meteor 19.3. 22:16 západ

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
poul
Příspěvky: 30
Registrován: 15. 12. 2004, 19:42

meteor 19.3. 22:16 západ

#1

Příspěvek od poul »

meteorit 19.3. 22:16 západ
Pozoroval někdo západně 19.3. 22:16 mezi Orionem a Býkem proletěl super meteorit :o(přirovnal bych ho k padajícímu Jupiteru).
Jestli jste ho ještě někdo náhodou zahlédl, tak se s námi tady podělte! Doufám, že to nebylo jen moje vidění. Opravdu, když jsem ho porovnal s tím jak byl vidět Jupiter tak jsem to s tím padajícím Jupiterem nepřehnal!!!
Zdravím!
LbA

meteor 19.3. 22:16 západ

#2

Příspěvek od LbA »

poul napsal: meteorit 19.3. 22:16 západ
Pozoroval někdo západně 19.3. 22:16 mezi Orionem a Býkem proletěl super meteorit :o(přirovnal bych ho k padajícímu Jupiteru).
Jestli jste ho ještě někdo náhodou zahlédl, tak se s námi tady podělte! Doufám, že to nebylo jen moje vidění. Opravdu, když jsem ho porovnal s tím jak byl vidět Jupiter tak jsem to s tím padajícím Jupiterem nepřehnal!!!
Zdravím!
Heh ten meteor (nie meteorit) ked bol fakt taky jasny ohlas napr sem.
http://www.imo.net/fireball/report.html
http://www.amsmeteors.org/fireball/report.html

Aj ostatni ked zbadate jasny bolid, mozte online ohlasovat na tieto stranky ;)
Okin

meteor 19.3. 22:16 západ

#3

Příspěvek od Okin »

Byl to nádherný zážitek.Tak jasný meteor jsem už dlouho neviděl.Ten večer jsem pozoroval Saturn,Jupiter a Měsíc. ::) Bylo to SUPER
Uživatelský avatar
poul
Příspěvky: 30
Registrován: 15. 12. 2004, 19:42

meteor 19.3. 22:16 západ

#4

Příspěvek od poul »

Díky za informaci. Ten ohlašovací formulář jsem se pokusil vyplnit (i když ta angličtina ..........
Navíc nevím, jak přesně se mi povedla odhadnout ta dráha (no snad jim to k něčemu bude).
Doufám, že tady na fóru někdo moje pozorování potvrdí a napíše sem co viděl. (popř. se také pokusí ohlásit svoje pozorování na výše uvedený odkaz)

"koukám že už se stalo - díky za potvrzení jsem rád, že to co jsem viděl nebylo jen nějaké vidění
Já jsem tak jasný meteor či bolid viděl poprvé a byla to fakt paráda
Díky všem za odpovědi
Uživatelský avatar
poul
Příspěvky: 30
Registrován: 15. 12. 2004, 19:42

meteor 19.3. 22:16 západ

#5

Příspěvek od poul »

Nasel jsem primo ceske stranky kde se daji bolidy nahlasit tady je odkaz
http://www.asu.cas.cz/~meteor/hlaseni.htm
LbA

meteor 19.3. 22:16 západ

#6

Příspěvek od LbA »

poul napsal: Nasel jsem primo ceske stranky kde se daji bolidy nahlasit tady je odkaz
http://www.asu.cas.cz/~meteor/hlaseni.htm
Fiha. Tento formular nepoznam. Hned ho davam na svoje stranky. Vdaka za link ;)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

meteor 19.3. 22:16 západ

#7

Příspěvek od Pavuk_ »

Ten som nevidel, aj ked sme boli na hvezdarni v sobotisti (den astronomie) ale akurat sme zaliezli donutra. skoda.
Ale 12.3 v sobotu okolo polnoci som videl niekolko teleskopickych meteorov (v ramci skrateneho Mes.mar.) a jeden zanechal v stopu viditelnu (v dalekohlade) asi 10sekund. Bola siroka asi 10-20' a pomaly slabla uchvatne (cez Somet 25x100).
Uživatelský avatar
alenzo
Příspěvky: 24
Registrován: 05. 01. 2005, 14:29

meteor 19.3. 22:16 západ

#8

Příspěvek od alenzo »

Musím potvrdit, též jsem stál venku a čučel na oblohu. Tento jev mne uchvátil. Velikost obrovská.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

meteor 19.3. 22:16 západ

#9

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Pokud to bylo jasný jak Jupiter, tak bych se s tím formulářem nepiplal, leda tak pro sebe, pokud mě paměť neklame, tak bolid podle nové klasifikace je od -6 dolů (podle staré -4 dolů), čiliže takový kousek už vrhne znatelný stín (pokud není na obloze na srovnání Venuše)....z vlastní zkušenosti vím, že taková -6 na tmavé obloze docela oslní..... ;)
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
poul
Příspěvky: 30
Registrován: 15. 12. 2004, 19:42

meteor 19.3. 22:16 západ

#10

Příspěvek od poul »

Ten jas jsem přirovnal k Jupiteru (dost přibližně), viděl jsem bohužel ten meteor přez okno (okraj Jihlavy). :'(
Možná někdo další, kdo ho taky viděl bude schopen tu mag určit trochu přesněji, nebo pokud stál pod temnou oblohou tak se vyjádřit k tomu stínu.
Algol77 napsal: Pokud to bylo jasný jak Jupiter, tak bych se s tím formulářem nepiplal, leda tak pro sebe, pokud mě paměť neklame, tak bolid podle nové klasifikace je od -6 dolů (podle staré -4 dolů), čiliže takový kousek už vrhne znatelný stín (pokud není na obloze na srovnání Venuše)....z vlastní zkušenosti vím, že taková -6 na tmavé obloze docela oslní..... ;)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

meteor 19.3. 22:16 západ

#11

Příspěvek od MP »

Dnes v noci ( cca 02:20 ) jsem videl velmi jasny a velmi pomaly meteor s vyraznou stopou pod Labuti. Jako obvykle :-/ jsem jej zahledl za jizdy z auta ( nad Libcicemi, 15km severne od Prahy ), takze jsem videl jen konec drahy a presne informace dodat nemohu. Zhasl nizko nad obzorem zhruba mezi Enif ( konec Pegase ) a Alpha Aqr. Do zorneho pole mi priletel od jihu ( od Orla ), temer vodorovne. Jasnost si netroufam odhadnout, ale byla uzasna - prvni zlomek sekundy jsem jej povazoval za pristavaci reflektory letadla ( Ruzyne byla nedaleko ). Videl jej nekdo a mohl by me kuse informace upresnit ? Nebo to bylo opravdu padajici letadlo ?
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět