Cassiniho dělení???

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Cassiniho dělení???

#91

Příspěvek od Kunzov »

Potvrzuji, ze Cassiniho deleni je pozorovatelne i malymi dalekohledy, pozoroval jsem ho refraktorem 70/700 ve zvetseni 178x ted v zime a tedy za spatneho seeingu. Dalekohled na strese domu, takze tepelneho vlneni kolem dost a ono i ta jiskrici zimni obloha neni nic extra. Takze spokojenost Je pravda, ze se na tom dost podepsala i kvalitni kresba toho dalekohledu.
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Cassiniho dělení???

#92

Příspěvek od SKLP »

Teď jsem došel z pozorování. Je tam pořádná zima.
Pozoroval jsem Saturn, chvíli trvalo, něž se dalekohled
vyrovnal s teplotou venku. Když se obraz ustálil,
ukázali se podrobnosti. V mém R 60/700 při zvětšení
175x jsem na kotoučku spatřil oblačný pás, na prstenci
velmi zřetelně stín od samotné planety. V místech
kde se jeví prstence nejširší vidím náznaky Cassiniho
dělení. Obraz byl velice klidný a ostrý.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Cassiniho dělení???

#93

Příspěvek od MilAN »

S tím stínem bych byl trochu opatrný. Planeta je těsně po opozici, navíc prstence se již zavírají, takže nevyčnívají za planetou. A stín míří za planetu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Cassiniho dělení???

#94

Příspěvek od MaG »

No však víš Milane, že já jsem v první chvíli viděl stín na prstenci i u tebe, než mi došlo, že je to blbost a pak už tam vidět opravdu nebyl To bude ale asi pěkný mýtus této opozice.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Cassiniho dělení???

#95

Příspěvek od Psion »

Já jsem včera zrovna testoval kamerku na malém dalekohledu, takže mužete posoudit sami, co je zhruba vidět. Neni to žádná kvalita, ale jako test mi to stačilo :-)
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Cassiniho dělení???

#96

Příspěvek od FunTomas »

MilAN napsal: S tím stínem bych byl trochu opatrný. Planeta je těsně po opozici, navíc prstence se již zavírají, takže nevyčnívají za planetou. A stín míří za planetu.No neviem ci si MilAn napisal svoj prispevok na zaklade vlastneho pozorovania a skusenosti (tak ako si pred casom radil aj ostatnym) alebo skor od "zeleneho stola" >:( . Ja som pozoroval Saturn v sobotu vecer a rovnako zretelne ako som videl Cassiniho delenie som videl tien planty na jednej strane prstencov. Pozoroval so mnou aj Pavuk a niekolko dalsich ludi a vsetci do jedneho potvrdili pozorovanie. Napokon dnes o tom Pavuk asi popise viac.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Cassiniho dělení???

#97

Příspěvek od MaG »

Milan pozoroval se mnou. (FunTomas - pochybuji, že by Milan něco psal někdy od zeleného stolu, takový doma nemá ;-), nicméně i tak by si to vzhledem k jeho zkušenostem mohl dovolit. Jiní (co třeba já?) tady tak činí často, naštěstí jich není moc..)

On neviděl nic, já jsem v návalu nadšení nad tou nádherou něco viděl. Když máte ale čas pozorovat planetu delší dobu a když vám s tím Milan začne "kouzlit" pomocí přiclonění, nedejbože filtru, pak prostě vidíte ještě "víc". Myslím, že čistě teoreticky by ze Země měl být vidět "malilinkatý" kousíček stínu na jedné straně od vrcholku kotoučku, určitě však patrný jen za dobrých podmínek.

Tu noc, co jsme pozorovali nebylo vidět Enckeho dělení, obraz byl však slušný po takových 5 - 10 min, co sme vytáhli teleskop ven a vytemperoval se, byl použitelný i se zvětšením nad 100. Nepamatuju se, že bychom s Milanem měli potřebu zvětšovat víc než někam nad 200, jen jednou, dvakrát, jsem u něj zažil noc, že by šlo zvětšit na 400. I tak by byl obraz diskutabilní, zda je lepší než na 200x. Tu noc jsme viděli několik měsíčků. Podle PC planetária 5.

Můj subjektivní dojem je, že stín by neměl být tak dobře patrný, aby se dalo takto tvrdit, že tam vidět je. Já koukal na planetu řádově minuty bez toho, že bych pak o stínu mluvil.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Cassiniho dělení???

