Kresby Měsíce

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Kresby Měsíce

#166

Příspěvek od Rekmarik »

miro75 píše:Plátno ,to už je iný level☺. Ale vyzerá to super!
Díky. Je i není to jiný level, hlavně se už kreslí jinak, je snadné si to rozpatlat rukou atd .. :)
Podstatný je ten vhodný kreslící materiál - v tomto případě už možná spíš otázka malby než kresby. Takže já se vrátím prozatím k papíru.
Ale doporučuju využít příležitosti, kdy je Měsíc před svojí půlí, na obloze je pěkně vidět ještě za světla a dá se tedy pěkně kreslit už kolem 16h !
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Kresby Měsíce

#167

Příspěvek od Rekmarik »

Dneska se celkem vydařilo počasí zvečera, tak jsem po odházení sněhu z kousku zahrádky usedl k dalekohledu.
Zaujal mě kráter Tycho, který se nacházel poblíž terminátoru a bez větších nároků na přesné detaily se pokusil zachytit.
Obrázek

Nakresleno kompletně u dalekohledu, prosím o shovívavost, při -12°C a požduchování dobsona jsem neměl tu trpělivost si s tím víc vyhrát.

Pak jsem ještě koukal i zakresloval oblast Mare Serenitatis a snažil se vykoukat co největší detaily - pokud jste někdo koukali taky, tak tam nešla přehlédnout velmi jemná štíhlá ale kontrastní linie, kterou jsem ale nedokázal identifikovat co do jména. Nachází se poblíž Bessleu H, v atlasech jsem jméno nenašel, našel jsem však obrázek, který by tomu odpovídal.
http://www.lunarpedia.org/index.php?tit ... _Processes

přesněji tento Obrázek
(nenašel jsem však přesnou identifikaci)
Můj pokus:
Obrázek
Bližší info z pozorování a kreslení viz můj pozorovací nočník
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Kresby Měsíce

#168

Příspěvek od Janek »

Shodou okolností jsem tuto oblast dnes fotil:

Obrázek

Ta výrazná rýha je Rupes Recta,, ta slabší, co mi vyšla až u levého kraje je Rima Birt. Atlas Měsíce, A. Rükl, strana 54.
A zima byla řádná.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
miro75
Příspěvky: 221
Registrován: 25. 11. 2015, 15:53
Bydliště: Nové Mesto n.V.
Věk: 48

Re: Kresby Měsíce

#169

Příspěvek od miro75 »

Rekmarik píše:Zaujal mě kráter Tycho, který se nacházel poblíž terminátoru a bez větších nároků na přesné detaily se pokusil zachytit.
Pekné. Ak sa nemýlim, použil si šedý podklad. Asi to ušetrí kopu roboty s tieňovaním sivých plôch. Je to papier? A čo si použil na kreslenie?
SW Dobson 200/1200, Zeiss 50/540, TS Plössl 32, SW Magellan 20 , Hyperion 13, TMB Planetary 9,7,4,2.5, SW Planetary 5, Trieder 20x50.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Kresby Měsíce

#170

Příspěvek od Artaban »

Rekmarik píše:Nakresleno kompletně u dalekohledu, prosím o shovívavost, při -12°C a požduchování dobsona jsem neměl tu trpělivost si s tím víc vyhrát.
Marku vždyť ta kresba je za těch podmínek supr!
Rekmarik píše:Pak jsem ještě koukal i zakresloval oblast Mare Serenitatis a snažil se vykoukat co největší detaily - pokud jste někdo koukali taky, tak tam nešla přehlédnout velmi jemná štíhlá ale kontrastní linie, kterou jsem ale nedokázal identifikovat co do jména. Nachází se poblíž Bessleu H, v atlasech jsem jméno nenašel, našel jsem však obrázek, který by tomu odpovídal.
Asi máš k textu jiné obrázky. Kráter Bessel je jinde ( o asi 1500km). Tohle je oblast kolem zlomu Rupes Recta, jak už poznamenal kolega Janek.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Kresby Měsíce

#171

Příspěvek od Rekmarik »

