Pozorování planet

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
TomTom
Příspěvky: 584
Registrován: 01. 08. 2010, 15:24
Bydliště: Třebíč

Pozorování planet

#16

Příspěvek od TomTom »

Čato pozoruji planety (v poslední době Saturn a před tím Jupiter) u babi přes okno. Vím, že je špatné pozorovat přes otevřené okno, ale když otevřu okno v 19.00 a začnu pozorovat v 23.00, připadne mi to stejné jako venku. Když jsem navíc poprvé použil nové planetární filtry, byl Saturn překrásně ostrý. Moje foto ze včerejška (foceno mobilem s 2MPix+bez úprav).

SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, Bresser 10x50.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Pozorování planet

#17

Příspěvek od Regulus »

Já a věřím, že i ostatní pozorovatelé planet, se budem dělit o naše zkušenosti. Dik všem.Ano, určitě sem napište i zdánlivé prkotitny, dohromady by z tohoto vlákna mohl vzniknout hezký návod... DSO-okukovači nám budou závidět a založí si "Pozorování DSO"  ;D

TomTom: ale jo, pozorovat skrz okno jde (ať už otevřené či zavřené) ale dle mého to nebude nikdy takové jako venku. Už proto že obydlí sálá teplem, v létě akumulovaným ze dne, v zimě zas topení (třeba i z jiných pater tj. ani perfektně vytemperovaná místnost nepomůže).
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Pozorování planet

#18

Příspěvek od Artaban »

Tom Tom:  O tom problému víš a nebudu ti to teda rozmlouvat. Z okna to je ale fakt horší. Ještě to chápu tak, že je třeba někdo na vozíku a pod.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Pozorování planet

#19

Příspěvek od seminko3 »

Já tu binohlavu od tebe Jirko čekal. ;D
S tou stoličkou je to u mne trochu těžší.Moje roura má ohnisko 1600 a já 1650 ;D - tady musí být něco na způsob barové židle a mít možnost to i snížit. ;)Krásnou stoličku má tuším Orionid 58 - hliníková konstrukce a posuvný sedák.
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Pozorování planet

#20

Příspěvek od Lukemon »

Planety pozoruje hodně lidí a jde jim to hůř a hůřJak si na to přišel, že pozorování planet jde hůř?

Dyžtak to pak smažu.

Edit:

Ještě jsem zapoměl, že spoustu o pozorování planet toho padlo v tomto vlákně Jupiter 2010/2011:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1262537694
Těžko si ted vzpomenu co jsem tam všechno psal a i ostatní.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Pozorování planet

#21

Příspěvek od Artaban »

Ano, určitě sem napište i zdánlivé prkotitny Včera při pozorování Saturnu mě oslňoval Měsíc. Tak jsem použil slunečník, tééda vlastně měsíčník ;D
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Pozorování planet

#22

Příspěvek od SKLP »

Zdarec palec,

dočetl jsem se tady o slzení očí.

Je důležité nezapomínat mrkat! Aby nedocházelo k vysušování povrchu.

A mrkám také kvůli vlákenkům, pohybujících se ve sklivci a někdy mi opravdu zavazí zrovna v místě, kde sleduji nějaký detail, takže to musím "promrkat" abych ty vlákenka posunul jinam, kde mě neruší.  ;)
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Pozorování planet

#23

Příspěvek od Sasa3 »

Tohle vlákno je určitě bezva nápad. Je to lepší než hledat útržkovité informace v 50ti stránkových vláknech typu Jupiter 2010/2011 apod.

Mám ještě jeden postřeh z pozorování Jupitera a Saturna. Hlavně v 250mm Newtonu jsem si všimnul, že když třeba nachvilku nekoukám (třeba proto, že maluju), tak se mi zdá, že během prvních asi dvou vteřin je obraz mnohem lepší a pak, ať už koukám sebedéle, se už nic takového neobjeví. Přeostřování trochu pomůže tenhle efekt trochu napodobit. Všimli jste si taky někdy něčeho takového? Nevím, jestli to není psychologické a nebo je ten obraz fakt lepší (odpočinuté oko, resp. oko přizpůsobené na jinou úroveň jasu - kolem mi svítí hodně lamp, takže se zdá v prvních chvílích obraz kontrasnější, a já nevím co ještě).

   Jinak při pozorování koukám jenom levým okem, to je dominantní a pravým to v podstatě ani neumím. Někdy to pravé oko zakrývám, jak kdy. Někdy je v pozadí něco, co ruší, někdy zase ne. Okolní světla při pozorování planet neřeším. Na internetu jsem někde našel, že si někteří pozorovatelé planet ve svých hvězdárnách při pozorování planet přisvěcují, prý aby oko zůstalo v režimu barevného vidění (to může být taky jeden z důvodů vysvětlení toho jevu v prvním odstavci).
   Osobně mi hodně vadí takové ty pohybující se flíčky v oku, hlavně při velkých zvětšeních. V knize "Astronomical Sketching: A Step-by-step introduction" doporučoval Sol Robbins na chvílí sklopit zrak. Mě to docela pomáhá, snad se to někomu bude hodit.