#98

Příspěvek od Pavuk_ »

FunTomas napsal:
No neviem ci si MilAn napisal svoj prispevok na zaklade vlastneho pozorovania a skusenosti (tak ako si pred casom radil aj ostatnym) alebo skor od "zeleneho stola" >:( . Ja som pozoroval Saturn v sobotu vecer a rovnako zretelne ako som videl Cassiniho delenie som videl tien planty na jednej strane prstencov. Pozoroval so mnou aj Pavuk a niekolko dalsich ludi a vsetci do jedneho potvrdili pozorovanie. Napokon dnes o tom Pavuk asi popise viac.Odprisahal by som, ze som ho videl. Teraz ste mi nasadili "brouka" do hlavt. Zapol som si Guide a tien tam je, takze sme nevideli blud
PS: pre pripadnych rypalov este jedna vygooglovana z 25.1.2005 (tien tam je napravo od planety). Pozorovali sme 400fkou fotka http://spacsun.rice.edu/~has/images/ES_ ... 3_1_26.jpg

:uch: :hi:
viac o spolocnom vikendovom pozorovani na:
http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/ast ... cerova.php
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Cassiniho dělení???

#99

Příspěvek od Pavuk_ »

MaG napsal: Milan pozoroval se mnou. (FunTomas - pochybuji, že by Milan něco psal někdy od zeleného stolu, takový doma nemá ;-), nicméně i tak by si to vzhledem k jeho zkušenostem mohl dovolit. Jiní (co třeba já?) tady tak činí často, naštěstí jich není moc..)

On neviděl nic, já jsem v návalu nadšení nad tou nádherou něco viděl. Když máte ale čas pozorovat planetu delší dobu a když vám s tím Milan začne "kouzlit" pomocí přiclonění, nedejbože filtru, pak prostě vidíte ještě "víc". Myslím, že čistě teoreticky by ze Země měl být vidět "malilinkatý" kousíček stínu na jedné straně od vrcholku kotoučku, určitě však patrný jen za dobrých podmínek.

Tu noc, co jsme pozorovali nebylo vidět Enckeho dělení, obraz byl však slušný po takových 5 - 10 min, co sme vytáhli teleskop ven a vytemperoval se, byl použitelný i se zvětšením nad 100. Nepamatuju se, že bychom s Milanem měli potřebu zvětšovat víc než někam nad 200, jen jednou, dvakrát, jsem u něj zažil noc, že by šlo zvětšit na 400. I tak by byl obraz diskutabilní, zda je lepší než na 200x. Tu noc jsme viděli několik měsíčků. Podle PC planetária 5.

Můj subjektivní dojem je, že stín by neměl být tak dobře patrný, aby se dalo takto tvrdit, že tam vidět je. Já koukal na planetu řádově minuty bez toho, že bych pak o stínu mluvil.No vidis, a my sme mali superior podmienky, Saturn tam stal ako pribity a pouzite zvacsenie 138x na 400 f/4.65. Za 5-10 min nevytemperujes zrkadlo ani ventilatorom , nase dalekohlady stali vonku uz od obeda ale ked ratam od zapadu slnka tak je to cca 5 hodin. Pozorovali sme na snehu, okolita teplota ca -11. V predoslom prispevku som napisal odkaz na vygooglovany saturn, zmensil som ho vo Phot. a takto vystihuje celkom verne vystihuje pohlad, ktori sme mali v okulari.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Cassiniho dělení???

#100

Příspěvek od MaG »

Pavuku já se nehádal. Můj osobní dojem je, že vidět nyní stín je velmi obtížné a lépe si jej tam představím, než jej uvidím. Ale vám věřím, stejně jako jste museli věřit vy mně, že jsem viděl 9. ledna ohon Machholze na 7° daleko (ne nemyslím to jako vtip, ale někdy je těžké uvěřit, nicméně zdá se že jste měli také ideální podmínky)..

Jo když sednou podmínky, je to tam. Pravda je, že se trochu hnula geometrie, ne? Mám pocit, že před 14 dny tam nebyl tak výrazně?? Mrkni mi na to do Guide na 19. leden Dík.

Sakra ujel jsem od tématu, mám to hodit jinam?

P.S. měl bych radši napsat že po 5 - 10 min temperování se do toho dalo koukat ;D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Cassiniho dělení???

