Přechod Io před Jupiterem

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 410
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Přechod Io před Jupiterem

#1

Příspěvek od Mates »

Nikdo se nedíval 5.4. na přechod měsíce Io před Jupiterem ? U nás naštěstí téměř jasná obloha vydržela asi do 22,15 . Právě ten den jsem si koupil nový 6 mm okulár, (u mně zvětšení 155x) tak jsem měl krásnou příležitost jej vyzkoušet. Díval jsem se asi od 21,30. Nejprve jsem viděl stín kousek od okraje planety v severním? tmavém pásu. Jak se blížil stín k okraji postupně se mi ztratil. Těsně při okraji se asi ve 21,55 rozzářil jasný bod jako malý briliantek a asi v 22,01 se oddělil od vnějšího okraje planety. Pozorovací podmínky jsem jinak neměl moc dobré, Jupiter byl kousek nad střechou paneláku, takže se trochu chvěl vzduch. Vím, že zde jsou zkušení pozorovatelé, pro které to nic není, ale já se svým poměrně malým přístrojem (vlastnoručně zhotoveným) jsem byl nadšený.
Victorius
Příspěvky: 60
Registrován: 25. 03. 2005, 02:41

Přechod Io před Jupiterem

#2

Příspěvek od Victorius »

Nějak jsem zaspal, ale stejně bych z toho nic neměl. chybí mi nějaký menší okulár, o 6mm jsem přišel, takže nejmenší mám 16mm. V kombinaci s mojim pidi zrcadlem, hroznou montáží a mou gramlavostí je to na nic. Nemohl bys mi poradit odkud máš ten okulár a co to stálo? Dík :)
victorius[at]atlas[dot]cz
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Přechod Io před Jupiterem

#3

Příspěvek od zdenek »

Mates napsal: ... Těsně při okraji se asi ve 21,55 rozzářil jasný bod jako malý briliantek a asi v 22,01 se oddělil od vnějšího okraje planety. ... Vím, že zde jsou zkušení pozorovatelé, pro které to nic není, ale já se svým poměrně malým přístrojem (vlastnoručně zhotoveným) jsem byl nadšený.Ten jasny briliantek byl vystupujici mesicek, to ale asi sam vis ;). Jinak v tuto dobu jsou velmi zajimave i vstupy stinu mesicku (nektere zvlaste zajimave jsem psal v tematu BRS). Napr. na posledy o velikonocich jsem pozoroval IO jeste pred prvnim kontaktem (vstupem na kotouc Jupitera) s jiz viditelnym promitanym stinem.

Mates napsal: ... Vím, že zde jsou zkušení pozorovatelé, pro které to nic není, ...I ten nejzkusenejsi pozorovatel musel nekdy zacit. Nez mluvit a teoretizovat je prece lepsi vzit aparat a opravdu s necim zacit - kouknout se na oblohu. Proto tvemu nadseni velmi dobre rozumim. :)
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 410
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Přechod Io před Jupiterem

#4

Příspěvek od Mates »

Victorius napsal: Nějak jsem zaspal, ale stejně bych z toho nic neměl. chybí mi nějaký menší okulár, o 6mm jsem přišel, takže nejmenší mám 16mm. V kombinaci s mojim pidi zrcadlem, hroznou montáží a mou gramlavostí je to na nic. Nemohl bys mi poradit odkud máš ten okulár a co to stálo? Dík :)Okulár jsem právě ten den koupil v Hradci Král. u firmy Excelfoto (www.excelfoto.cz) zástupce Soligoru. Cena velmi příjemná (795,-) :D, kvalita pro mně ažaž.(zatím :-*) Ale pozor, je to na výtah 1,25. Bojím se, že Newton 76/700 má výtah menší. :'(
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Přechod Io před Jupiterem

#5

Příspěvek od VK »

Mates napsal: Nikdo se nedíval 5.4. na přechod měsíce Io před Jupiterem ? U nás naštěstí téměř jasná obloha vydržela asi do 22,15 . Právě ten den jsem si koupil nový 6 mm okulár, (u mně zvětšení 155x) tak jsem měl krásnou příležitost jej vyzkoušet. Díval jsem se asi od 21,30. Nejprve jsem viděl stín kousek od okraje planety v severním? tmavém pásu. Jak se blížil stín k okraji postupně se mi ztratil. Těsně při okraji se asi ve 21,55 rozzářil jasný bod jako malý briliantek a asi v 22,01 se oddělil od vnějšího okraje planety. Pozorovací podmínky jsem jinak neměl moc dobré, Jupiter byl kousek nad střechou paneláku, takže se trochu chvěl vzduch. Vím, že zde jsou zkušení pozorovatelé, pro které to nic není, ale já se svým poměrně malým přístrojem (vlastnoručně zhotoveným) jsem byl nadšený.
Já jsem byl taky nadšený, když jsem ten úkaz poprvé pozoroval. Při dostatečném zvětšení se dá pozorovat, že asi 2 minuty trvá, než Io opustí kotouček Jupitera (eventuálně jeho stín). U Europy to trvá asi 5 min, u Ganymedu cca 8 min, a u Callista dokonce 16 min.

Jupiter je vděčný objekt. Co Ty a kresby Jupitera, zkoušel jsi to někdy, event. baví Tě to? Máme stránku s kresbami Jupitera - je to otevřený projekt - http://astroklubpce.unas.cz/jupiter/jupiter.htm (Astronomický klub Pardubice).

V. K.
Victorius
Příspěvky: 60
Registrován: 25. 03. 2005, 02:41

Přechod Io před Jupiterem

#6

Příspěvek od Victorius »

Mates napsal:
Okulár jsem právě ten den koupil v Hradci Král. u firmy Excelfoto (www.excelfoto.cz) zástupce Soligoru. Cena velmi příjemná (795,-) :D, kvalita pro mně ažaž.(zatím :-*) Ale pozor, je to na výtah 1,25. Bojím se, že Newton 76/700 má výtah menší. :'(
Díky moc, výtah mám stejný. :)
victorius[at]atlas[dot]cz
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 410
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Přechod Io před Jupiterem

#7

Příspěvek od Mates »

VK napsal:

Já jsem byl taky nadšený, když jsem ten úkaz poprvé pozoroval. Při dostatečném zvětšení se dá pozorovat, že asi 2 minuty trvá, než Io opustí kotouček Jupitera (eventuálně jeho stín). U Europy to trvá asi 5 min, u Ganymedu cca 8 min, a u Callista dokonce 16 min.

Jupiter je vděčný objekt. Co Ty a kresby Jupitera, zkoušel jsi to někdy, event. baví Tě to? Máme stránku s kresbami Jupitera - je to otevřený projekt - http://astroklubpce.unas.cz/jupiter/jupiter.htm (Astronomický klub Pardubice).

V. K.
Já jsem spíš takový brouk Pytlík , který se zajímá o všechno a nic neumí pořádně. Nakreslit jsem zatím nic nezkoušel, a pokud to zkusím, začnu asi u Měsíce. Pořád jen tak brouzdám oblohou (i když už několik let) :-[
Odpovědět