Pozorování planet

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Pozorování planet

#271

Příspěvek od Artaban »

Jožin110 píše:Párkrát se mi stalo, že obraz byl výrazněji lepší než jindy. Takhle to vypadá, že je vše v pořádku, ale při tak malém zvětšení mi přijde, že těch hezkých pozorování je málo. Nějaké 1D a víc je nemyslitelné. Mám zahradu a pozoruju jak se jen dá. Tak jsem si myslel, že kdyby byl nějaký planetární refraktor, že by ukazoval líp než ten pozorovací. A ani by asi nemusel být APO.
Tohle se těžko posuzuje. Né každý asi máme stejnou představu o dobrém obrazu a viditelných detailech. Na dálku se dá naznačit pomocí kresby. Jsou detaily, které zvládne průměrný dalekohled a pak ty trochu hůř pozorovatelné. Podle kresby se pak dá trochu poznat, co dalekohled, ale taky pozorovatel ještě zvládne. Jedna kresba ovšem nestačí. To zvětšení může být malinko různé taky podle toho, o jakou planetu jde. Těch 200x bych bral jako střed. Na Jupiter, to je mnohdy trochu moc. Na Saturn asi akorát a na Mars to může být málo. Jednou za čas, by mělo jít určitě použít zvětšení asi 250x. Pokud ani to, tak bych někde hledal problém. Těď to ovšem jen tak nepůjde vyzkoušet.
Taky bych řekl, že co požadujem od dalekohledu, tak musíme taky požadovat po sobě. Pozorovat trochu víc, než jen běžné detaily na planetách vyžaduje nějakou tu zkušenost a plánovaný přístup k pozorování. Samo to asi nepůjde a mělo by to být cílené promyšlené pozorování.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Pozorování planet

#272

Příspěvek od LaH »

Jožin110 píše: ... Mám zahradu a pozoruju jak se jen dá. ...
Ahoj, jednou jsem k tobě zajížděl a tak mám zhruba představu kde pozoruješ, tedy je-li ta zahrada tam. Díváš se zdola přes město a vlnící se vzduch nad ním. Pokud navíc temperuješ pečlivě, tak to asi nemá dobré řešení, jen výjezd třeba na Suchomasty - máš to kousek. Nebo čekat, 1-2x za rok to prostě přijde, jen u toho zrovna být.
Nějak jsem nezachytil používané okuláry - není tam slabé místo?
A to přímé srovnání obrazu Jupitera v 8" SCT s 18'' f/4,1 za shodných podmínek je pro Vobludu docela pochvala, zítra snad vyřídím. :)
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Pozorování planet

#273

Příspěvek od Artaban »

No je to tam jako vhrnci a blízko na jih teče Berounka a k tomu nedaleko dálnice. To pro seeing moc vábně nevypadá. Nutně to ale neznamaná jen špatný seeing. Až budou planety výš, tak to bude lepší i tam. Bylo by smutný, když tam nepůjdou ani planety, když na DSO to tam určitě není.
U planet, je výhoda, že člověk vyběhne na dvůr a udělá krátké pozorování a má splněno :) alespoň nějaké pozorování.
Ten spektiv má pochopitelně oproti C-8" klidnější obraz, ale nelze mu naložit velké zvětšení 150-200x na to už to není. Otázka je, co by tam dokázal trochu větší a delší refrák. Jedině to vyzkoušet s nějakým refrákem.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Pozorování planet

#274

Příspěvek od Jožin110 »

No, jak jsem psal. Chtěl jsem něco mezi. A hlavně ta temperace. U SCT značně dlouhá a nejistá. Asi tady na foru jsem četl + - 3°Ale jak to vlastně zjistit? Na panu Řehořovi jsem vyzvídal, jestli by nešlo někam na zrcadlo nalepit čidlo teploměru. Abych mohl zjišťovat a porovnávat teplotní rozdíly. Ten refraktor by se asi teplotně vyrovnával rychleji. A pozorovák ukazuje ostřeji, ale nejde na něj binohlava. Ale tenkrát jsem o nějaký hlavě neměl ani tuchy.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Pozorování planet

#275

Příspěvek od Artaban »

Refraktory jsou většinou vpohodě. Obraz se zdá klidnější a celkový dojem z pozorovní, je tak docela pěkný. Ve většině případů to je tím, že jsou menší, jak 150mm. Osobně si ale myslím, že 150mm, je na ty planety teprve zajímavý průměr. U achromátů bych to dokonce bral, jako nutné minimum, pokud chci něco víc vidět.
Ve Tvém případě něco doporučit moc nedokážu. Jedině snad to, že pokud budeš používat taky binohlavu, tak by to chtělo průměr asi tak 120mm, aby bylo dost světla. Z důvodů velikosti a skladnosti to může být např. SW ED 120. Jistě jsou i další možnosti, ale to přímé porovnání s C-8" by to chtělo, ať víš do čeho jdeš.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Pozorování planet

#276

Příspěvek od Yarkho »

Osobne by som sa nebál pozorovať i s menšími prístrojmi. Refraktor s priemerom objektívu 80mm už zvládne tieň Jupiterových mesiačikov pri prechode popred disk, rozlíši Cassiniho delenie a pod. Kolega Saša3 kreslí neuveriteľné veci so 60mm refraktorom. A 5" SCT toho ukáže tiež dosť. Na temperáciu ju vyložím na balkón a idem sa navečerať.

