Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#1

Příspěvek od Konihlav »

Zdravim vsechny nadsence napajeni, baterii, aukulatoru, pajeni a kabelaze...

muj "problem" a otazka je, zda a jak napajet CCD kameru (vcetne nejakeho maleho chlazeni) z rozumne dimenzovaneho zdroje, resp. jak jej "postavit" dohromady.

Moje puvodni predstava by byla baterie jako tato:
http://www.ges.cz/?page=index&or=sort&i ... ES07602580
jenze ta uz se asi nevyrabi nebo nejde sehnat???

pripadne plan B, poridit nekolik nabijecich, treba AA clanku (ale spis by se hodily Dcka) s vysokou kapacitou a spojit je tak, abych mel 12V a alespon 4Ah. Potrebuji, aby mi chlazeni a kamera fungovala jednu noc a pak potrebuji vyresit nabijeni tech clanku (na normalni AA nabijecku mam, na Dcka nevim da nejaka rychlonabijecka existuje).
viz vyber napr. zde:
http://www.ges.cz/?page=index&of=1&gcat=XL5&inc=browse

Jak byste to resili Vy??? predem s uctou dekuji!

P.S.: jo a chtel bych, aby to nevazilo zas vice jak 1.5kg! to je limit. Dalsi vec je preprava v letadle, abych si to mohl vzit s sebou na dovolenou (monoclanky a tuzkove baterie budou v tomto OK, ale nevim, jak jine...)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#2

Příspěvek od Konihlav »

kamera pro kterou to potrebuji ma odber cca 800 az maximalne 1000mA podle narocnosti chlazeni.

optimalni by bylo ten zdroj udelat i pro 12V/250mA odber pro AstroTrac, abych nemusel mit pro AstroTrac extra drzak 10ti nabijecich 1.2V AA clanku, ale neni to podminka (mozna si na dovolenou CCD nakonec nevezmu a zustane jen u DSLR).

P.S.: reseni specha :-/
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#3

Příspěvek od Vejr »

Ja doufam, ze se brzy zacnou objevovat pouzitelne palivove clanky. Zkratka by stacilo palivo na doplneni a jelo by to libovolne dlouho Kazdou chvili se objevuji nejake prototypy treba pro notebooky. Ale na podobne vyuziti by to treba stacilo jiz dnes. Nemate nekdo predstavu?
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#4

Příspěvek od vla »

Mě tedy přijde kapacita 4Ah dost málo na celonoční provoz, při odběru 1A pro kamerku a 0.25A pohon to je max. na tři hodiny a to si myslím, že jsem hodně velký optimista. Chladná noc udělá s kapacitou své. Má-li to být lehké obrátil bych se na nějakého modeláře, nebo jejich servis a šel bych do LI-POL i když jsou drahé a s tou kapacitou bych šel podstatně výše.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Aleš
Příspěvky: 28
Registrován: 19. 02. 2009, 22:21

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#5

Příspěvek od Aleš »

Doporučuji věnovat pozornost eshopu relativně nové polské společnosti obchodující s elektronickými součástkami, TME. Mají mnohem lepší eshop než český žabaři jako GME, GES a pod. Konkrétně tvoje olověné baterie http://www.tme.eu/cz/katalog/index.phtm ... y%3D100247 můžeš pohodlně vybírat podle kapacity, napětí a rozměrů. Hmotnost tam sice není, ale myslím že bude přibližně úměrná kapacitě. Spoustu věcí mají levnější než malé české firmičky (viz např. SMD rezistory), na druhou stranu někdy mají vyšší minimální množství a co mi nejvíc vadí - jejich eshop postrádá řazení podle ceny (možná úmyslně i když tvrdí, že to nejde z tech. důvodů).
IMHO olověné aku jsou v pohodě, problém by mohl být s Li-xxx akumulátory, oni totiž mohou hezky explodovat když se přehřejí (např. zkratem nebo přebíjením). Nevím jak je to dnes, prý už lze u některých leteckých společností v letadle provozovat různé elektronické gerety jako notebooky, mobily a pod. tak třeba už ani ty baterie nejsou problém. Ale raději ať to potvrdí někdo kdo cestuje letadlem, já letěl naposledy před 15 lety, bohužel  :-/

Ještě k těm Li-xxx - mají vyšší energetickou hustotu než Pb aku, takže do stejné hmotnosti se nacpe více energie. Byly by lehčí při stejné kapacitě a nebo bys měl vyšší kapacitu při stejné hmotnosti. Ale jsou dražší a vyžadují speciální nabíječku, třeba http://www.zajic.cz/nablion/nablion.htm. Tu je možné použít i na ty Pb takže univerzální řešení, navíc je to možné koupit jako stavebnici nebo hotový modul za opravdu lidovou cenu.