Edit: koukám, že SKLP mezítím o těch flíčcích taky psal.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Pozorování planet

#24

Příspěvek od SKLP »

že když třeba nachvilku nekoukám (třeba proto, že maluju), tak se mi zdá, že během prvních asi dvou vteřin je obraz mnohem lepší a pak, ať už koukám sebedéle, se už nic takového neobjeví. Přeostřování trochu pomůže tenhle efekt trochu napodobit. Všimli jste si taky někdy něčeho takového? Nevím, jestli to není psychologické a nebo je ten obraz fakt lepší (odpočinuté oko, resp. oko přizpůsobené na jinou úroveň jasu - kolem mi svítí hodně lamp, takže se zdá v prvních chvílích obraz kontrasnější, a já nevím co ještě).
Tak toto je velmi zajímavé, protože podobný efekt pozoruji také!!!!
Po jisté době pozorování, začínám zjišťovat, že se trápím a nedokážu vytáhnout detaily. Opustím tedy okulár a delám něco jiného (maluju, koukám po obloze) a pak se vrátím. V té chvíli se mi zdá, že vidím lépe a evidentně pocituji, že oko si odpočinulo. Doba, kdy je oko "fit" je ale u mě delší než ty 2vteřiny - řádově minuty. Takže zdá se, že je to únavou oka, způsobenou nadměrným úsilím vykoukat těžký detail. No a na závěr pozorování už cítím, že jsem vyčerpaný a pozorování končím.

Pravé oko taky neumím použít, pozoruji pouze levým Když oči prostřídám, jednoznačně pozoruji, že pravým nevidím nic (detaily) a navíc není přizpůsobené světlu.

Sklopení zraku taky používám, kvůli těm vlákenkům ve sklivci.

edit:
Rychlého vyčerpání dosahuji při malém zvětšení, ve snaze vykoukat těžký detail. Konec konců i malý průměr dalekohledu je příčinou.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Pozorování planet

#25

Příspěvek od SKLP »

Jo a přidám ještě jednu zajímavost  :D
Při prvním kouknutí a zaostření (např. Jupiter) se mi zdá, že kotouček je větší (průměr), než po x minutách pozorování s úsilím vykoukat detaily. Stává se to někomu? To bude asi psychol. jev.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Pozorování planet

#26

Příspěvek od Tulen »

Jo vlákýnka, to znám, to je hodně nepříjemné, když někdy pro samý vlákno má Jupiter kanály jako Mars  Proti únavě - jdu taky koukat na oblohu jenom očima. Většího průměru při prvním kouknutí jsem si teda nevšiml
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Pozorování planet

#27

Příspěvek od Sasa3 »



Tak toto je velmi zajímavé, protože podobný efekt pozoruji také!!!!
Po jisté době pozorování, začínám zjišťovat, že se trápím a nedokážu vytáhnout detaily. Opustím tedy okulár a delám něco jiného (maluju, koukám po obloze) a pak se vrátím. V té chvíli se mi zdá, že vidím lépe a evidentně pocituji, že oko si odpočinulo. Doba, kdy je oko "fit" je ale u mě delší než ty 2vteřiny - řádově minuty. Takže zdá se, že je to únavou oka, způsobenou nadměrným úsilím vykoukat těžký detail. No a na závěr pozorování už cítím, že jsem vyčerpaný a pozorování končím.

Ne tohle nebude únavou (tu samozřejmě pozoruji taky). Tady mám na mysli něco jiného. Jedná se opravdu o krátkodobý jev. Obdobný efekt vidím při přeostřování, kde se mi zdá, že chvilku po něm je obraz lepší, a pak se až do dalšího přeostření ta chvilka už nevrátí. Akorát mi to přijde ještě víc markantnější.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Pozorování planet

#28

Příspěvek od Artaban »


Mám ještě jeden postřeh z pozorování Jupitera a Saturna. Hlavně v 250mm Newtonu jsem si všimnul, že když třeba nachvilku nekoukám (třeba proto, že maluju), tak se mi zdá, že během prvních asi dvou vteřin je obraz mnohem lepší a pak, ať už koukám sebedéle, se už nic takového neobjeví. Přeostřování trochu pomůže tenhle efekt trochu napodobit
Přesně jo jo, tak tohle mám snad při každém začátku pozorování. Třeba včera jsem takhle viděl hned bouři na
Saturnu a potom už jen chvilkama. Jestli to je pak ta únava, tak smolík, ale jestli by ta chvilka šla nějak natrénovat na aspoň 20 minut?
Vlákýnka mě taky štvou, někdy hodně a někdy málo. Což je taky divný.
Jinak já jsem pravák a levým okem málem nic nenajdu :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Pozorování planet

#29

Příspěvek od Tulen »



Jinak já jsem pravák a levým okem málem nic nenajdu  Leváci koukají levým, praváci pravým, někdy předloni jsme to tu řešili :-)
Já teda pozoruju zásadně levým, i když píšu pravou (do klávesnice buším oběma rukama) - takže budu asi maskovanej (nebo přeškolenej) levák
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Pozorování planet

#30

Příspěvek od SKLP »

Tady mám na mysli něco jiného. Jedná se opravdu o krátkodobý jev. Obdobný efekt vidím při přeostřování, kde se mi zdá, že chvilku po něm je obraz lepší, a pak se až do dalšího přeostření ta chvilka už nevrátí.
Asi už vím, co máš na mysli. Musím během pozorování několikrát přeostřovat. Vždy když dobře doostřím, tak jsem s obrazem spokojen, ale po chvíli už to není takové jako na začátku, mám pocit, že se detaily vytratily. Tak tedy znovu přeostřuji. ..... a tak to jde dokola ....

to Tulen: jsem pravák a koukám levým očiskem  :D
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Odpovědět