, kdy bylo SJ. Postupně se udělalo oblačno a posléze naštěstí opět PJ a pak SJ. Obloha byla vůbec docela čistá. Mléčná dráha od Cas přes Cyg a do Sgr. Hezký byl i oblak hvězd pod Lagunou.
Možná jsem se dlouho nedíval na nebe, ale přišlo mi to, že na oblohu na kraji města je to až velmi dobré.
Opět jsem rozeznal tvar NGC 7000 v triedru a opět našel bez obtíží řasovku (viděl jsem však jen ten oblouk co není u hvězdy). Pěkná byla každá mlhovina v oblasti Střelce-Štítu i zálivy Mléčné dráhy.
V triedru byla dobře patrná i M7 vpravo dole pod Lagunou, která byla jen 4° nad obzorem, takže to "šlo" :-)

Pokud jde o meteory, moc jsem se k nim nedostal. Bylo to tak fajn, že jsem nejdřív víc fotil pár 5-min expozic se 135-tkou a pak jsem se dostal k 20-min expozici na 28-čku. Třeba i vyjdou. Mezitím jsem se nsažil koukat po nebi. Takže zvláště v intervalu 0:55 - 1:15 jsem dost koukal a předtím samozřejmě souvisle pár minut s mezerami taky. Neviděl jsem nic neobvyklého. Jen tři sporadické meteory.

Z mého pohledu se nic zvláštního nedělo (jen mi byla trochu zima i v zimní bundě, protože dost foukalo).
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Možný meteorický roj

#22

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Co se týče nového roje, tak u nás bylo do 23:00 do 01:30 zataženo s rojem hydrometeorů, pak se vyjasnilo, od 1:55 sem byl na place, mhv slabá kolem 5,5, dosti velký opar skrze silný předchozí déšť a razantní ochlazení po vyjasnění, jinka bylo jasno.....za hodinu sem viděl 2 JLY, 7 SPO a 1 SCO-SAG.....čili sečteno podtrženo nic se nedělo.....i ta jedna SCO-SAG by se dala považovat vzhledem k blízkosti radiantů soustavy SCO-SAG a nového roje za příslušnici tohoto seskupení, ale vzhledem k rychlosti komplexu SCO-SAG (30-35) a nového roje (kolem 15) z toho taky nic nebylo...takže to nevyšlo, asi, pokud to nebylo dřív, než se u nás udělalo pěkně.....
všechny časy jsou v SELČ.... ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
LbA

Možný meteorický roj

#23

Příspěvek od LbA »

Aktivita bola asi pozorovaná o niečo skôr. Zatiaľ ohlásil svoje rádiové pozorovania britský rádioamatér a pozorovateľ Andy Smith G7IZU.
Jeho stránka je tu http://tinyurl.com/w6pv

Zatiaľ svoje dáta neredukoval na odrazy od vrstvy Es (Pavúk môžeš nás v príslušnej sekcii o tej vrstve poučiť) ;)
Ale je vidiet zvýšenú aktivitu 12. júna okolo 13h UT... Zem mala prejst najbližšie k obežnej dráhe kométy 12. júna okolo 12h UT. No uvidíme, čo z toho vylezie... Nikto ďalší zatiaľ nehlásil pozorovania....
Vaše pozorovania zašlem do mailovej konferencie meteorobs. Teda keď dovolíte ;)


Ja som sa v práci o niečo pokúšal, ale obloha bola podobná ako popisuje Algol77. Po polnoci sa vyjasnilo, ale ostal opar. Lm bola ledva 4. Nemalo význam pozorovať pri takej oblohe :(
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Možný meteorický roj

#24

Příspěvek od MaG »

Možná jsem měl být pečlivější. Spolehnout se můžeš jen na interval 0:55 -1:15 kdy sem koukal soustavně a viděl dva slabé meteory o nichž si myslím, že byly sporadické.

I tak jsem ani pře dobré nebe a MHV snad až k 6 mag (bylo fakt pěkně, MHV nad 5,5 byla na beton ) nic neviděl.

Klidně s tím nalož jako s neúspěšným pozorováním..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Možný meteorický roj

#25

Příspěvek od vasek »

Taky jsem s pokusil pozorovat. Sice se honily mraky ale od půl jedenácté bylo polojasno až jasno. Vydržel jsem jen do půlnoci (od 22:45). Na úvod prolítl jeden hodně pěkný v  22:53 asi -1mag mezi hvědami Unuk a Syrma, délka asi třetina sekundy(jestli patří k nějakému roji nevím). A pak už nic akorát ještě jeden v 23:54 4mag  kousek od Lyry. Toť vše, už jsem začal usínat...
MHV asi 5,8-6mag.
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Možný meteorický roj

#26

Příspěvek od lubomir »

Začiatok pozorovania: 21:30 UT
Stred poľa:
Alfa:15h58M
Delta:-14°
MHV:21:32-21:33-4,7
Meteor č1-21:50 UT,2 Mag,Bez stopy,Biela farba,Dĺžka cca 11°,pomalý,rýchlosť- 10°/s
Súradnice začiatku a konca dráhy:
Začiatok:
Alfa: 13h 22m
Delta: +7° 40m
Koniec:
Alfa: 12h 43m
Delta: +10°
22:05 UT- oblačnosť 35%-MHV-4 Mag
22:07 UT- oblačnosť 50%- ukončené pozorovanie

tak6e tolkoto sa podarilo napozorovat
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Možný meteorický roj

#27

Příspěvek od sandor »

První noc 11/12 jsem vůbec neplánoval pozorovat kvůli jiným pracem, plánovanou noc 12/13 sice chvíli počasí laškovalo, ale nakonec se téměř zatáhlo a to samé noc 13/14. Celkem jsem čtyřikrát táhnul stativ s kamerami, bateriemi a ovladači ven a dovnitř. Výsledek mého snažení: nula.
Odpovědět