(Jen pro pořádek dodávám, že nemám nic společného s uvedenými firmami a osobami a z uvedeného textu nemám žádný prospěch v jakékoli formě  ;)  )

PS: Jedna humorná historka na závěr: Objednal jsem si v GME asi 100 různých typů součástek, většinou malá, kusová množství. No a borci asi měli málo igelitových pytlíčků, tak to prostě nahrnuli všechno do jednoho velkýho pytle >:(  Čuměl jsem na to jak tele na nový vrata a v duchu si představoval, co by asi říkal nějakej němec nebo anglán, kdyby mu tohle udělal třeba Farnell nebo Digikey  :)  Prostě není nad české rádobyobchodníky.
Uživatelský avatar
Aleš
Příspěvky: 28
Registrován: 19. 02. 2009, 22:21

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#6

Příspěvek od Aleš »

ze se brzy zacnou objevovat pouzitelne palivove clankyTy už existují hodně dlouho, pro astronomii opravdu jak dělané, dokonce i ceny jsou astronomické  ;D

Pokud ti jde o nepřerušovaný provoz, tak to lze řešit celkem jednoduchým přepínačem dvou baterií, který přepne aniž by na výstupu nějak výrazně pokleslo napětí. Pak můžeš mít několik např. Pb baterií a jen po x hodinách vyměňit a jedeš dál. Samozřejmě palivové články jsou podstatně lehčí, výkonnější atd. ale jak jsem psal, pro běžné použití zatím naprosto nedosažitelné.
Uživatelský avatar
Aleš
Příspěvky: 28
Registrován: 19. 02. 2009, 22:21

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#7

Příspěvek od Aleš »

Mě tedy přijde kapacita 4Ah dost málo na celonoční provoz, při odběru 1A pro kamerku a 0.25A pohon to je max. na tři hodiny a to si myslím, že jsem hodně velký optimista. Chladná noc udělá s kapacitou své. Má-li to být lehké obrátil bych se na nějakého modeláře, nebo jejich servis a šel bych do LI-POL i když jsou drahé a s tou kapacitou bych šel podstatně výše.Máš pravdu, že při odběru, který uvádí Konihlav, nebude výdrž rozhodně na celou noc. Teoreticky jsou to 4 hodiny při odběru 1A, jenže na konci vybíjení poklesne napětí takže nelze baterii vybrat "až do dna". Navíc hluboké vybíjení je pro Pb aku velmi nešetrné a snižuje se životnost.

Chladná noc sice olověné baterii kapacitu nepřidá, ale sníží se potřeba chlazení a tím i odběr peltierem. Ve výsledku by to imho mohlo při chladné noci být lepší.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#8

Příspěvek od Konihlav »

Ales: diky za odkazy, z tech Pb bych tedy videl pouzitelne tohle:
ACCU-HP9-12/P 12V 9,0Ah 2,6kg

mohl bys mi doporucit, vyhledat nejake ty Li-xxx typy??? preci jen 2.6kg neni malo :-/ ale to bohuzel u "kapacit" plati obecne, takze hledam zas neco co neexistuje, ale jde mi o to, abych to byl schopen vubec pobrat uz takhle mam naloz k 9ti kg.

o chladnou noc bych se nebal, letim dost na jih, z tech nasich 49-50 stupnu na cca 17+-, takze pres noc muze v pohode byt 25 stupnu Celsia a bojim se, ze DSLR by se to asi nemuselo libit...
Uživatelský avatar
deimos
Příspěvky: 71
Registrován: 23. 02. 2007, 23:17

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#9

Příspěvek od deimos »

Pokud Ti nezáleží na penězích,tak tohle je to pravé.http://www.fotonmag.cz/svitilny/baterie ... edstaveny/ ;)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#10