Janek píše:Shodou okolností jsem tuto oblast dnes fotil..Ta výrazná rýha je Rupes Recta,, ta slabší, co mi vyšla až u levého kraje je Rima Birt. Atlas Měsíce, A. Rükl, strana 54.
Díky moc Janku a Karle, já jsem si nějak vsugeroval že to je jinde a tam jsem to hledal a samozřejmě najít nemohl. Přitom je to evidentně dost známá oblast.
miro75 píše:Pekné. Ak sa nemýlim, použil si šedý podklad. Asi to ušetrí kopu roboty s tieňovaním sivých plôch. Je to papier? A čo si použil na kreslenie?
Ohledně kreslení mám všechno napsané v tom odkazovaném nočníku - čím jsem kreslil i na co .. ano je to tvrdší tmavě šedý papír, skoro černý, ale černým uhlem se dá oblast pěkně zvýraznit. Odstínů šedé až černé je spousta, tak není problém si vyzkoušet a zvolit co komu vyhovuje.. Problém s přesností ale vzniká, když u dalekohledu přiložíš tuhu k tmavému papíru, je těžké se trefit tak přesně jako třeba s dobře nabroušenou tužkou. (byť i ten uhel je v tužce a dá se dobře ořezat)
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Kresby Měsíce

#172

Příspěvek od Rekmarik »

Dnes/včera pokus o zákres většího množství kráterů při velmi mizerném počasí - mlhavý opar se střídal s vysokými mraky a detaily byly ztracené, místy se zcela vytrácel obraz, ale já se snažil o větší celky tak mi to tak nevadilo. Bohužel se pak zatáhlo ještě víc a už jsem nestihl větší část kresby.
Kresleno od dalekohledu ze zahrádky za pološera, ke konci jsem si zapl čelovku.
Kresleno na tmavý papír bílou ocilkou a černým uhlem v tužce.

Obrázek

Na tmavý papír se kreslí docela dobře, dají se zakreslovat i detaily a celkově to působí přirozeněji než když se tvoří na bílý papír grafitem - doporučuji vyzkoušet.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Kresby Měsíce

#173

Příspěvek od Howking »

Tohle je nádhera! Skoro jako fotka!
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Kresby Měsíce

#174

Příspěvek od Artaban »

Marku, to nemá vadu!!
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kresby Měsíce

#175

Příspěvek od L@dis »

Super! Krasná malba :-)
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Kresby Měsíce

#176

Příspěvek od ladis »

Nádherně plastická kresba Marku. Moc povedené!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
miro75
Příspěvky: 221
Registrován: 25. 11. 2015, 15:53
Bydliště: Nové Mesto n.V.
Věk: 48

Re: Kresby Měsíce

#177

Příspěvek od miro75 »

Moc pekné. Môžeš dať link na tú bielu? Neviem to identifikovať. Diky.
SW Dobson 200/1200, Zeiss 50/540, TS Plössl 32, SW Magellan 20 , Hyperion 13, TMB Planetary 9,7,4,2.5, SW Planetary 5, Trieder 20x50.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Kresby Měsíce

#178

Příspěvek od Rekmarik »

Díky za povzbudivé reakce - hledám si tak trochu svůj styl - a taky nějakou formu, jak to kreslit - tak jsem dneska ještě překreslil včerejší kresbu nanovo a dal tomu maličko řád -
Obrázek

A co se týká kreslících nástrojů, tak bílá tužka byla tuším součásti celé výbavy, která se dala koupit jednou v Lidlu - ta tužka je dobrá v tom, že se s ní dají dělat jemné odstíny. Na ty nejsvětlejší místa jsem použil od koh-i-nooru : GIOCONDA (umělecká tuha/white chalk)
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Kresby Měsíce

#179

Příspěvek od Rekmarik »

Už jsem dlouho nic nenakreslil, tak bylo třeba to napravit :)

Dnešní (3.6.2017) kresba kráteru Clavius - u dalekohledu jsem kreslil obrysy a detaily na bílý papír, doma jsem to překreslil na černý papír bílou tužkou a černým uhlem -
No nebylo snadné tam narvat tolik detailů, ale k vidění toho bylo jak už to bývá mnohem víc, zvláště drobné krátery, kterých je tam hafa...

Obrázek

Drobné podrobnosti případně viz můj pozorovací nočník
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Kresby Měsíce

#180

Příspěvek od Howking »

Nádhera. To už je umělecké dílo (tím nepopírám dokumentační přesnost)!
Odpovědět