No a že to nie sú veľké ďalekohľady? Mám také, aké sa mi zmestia na balkón (väčší nie je zatiaľ kam dať) a trávim s nimi hodiny. A dajú sa i ľahko preniesť :)
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Pozorování planet

#277

Příspěvek od Artaban »

Yarkho : Co vyhovuje tobě, nemusí vyhovovat jinému. Dobře vím, co ukáže dobrý refrák 80mm, nebo 60mm. Navíc Saša je zkušený pozorovatel planet a to dělá opravdu hodně. Jedna věc je ale jistá. Malé průměry zdaleka neukážou, to co větší. Teď myslím větší refraktory 120-150mm se solidní optikou. Občas tam vylezou věcí, na které menší průměr zdaleka nestačí a o tom to planetární, nebo třeba pozorování Měsíce taky hodně je. Né každého uspokojí pořád koukat na stejné podrobnosti.
Jožin110 má 200mm dalekohled a je škoda, že s ním není spokojený. Chceto hodně bádat a zkoušet různé věci, aby ho zbytečně nedával pryč, nebo tak. V takové situaci doporučit malej refrák není řešení. Obraz sice bude určitě OK, ale s minimem detailů.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Pozorování planet

#278

Příspěvek od honjan »

Ahojte, nevím jestli to sem patří, ale mám takový dotaz, nedávno jsme se o tom bavili u piva a padaly tam různé názory.... Nevíte někdo, jestli někde jsou údaje za jak dlouho doletí světlo z jednotlivých planet sluneční soustavy na zemi? Zajímá mě, když se koukám dalekohledem na nějakou planetu, třeba na oblíbený Saturn, tak do jaké minulosti koukám, je to 3 minuty nebo 10 nebo 20 či více? Díky......
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Pozorování planet

#279

Příspěvek od Artaban »

honjan: A v čem je problém? Když víme a to víme, jak je nějaká planeta zrovna daleko. No a rychlost světla taky známe.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Pozorování planet

#280

Příspěvek od honjan »

No jo no, chtěl jsem si to zjednodušit, tak si to holt postupně spočítám, no... Dohledám si ty vzdálenosti...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Pozorování planet

#281

Příspěvek od Artaban »

Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Pozorování planet

#282

Příspěvek od honjan »

Děkuji....
Uživatelský avatar
Spaca4y
Příspěvky: 136
Registrován: 18. 01. 2015, 07:59
Bydliště: Černilov
Věk: 45

Re: Pozorování planet

#283

Příspěvek od Spaca4y »

Dnes jsem se pokusil spatřit všechny planety sluneční soustavy v jeden kalendářní den. Neměl jsem ambice pozorovat detaily, chtěl jsem použít jen oči či pomocníka na vyhledání - triedr 15x70. Ráno jsem nastavil budík a v 6:05 nebyl problém pozorovat jasný Merkur a o něco výše slabší Mars. Ty jakoby tvořily přímku s jasnou hvězdou Spica. Odpoledne po šestnácté hodině jsem vyrazil se psem na procházku, abych měl lepší výhled k jihozápadnímu obzoru. Už cestou mi dělal společnost srpek Měsíce. Když se trochu otevřel výhled mezi domy, nebyl problém očima spatřit pěkně svítící Venuši (16:15). Po té jsem vytáhl triedr a začal pátrat po Jupiteru, který měl být kousek níže. V 16:17 jsem ho celkem bez problémů objevil. Očima byl vidit za několik minut. Byl čas se pokusit o Saturn, který měl být někde mezi Měsícem a Venuší. A opravdu se při zametání triedrem ukázal v čase 16:27. Cestou zpět z procházky ztmavla obloha natolik, že i Saturn byl krásně vidět očima. Zatím počasí přálo, nicméně se blížila velká oblačnost ze severozápadu. V 16:51 byl ještě krásný přelet ISS přímo přes zenit. Doma jsem rychle nažhavil notebook, abych zjistil polohu Neptunu. Už mezi prvnímy oblaky se mi ho podařilo tridrem najít v souhvězdí Vodnáře (17:12). Od té doby se ale úplně zatáhlo. Ulovit Uran už bude problém...
"Explorer" dobson ES 16", ED 100/900, AZ-4, Skymaster 15x70, Kowa YF 8x30
Uživatelský avatar
Spaca4y
Příspěvky: 136
Registrován: 18. 01. 2015, 07:59
Bydliště: Černilov
Věk: 45

Re: Pozorování planet

#284

Příspěvek od Spaca4y »

Tak nakonec klika. Náhodou jsem kouknul ven, bez velkého očekávání, ale objevila se poměrně slušná díra v mracích v potřebném směru. Rychle jsem našel souhvězdí Berana a v blízkosti hranic souhvězdí Velryby a Ryb se mi triedrem bezpečně podařilo ulovit i Uran (22:02). Očima bohužel ne, rušivé osvětlení v obci navíc vylepšené začínající vánoční světelnou výzdobou to znemožnilo. Pár chvil na to se nebe zase zavřelo.
"Explorer" dobson ES 16", ED 100/900, AZ-4, Skymaster 15x70, Kowa YF 8x30
MartinRila
Příspěvky: 8
Registrován: 17. 12. 2019, 15:53

Re: Pozorování planet

#285

Příspěvek od MartinRila »

https://astromath.webnode.com/

Zde si můžete stáhnout astronomické kalendáře pro Prahu.
Odpovědět