#101

Příspěvek od MilAN »

To Pavuk & Fun Tomas  :
Na Vaše pozorování bych takhle nereagoval, protože si umím představit, co v takovémto dalekohledu je vidět  za dobrých podmínek.Já jsem takové podmínky neměl, takže Cassiniho dělení je bez problémů  ale ten stín, respektivě kontura na východní straně kotouče byla patrná u mě až dnes při zv. 140x.  Moje reakce  byla ale na pozorování dalekohledem o průměru 60 mm, který má daleko horší rozlišovací schopnost a navíc  dává do oka  40x méně světla. Kdysi jsem podobným dalekohledem  s AS objektivem pozoroval a vím, co na Saturnu je s ním vidět.Navíc kolega popisuje, že bylo vidět náznaky Cass. dělení a  zřetelný stín.Mám spíše opačnou zkušenost, při rozevřených prstencích  není problém Cass. dělení, ale stín.  Na druhou stranu , kolega má mladší oči než já, a ani moje připomínka nebyla až tak kategorická.
To Pavuk :
lepší obrázek představuje kolega Libor na předcházející straně. Je sice o týden starší, ale za to dobu se stín posunul maximálně o 1°, takže jeho zpracování je o hodně korektnější a reálnější.Na pravé - východní straně je dnes zřetelněnjší kontura, ale ne taková, jako na vygooglovaném snímku. Jak jsi to viděl ty?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Cassiniho dělení???

#102

Příspěvek od Kami »

Já osobně se přidám k ,,Pavukovi".Od začátku roku jsem pozoroval Saturn 7-8x.Newtonem 170/1022 zvetšení od 102-408x dle seingu.Optika perfektně vytemperovaná.Ten stín tam opravdu je,ale je velmi úzký,mnozí ho pak přehlédnou.
Nechci oponovat Milanovi,ale temperování 10-15 min je hodně málo.Po 2hodinách temperování je to teprve ono.

Kami
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Cassiniho dělení???

#103

Příspěvek od Achernar »

Tak vcera jsem mel koncert v Solenicich u Orliku a uplne jsem slintal nad oblohou. Tesil jsem se hlavne na Saturna, jenze u nas v Radotine to byla hruza! SWpousta svetla a proudeni, pri 120x zvetseni jsem ani nemohl poradne zaostrit, 48x jakz takz. Asi na vterinu jsem zahledl cassiniho deleni, ale jinak vubec nic...:-(
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Cassiniho dělení???

#104

Příspěvek od Pavuk_ »

To MaG, Milan:
nechcel som aby moje prispevky vyzneli utocne, som naozaj rad ze mozeme takto diskutovat, :hi:
ospravedlnujem sa, ak to tak vyznelo.
tien som videl ako cierny pasik vpravo od kotuciku planety, bolo vidiet ze prstenec nejde az k planete ale na vpravej strane hornej casti prstenca, chyba kusok
obraz bol velmi stabilny a ostry (az som bol prekvapeny) a nevsimol som si, ze by hviezdy blikali
PS: mam otazku mimo tento temy (uzko suviasiacu - potom mozeme pripadne zalozit novu temu),
prekvapilo ma, ze cez Tomasov dobson, ktory nema tubus bol obraz bez seeingu a v mojej rure sa obraz striedavo bol raz ostry potom zase rozostreby (klasicka turbulencia), oba stroje boli rovnako dlho vonku vedla seba
OTAZKA znie: ci je ozaj vyhodnejsie nemat tubus koli prudeniu vzduchu (Tomas povedal, ze ked raz nasadil rukav tak sa podmienky zhorsili (turbulencia))
Ako to je ? :ears:
PS: este dodam (offtopic), ze vsetko okolo nazamrzlo len zrkadla nie, ani to bez tubusu ani to v tubuse, inak vsetko co ostalo vonku - zaujimave
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Cassiniho dělení???

#105

Příspěvek od MilAN »

Kami napsal:   Nechci oponovat Milanovi,ale temperování 10-15 min je hodně málo.Po 2hodinách temperování je to teprve ono.
Ale mě tím neoponuješ ,já jsem nic takového nenapsal. Ale mám jednu zkušenost, která se může někdy hodit, a kterou jsme použili právě s MaGem. Dobson mám uskladněný na  netemperované chodbě, takže není rozdíl teplot tak velký.  Po vytažení dalekohledu trvá tak 5 až 10 minut fáze, kdy se odvětrá tubus a  srovná se vzduch v tubusu  a vně.  V ten moment lze s úspěchem pozorovat. Pak  se začne projevovat temperování zrcadla, a to  podle podmínek i uložení  a tlouštky zrcadla můžee trvat hodinu až několik hodin.  Je to trochu analogie pozorování za soumraku,  kdy po západu Slunce  ustává proudění a asi tak na 5 až 10 minut je vzduch v klidu a lze velmi dobře pozorovat planety.  Pak se začne projevovat  vyzařováni tepla z terénu  a dobrý klidný vzduch bez proudění  se dostaví až po půlnoci. A může k tomu samozřejmě pomoci slabá mlha a pod.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět