Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#121

Příspěvek od astar »

Lukáši něco najdes tady .
http://pavelrichter.net/2012/04/sestave ... -nabijeni/
Jak jsem pochopil nepoužívá ten balancer. Nabíjí asi každou zvlášť ? V nabiječce je už vestavěný balancer, ale jak ho využít nevím . (mám skoro tu samou imax B6 - lepší verze je rovou ta na 220V).
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#122

Příspěvek od Bill »

hades píše:Dobře, za předpokladu, že bych si to chtěl postavit, co budu potřebovat? 4 kusy LiFePo4, 1x BMS (ale které?) a pak ještě asi speciální nabíječku.
BMS potřebuješ verzi 4S pro LiFePO4 - konkrétní typ je na tobě. Pro proudy, které používáme, tak vyhoví asi skoro cokoliv. Já bych doporučoval s balancováním a u větší baterie (kde se snese vyšší cena) bych uvažoval o "Smart" verzi, která měří kapacitu. LiFePO4 má jednu trošku zvláštnost, že podle napětí se nedá poznat stav nabití. Na rozdíl od olova pro delší skladování není úplně nejlepší 100% nabití.

Levné (ověřené) BMS s balancováním jsou třeba:
https://www.aliexpress.com/item/33035959234.html
https://www.aliexpress.com/item/4000299566150.html

Balancování je ale pouze 100mA, takže by to chtělo po delší době (třeba jednou ročně) zkontrolovat.

Pro inicializaci baterie ještě budeš potřebovat zdroj okolo 3.6V. Speciální nabíječku nutně nepotřebuješ, podobné parametry mají i některé nabíječky na olovo - ale musel by výrobce uvádět charakteristiky... Já používám nabíječku z Lídlu na olovo - ale s LiFePO4 se prakticky přeskočí fáze 2 nabíjení plným proudem a déle to trvá.

Edit - ta první BMS už asi není dostupná a ta druhá má balancování ještě menší - 50mA...
Naposledy upravil(a) Bill dne 02. 02. 2021, 13:01, celkem upraveno 2 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#123

Příspěvek od hades »

Díky Bille, zatím to je ve fázi rozhlížení se. Tu lídláckou nabíječku mám taky a nabíjím s ní trakční akumulátor.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
mikpp
Příspěvky: 145
Registrován: 28. 01. 2008, 05:19
Bydliště: Krnov
Věk: 53

Re: Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#124

Příspěvek od mikpp »

S LiFePo4 (A123) mám zkušenosti, které by možná mohly pomoci nerozhodným nebo nerozhodnutým potenciálním uživatelům. Není třeba se jich bát. Používal jsem je v modelech letadel se zatížením, na které se astro-uživatel nemůže s běžnou technikou nikdy dostat (30-40 ampér, ve špičkách určitě i 60A). Nevadí jim ani mráz, dokonce se nabíjely i podchlazené (to mám jen vyčtené - nedělal jsem - prý se tak daly více nabít). Nabíječka by měla umět režim nabíjení přímo pro tento typ baterií. Já mám modelářskou s balancérem, ale nikdy nebylo potřeba balancovat, snesou toho opravdu celkem dost. Balancovat je třeba v případě, že paklík výrazně ztrácí kapacitu a odhalí se tak poškozený článek. Já už mám paklík 4S nějakých 12 let a pořád ještě funguje. Takže asi tak.
Lídlskopy Messier R102, Skylux 70/700
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#125

Příspěvek od zuzi »

Jen upozorním, že bez balanceru/ochran a následném hlubokém vybití se nejspíš nenávratně zničí.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#126

Příspěvek od vla »

Stejně jako každá jiná baterie.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
mikpp
Příspěvky: 145
Registrován: 28. 01. 2008, 05:19
Bydliště: Krnov
Věk: 53

Re: Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#127

Příspěvek od mikpp »

K tomu, aby se hluboce vybily, není krom zkratu žádný důvod. Samozřejmě při běžném používání je třeba hlídat napětí. Zvlášť pokud máš baterii s větším počtem článků a používáš měniče. Ale odpojená baterie vydrží velice dlouho, protože články mají velmi malý vnitřní odpor. A jak psal vla: hlubokým vybitím se poškodí každá baterie.
Lídlskopy Messier R102, Skylux 70/700
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#128

Příspěvek od Bill »

mikpp píše:Samozřejmě při běžném používání je třeba hlídat napětí.
Ono zrovna s LiFePO4 je to dost blbá rada. Do cca 85% vybití je napětí pořád skoro stejné:

Obrázek

Pak je "rychlá smrt" - a to včetně baterií...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
mikpp
Příspěvky: 145
Registrován: 28. 01. 2008, 05:19
Bydliště: Krnov
Věk: 53

Re: Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#129

Příspěvek od mikpp »

