Testování optiky

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Testování optiky

#61

Příspěvek od hades »

Chtěl bych si připravit test na umělou hvězdu, použiju diodu z laserové vodováhy z Lidlu, na obalu se uvádí výkon pod 1mW. Je možné pro takový test použít místo okuláru kameru? Nehrozí poškození pixelů kamery?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Testování optiky

#62

Příspěvek od MilAN »

Nevím proč laserovou diodu a nevím proč kamerou. To se tu už probíralo vícekrát, že to je přesnější okem .
Ale ty určitě víš, proč to tak chceš a co tím chceš u té optiky zjistit a jaký to bude test.
A celkem chápu, že oko neze připojit na PC :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Testování optiky

#63

Příspěvek od hades »

Proč kamerou: nemám okulár, žádný.
Proč laserovou diodou: tu naopak mám.
A co tím chci zjistit? Zatím nevím, postupně studuji a občas se na něco zeptám.
PS: MilAne, buď tak hodný a drž se svého podpisu...
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Testování optiky

#64

Příspěvek od MilAN »

No, neodvážil bych se dát špatnou radu, proto jsem se ptal, co tím nelogickým postupem zamýslíš. Ale dovedu bez té odpovědi žít :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Testování optiky

#65

Příspěvek od MMys »

To záleží, co použiješ. Tak jak to je jako celek i s optikou, je to k ničemu. Potřebuješ z toho udělat všesměrový nekoherentní zdroj monochromatického světla, což laserová dioda v pracující v laserovém módu není. Pokud ji navíc necháš s optikou, nebude testovaná celá apertura dalekohledu, ale pouze ta část objektivu, kterou zasáhne kolimovaný svazek.

Takže musíš:
1)vyházet veškerou optiku co tam je, až do té poslední čočky, prostě ponechat jen holou součástku v pouzdře. Pozor, některé modely už mají kolimační čočku přímo na sobě.

2) když pak posvítíš samotnou diodou na papír, zjistíš, ze vyzařuje v jednom směru svazek v úhlu kolem 60°, a ve druhém kolmém zhruba 10-15°. Prostě osvětluje takový pás, ovál. Ve vyzařovaném svazku je vlastně už zakletý astigmatismus. Tenhle režim je na testování optiky absolutně nevhodný, za prvé to svítí moc, za druhé to způsobuje nehezké difrakční jevy a ty zhoršují možnost vyhodnocení testu.

3) Musíš dostat diodu z laserového módu - výrazně ji snížit proud, vřazením nějakého odporu do obvodu (velikost ti nepovím, řádově asi stovky ohmů). Dioda pak začne vyzařovat všesměrové nekoherentní monochromatické záření, a výhodou je opravdu maličká oblast vyzařování, pár mikronů. tedy celkem ideální hvězda (sice obdélníková, ale na rozumné vzdálenosti už pod difrakčním limitem, takže z pohledu optiky je to prostě hvězda)

Kameře v tomhle režimu už pochopitelně nic nehrozí, na rozdíl od zásahu kolimovaným svazkem, kdy ho optika může ještě zostřit na velikost pár mikronů, a tam i pár mW dokáže poškodit jednotlivý pixel. 1mW už je tedy dost málo, ale cíleně bych na to nemířil. Pouze holou diodou v nelaserovém režimu. To je 100% bezpečné.

Co s tím pak dělat ? Můžeš s tím zkusit focaultův test. Pokud to dáš hodně daleko a bude excelentní seeing při zemi, tak i null test. Ale šance že to půjde je velmi malá. Ty vzduchové hmoty při zemi se stále převalují. I vizuální test je někdy problém. Chce to nejlépe takové to inverzní podzimní počasí.

Vyšší využití by to mělo, pokud bys měl přesnou refernční rovinu a testovat to v autokolimaci. Což ale asi nemáš.

A v tom případě, kdy jen posuzuješ rozostřený obraz hvězdy, difrakční kroužky, už je fakt většinou lepší reálná hvězda vysoko v zenitu, než umělá desítky metrů daleko přes ty přízemní vrtsvy. Jestli okem nebo kamerou to je celkem jedno.
hades píše:Chtěl bych si připravit test na umělou hvězdu, použiju diodu z laserové vodováhy z Lidlu, na obalu se uvádí výkon pod 1mW. Je možné pro takový test použít místo okuláru kameru? Nehrozí poškození pixelů kamery?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Testování optiky

#66

Příspěvek od hades »

Chci zjistit, jakými optickými vadami je můj teleskop zatížený. Proto se ptám v tématu Testování optiky.
A taky ti chci dát víc příležitostí k tomu, abys to tady plevelil svými zbytečnými příspěvky, které nemají žádnou hodnotu.
A taky chci přidávat zbytečnou práci moderátorům, kteří to tu nejspíš budou muset promazat.