Příspěvek od MMys »

To mu nepomůže. Metanol nevezme do letadla :-(
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Aleš
Příspěvky: 28
Registrován: 19. 02. 2009, 22:21

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#11

Příspěvek od Aleš »

Jak tak koukám, tak nabídka Li-xxx baterií v elektro obchodech je menší než malá. Pro elektroniku (zejména průmyslovou) nemají zatím takový význam, jako Ni-xx, kterých je ve všech obchodech spousta. Zato jsou lithiové aku důležité pro modeláře hlavně letecké, kvůli hmotnosti. Takže jak už tu psal vla, poohlédnout se v modelářských obchodech nebo speciálkách s bateriema, mívají mnohem širší sortiment než GES, GME i TME dohromady.
Jen jsem zkusil něco v rychlosti vygooglit a našel jsem tohle http://shop.battex.cz/vyrobky/CMICR18650.php
Napětí je 3V (je potřeba kalkulovat s nejnižším vybíjecím napětím, aby ti to chvilku po zapnutí nespadlo moc dolů), takže pro 12V bysme potřebovali 4 články v sérii, tím získáme aku 12-16,8V s kapacitou 2200mAh. Spojením 4 těchto sériových řetízků získáme baterii 12-16,8V a kap. 8800mAh (teda pěkný jumbo ). Cena cca 3000Kč a hmotnost 0,7kg. Ale nevím, jak se budou baterie chovat při tomto sérioparalelním zapojení, možná bude nutné použít nějaké balancéry nebo vícekanálové nabíječky a nabíjet např. každý článek samostatně, protože vlivem odlišností jednotlivých kusů se můžou při hromadném nabíjení některé baterie přebíjet a jiné zase nedostatečně nabíjet. (Při ceně toho packu už by se nějaká kvalitnější elektronika vyplatila)

Tohle ber prosím jen jako takový rychlý náhled. Je možné, že existují levnější baterie, budou s tím problémy o kterých nevím atd.

PS: Nenapsal jsi napětí potřebné pro to chlazení. Jak jsem to pochopil, tak potřebuješ dva různé zdroje - chlazení a montáž. Pak by možná bylo jednodušší, vyřešit napájení s nižším odběrem (asi ta montáž) pouze DC/DC měničem. Bylo by vhodné vybrat měnič s vysokou účinností, aby se zbytečně neplýtvala energie, dneska už je běžně 80-90%.
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#12

Příspěvek od Vejr »

To mu nepomůže. Metanol nevezme do letadla Ale ten uz by se pripadne dal treba sehnat na miste, ne? V kazdem pripade doufam, ze toto je budoucnost. Alespon pro nas Jeste by to chtelo srazit ceny....
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Aleš
Příspěvky: 28
Registrován: 19. 02. 2009, 22:21

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#13

Příspěvek od Aleš »

V kazdem pripade doufam, ze toto je budoucnostNo já zas doufám, že toto nikdy budoucnost nebude. Nehodlám mít po baráku rozstrkané ampule s relativně hodně toxickou látkou (opravdu to nemusíš zrovna pít, dlouhodobé vdechování bude taky stačit na zničené zdraví). Budoucnost tohoto vynálezu je uvedena v tom článku - vojenská technika jako nouzový zdroj v polních podmínkách.
Uživatelský avatar
Aleš
Příspěvky: 28
Registrován: 19. 02. 2009, 22:21

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#14

Příspěvek od Aleš »

Konihlav: A nebylo by možné půjčit si v místě nějaký malý benzínový generátor nebo autobaterii? Co třeba kontaktovat nějaký místní astro spolek (teda pokud to není nějaký konec světa).
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#15

Příspěvek od Vejr »


No já zas doufám, že toto nikdy budoucnost nebude. Nehodlám mít po baráku rozstrkané ampule s relativně hodně toxickou látkou (opravdu to nemusíš zrovna pít, dlouhodobé vdechování bude taky stačit na zničené zdraví).Palivove clanky nejsou jen na methanol, ale treba i vodik atp. Nemyslim zrovna tento vyrobek, ale princip jako takovy... Tedy z paliva na elektrinu.
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Odpovědět