Nechci a nebudu se hádat. Zátěž byla trvale 100mA? Potom nechápu ten rychlý pokles napětí na začátku vybíjení. A počáteční napětí 3,52V nesvědčí o plně nabitém článku.
Naposledy upravil(a) mikpp dne 02. 02. 2021, 20:29, celkem upraveno 1 x.
Lídlskopy Messier R102, Skylux 70/700
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#130

Příspěvek od Bill »

Ale to fakt není Li-Ion nebo Li-Pol. Po nabití to klesne podobně jako olovo a pak to drží konstantní napětí...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#131

Příspěvek od vla »

Provozoval jsem je několik let bez balancérů, celkem cca 12KWh a zatím se nic takového nekonalo a to jsou zatíženy odběry kolem 1C. Není to tak hrozné jak píšeš. Stačí si pohlídat pokles napětí článků na cca 3V, což lze odhadnou podle celkového napětí baterie, nebo měřením jednotlivých článků a to je vše. Jelikož výrobní rozptyl kapacit je malý, stačí i takto jednoduchá ochrana. Konec konců se vyrábějí i hotové 12 V aku bez ochrany a mimo to, že se na netu dočtemě, že je to špatně a že pojdou jsem žádné takové informace nezaznamenal. problém to může být u starých baterií z různých zdrojů, tam by problémy nastat mohly, ale i to by v našem použití nemělo být problémem. Stačí jednou otestovat a je jasné jak se baterka bude chovat v provozu. Ty články na které jsem dal odkaz lze bez ochrany bezproblémově používat. Ale zaráží mě jedna věc, je zde prezentována baterka a k ní BMS, které tyhle problémy spolehlivě ohlídá, tak nevím proč se zde objevují příspěvky, že baterka se musí hlídat a jakmile se něco překročí je s ní nenávratný konec. Jednak to není pravda a za druhé kdo si takovou baterku pořídí včetně BMS za pár stovek, nemusí se zdejších strašičů vůbec obávat. Proto jsem do odkazu psal: Jsou tam i BMS. Takže závěrem, když si postavíme baterku tak jak má být nehrozí žádné nebezpečí zničení. A o tom to je. Pokud si přidělám kolo na auto jedním šroubem místo pěti, čí asi bude vzniklý problém vina? Budeme snad psát, že je nespolehlivé, protože mu po krátké jízdě může upadnout kolo?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
mikpp
Příspěvky: 145
Registrován: 28. 01. 2008, 05:19
Bydliště: Krnov
Věk: 53

Re: Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#132

Příspěvek od mikpp »

Bill: Ano, máš pravdu, tyto články mají rychlejší pokles na začátku a pak drží napětí. Ale nesleduješ jednotlivé články, sleduješ napětí baterie a tam už to trochu poznat je. A ta smrt na konci není zase tak rychlá. Ale dá se použít i odpojovač a tam si napětí nastavíš, jaké potřebuješ a nemusíš nic hlídat. Popravdě jsem to nikdy nesledoval a jak jsem už psal, zatěžoval jsem baterii podstatně větším proudem. A to vždycky až do náhlého výrazného poklesu výkonu. A už žije 12 roků.
Lídlskopy Messier R102, Skylux 70/700
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#133

Příspěvek od hades »

Měření kapacity bych si hlídal jak to dělám už teď: mám mezi baterií a spotřebičem wattmetr takže vím, kolik už jsem z baterie vycucnul a kolik v ní ještě zůstává. Na měření napětí se nebudu nespoléhat ani u olova, ani u LiFePo4. Zatím mi to tedy vychází na 4 články LiFePO4 po 50Ah a k tomu balancér. Nabíjení pořeší modelářská nabíječka. Celkem se vlezu do 5-ti tisíc a bude to vážit míň jak polovina současné 39Ah olověné baterie.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
mikpp
Příspěvky: 145
Registrován: 28. 01. 2008, 05:19
Bydliště: Krnov
Věk: 53

Re: Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#134

Příspěvek od mikpp »

A co když budeš mít v baterii vadný článek? Pak ti ten wattmetr moc nepomůže. Stačí měřit napětí, pokud je nižší, než by mělo být podle počtu článků, je v některém článku asi problém.
Lídlskopy Messier R102, Skylux 70/700
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#135

Příspěvek od Bill »

BMS mívá několik funkcí:

přepěťová ochrana, nadpropudová ochrana, podpěťová ochrana a některé mají balancování malým proudem.

Pro ochranu baterie je nejdůležitější podpěťová ochrana. BMS to dělá po jednotlivých článcích, ale pro relativně malý počet článků to určitě jde i jako celek. Určitě bych to ale u LiFePO4 nedělal ručně.

Balancování malým proudem nemá moc velký smysl - to už je asi lepší to občas udělat ručně nebo pomocí modelářské nabíječky. Pokud je dobrá nabíječka, tak není potřeba přepěťová ochrana. Místo nadproudové ochrany stačí pojistka.

Ale má smysl to řešit, když BMS pro proud 30-40A stojí okolo dolaru?
M:736 750 113
Odpovědět