Edit: Díky Martine :)
Sundal bych z toho tu optiku, nechávám se inspirovat knihou od Zdenka Řehoře.
Naposledy upravil(a) hades dne 11. 08. 2020, 15:05, celkem upraveno 1 x.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1829
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Testování optiky

#67

Příspěvek od aquarius »

Problém s umělou hvězdou jsem řešil o víkendu. Letitý objektiv 135/2.8 mi s filtrem a kamerou QHY5III290M dělal nepříjemné kroužky kolem hvězd.
Ve dne jsem měl více času a hvězdu jsem si nasimuloval mikrodírkou vytvořenou v alobalu pomocí jehly. Podle tvrdosti podložky se dá snadno vytvořit chtěný průměr. Na skle i pěkně kulatou dírku s průměrem jednotek mikronů (jehlou se zatočí). Propíchaný alobal jsem přilepil na okno (10m daleko) proti obloze a už jsem experimentoval. Vybral jsem objektiv, se kterým si filtr rozumí nejlépe.

PS.
diodou stačí pro LED mód protlačit jen 1 mA. A je to za babku. :D :D
https://www.hadex.cz/m498-laser-5v650nm ... --cerveny/
https://www.hadex.cz/k290a-laser-s-opti ... -3v-650nm/
Naposledy upravil(a) aquarius dne 11. 08. 2020, 15:15, celkem upraveno 1 x.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Testování optiky

#68

Příspěvek od hades »

aquarius: o tomto jsem taky uvažoval. Mám starší svítilnu na kolo, která má 5 diod. Na ni můžu udělat objímku a s alobalem, ve kterém bude právě 5 dírek, takže bych měl testovací souhvězdí. To by mohlo pomoci i s kolimací, protože když zvolím vhodnou vzdálenost, tak budu mít ty hvězdy v rozích.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1829
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Testování optiky

#69

Příspěvek od aquarius »

Dobrý nápad. :)
Přiložit alobal, zajistit proti posunutí a rovnou na diodě propíchnout.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Testování optiky

#70

Příspěvek od MMys »

Ano, a s bílým světlem se krásně pozná i barevná vada soustavy.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Re: Testování optiky

#71

Příspěvek od Vrána »

Třeba je to blbost.ale kdysi jsem kolimoval refrák tak,že jsem si asi 20m od domu zapíchnul do země trubičku a na ní posadil obyčejnou kuličku z ložiska o průměru cca 15 mm a na ní svítilo sluníčko.Paprsek byl natolik bodový,že difrakční kroužky byly parádní.Prosím nekamenovat je to jen vyskoušená možnost. :D ale vlnění vzduchu tam samozřejmě bude to je fakt.
Naposledy upravil(a) Vrána dne 11. 08. 2020, 16:52, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1829
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Testování optiky

#72

Příspěvek od aquarius »

:D GENIÁLNÍ :D
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Testování optiky

#73

Příspěvek od MilAN »

Možná, že ke konci debaty bude pochopitelnější můj dotaz v příspěvku č. 62. Laserová dioda přímo nejde použít, po úpravě z toho je normální dioda, po úpravě s dírkou je z toho bodové světlo. Bohužel je monochromatické, takže ve výsledku s ním odzkoušíme jen kolimaci. Bez Ronchi mřížky, , okuláru a bílého světla nezjistíme další vady optiky, zrovna tak bez mikroposuvu s měřením mřížky. A bílé světlo se vždy amatérsky dělalo pomocí ložiska, isoátoru nebo i vánoční postříbřené koule a podobně - to je metoda již našich otců, o které se dá určitě i dočíst. A v době, kdy nebyly ani lasery, ani diody , ale jen žárovky to skoro nešlo jinak. Je to geniální , a je to staré. Bohužel, staré věci nelze najít na internetu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Re: Testování optiky

#74

Příspěvek od Vrána »

A bílé světlo se vždy amatérsky dělalo pomocí ložiska, isoátoru nebo i vánoční postříbřené koule a podobně - to je metoda již našich otců, o které se dá určitě i dočíst. A v době, kdy nebyly ani lasery, ani diody , ale jen žárovky to skoro nešlo jinak. Je to geniální , a je to staré. Bohužel, staré věci nelze najít na internetu.
Ano není to nic originálního,tenhle problém jsme kdysi řešili tady na AF a díky tvým radám jsme se dopracovali ke zjištění,že byl nakonec problém v odrazném hranolu.Výměna za zrcátko byla rada k nezaplacení a hrubá kolimace tímhle způsobem se osvědčila.Kontrola na hvězdě v zenitu už byla v pohodě.Jen jsem chtěl tuhle možnost připomenout.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Testování optiky

#75

Příspěvek od hades »

To s tou ložiskovou kuličkou už jsem tak někde zahlédl. Ale, jak už bylo napsáno, problémem bude chvění. Já bych to chtěl zrealizovat v domácích podmínkách, na maximální vzdálenost, kterou v bytě zrealizuju, a to je cca 15 metrů
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět