Meteostanice aneb Jak bude v noci?

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Kaiska
Příspěvky: 127
Registrován: 26. 12. 2008, 15:43

Meteostanice aneb Jak bude v noci?

#1

Příspěvek od Kaiska »

Dostal jsem na Vánoce meteostanici z jednoho kávového obchodu a pořád ukazuje jinak než jaké potom je počasí.Má smysl se poohlédnout po jiné nebo jsou všehny celkem na... cenová relace do 1500kč.
Není to moc k tématu ale jaké jsou vyhlídky na počasí v noci snad bude zajímat více lidí. :)
 Triedr TS 20x80Triplet na stativu BDP,Triedr 7x50 sovětský,Lídlák 70-700 deluxe na Astro3.
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

meteostanice aneb jak bude v noci?

#2

Příspěvek od BiF »

kaiska napsal: Dostal jsem na Vánoce meteostanici z jednoho kávového obchodu a pořád ukazuje jinak než jaké potom je počasí.Má smysl se poohlédnout po jiné nebo jsou všehny celkem na... cenová relace do 1500kč.
Není to moc k tématu ale jaké jsou vyhlídky na počasí v noci snad bude zajímat více lidí. :)
Já myslím, že nemá smysl kupovat jinou a z vlastní zkušennosti mohu potvrdit, že na symboly předpovědi počasí se nadá spolehnout. Já mám stanici za asi 4500 kč, při čtení manuálu se mi postavily vlasy, když jsem si přečetl, že teplotu to měří s přesností +-2°C, když byl orkán Kiril (Kyril?), tak to sousedovi odneslo střechu a mě stanice ukazovala rychlost větru max 35 km/h, ...
Franta
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Kaiska
Příspěvky: 127
Registrován: 26. 12. 2008, 15:43

meteostanice aneb jak bude v noci?

#3

Příspěvek od Kaiska »

Co k tomu dodat.Zase Ježíšek trefil do černého...
Ráno hmlisto,večer takisto a navečer tma ;D
Takže radši otevřít okno a spoléhat na čmuch.
Třeba jsou i kvalitní ale s výkonem roste i cena a za
sedmičku si dam radši za okno notebook.
 Triedr TS 20x80Triplet na stativu BDP,Triedr 7x50 sovětský,Lídlák 70-700 deluxe na Astro3.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

meteostanice aneb jak bude v noci?

#4

Příspěvek od MilAN »

Ber to z druhé stránky. I když budeš mít meteo stanici drahou, budou měřené veličiny sice přesné, ale z jednostaničních údajů toho příliš o vývoji počasí nelze vyvodit. To znamená, že jako zařízení k předpovídání počasí, ať už píší reklamy cokoliv, to stejně nebude.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Kaiska
Příspěvky: 127
Registrován: 26. 12. 2008, 15:43

meteostanice aneb jak bude v noci?

#5

Příspěvek od Kaiska »

To je pravda,takže zbyvá předpověď na netu.
Kde hledat ty osvědčené,Milane jistě poradíš stránky.
 Triedr TS 20x80Triplet na stativu BDP,Triedr 7x50 sovětský,Lídlák 70-700 deluxe na Astro3.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

meteostanice aneb jak bude v noci?

#6

Příspěvek od MilAN »

Já si vystačím s ALADINEM
http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/resu ... test&nb=on
a kombinuji to se snímky oblačností JSMSGView:ZDE
a ještě pohledem z okna  :D
Odkazů na různá meteo stránky tu najdeš více, ale každý  si najde nějakou svoji kombinaci, kterou využívá  a která se mu osvědčila.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Kaiska
Příspěvky: 127
Registrován: 26. 12. 2008, 15:43

meteostanice aneb jak bude v noci?

#7

Příspěvek od Kaiska »

děkuji Milanovi :o
 Triedr TS 20x80Triplet na stativu BDP,Triedr 7x50 sovětský,Lídlák 70-700 deluxe na Astro3.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

meteostanice aneb jak bude v noci?

#8

Příspěvek od Konihlav »

na predpoved pocasi koukam na nekolik stranek na Internetu a musim uznat, ze Aladin ma nejvyssi uspesnost siroko daleko, takze doporucuji ;-)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

meteostanice aneb jak bude v noci?

#9

Příspěvek od MaG »

Mám takovou meteostanici doma, stála 2000 a většinou ukazuje přesně. Asi proto že jí nevěřím Občas při inverzích ukazuje že bude jasno Nejdůležitější, aby to aspoň většinou ukazovalo správně je tlakoměr a nějaký rozumný SW.

Nakonec dospěješ k názoru, že je to milá hračka, která se občas hodí na přesný čas a teplotu či tlak a vlhkost, ale jinak se stejně mrkneš z okna, zapneš web a hned víš líp jak bude.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Kaiska
Příspěvky: 127
Registrován: 26. 12. 2008, 15:43

meteostanice aneb jak bude v noci?

#10

Příspěvek od Kaiska »

Asi budu za blbce ale ještě k tomuto tématu se chci
zeptat,jak je to s tím tlakem.Výrobce ...gmbh ¨Hamburg píše že tlak je udáván bez přepočtu na
místo třeba Brno cca1035,5hPa včera a mě tam furt
lítá okolo1010hPa.To jako kdyby Brno bylo na ůrovni
moře tak je tady těch 1010? No asi se vrátím do školy nebo to mě hlava nebere.Co je mi do tlaku který je na hladině ,mě zajímá ten tady.Jinak dík za tip na netu,no vím co příště nekupovat.
Všem pěkný Silvestr.
 Triedr TS 20x80Triplet na stativu BDP,Triedr 7x50 sovětský,Lídlák 70-700 deluxe na Astro3.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

meteostanice aneb jak bude v noci?

#11

Příspěvek od MaG »

Každá slušná meteostanice by ti měla umožnit přepnout na displeji, zda ti má ukázat tlak u tebe nebo ten přepotený na hladinu moře. Moje to umožňuje a mám to nastaveno ať ukazuje ten přepočtený :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Kaiska
Příspěvky: 127
Registrován: 26. 12. 2008, 15:43

meteostanice aneb jak bude v noci?

#12

Příspěvek od Kaiska »

To ta moje asi mluví sprostě,protože to tam právě nemá,takže dát ji do pokoje na přesný čas a radši o tom už nemluvit,byl to dárek od tchyně. ;D
 Triedr TS 20x80Triplet na stativu BDP,Triedr 7x50 sovětský,Lídlák 70-700 deluxe na Astro3.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

meteostanice aneb jak bude v noci?

#13

Příspěvek od MilAN »

Ono je v podstatě jedno, který tlak Ti ukazuje. Běžně se ale používá tlak přepočtený na hladinu moře, protože jen tak je umožněno porovnávat tlakové poměry mezi různými ( v různých lokalitách umístěnými ) stanicemi a na jejich základě usuzovat na přesuny mas vzduchu při předpovědi.
Ve všech meteo hlášeních je uváděn právě přepočítaný tlak.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

meteostanice aneb jak bude v noci?

#14

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Rekl bych, ze pes bude zakopany jinde. At mam meteostanici levnou nebo drahou nebo nejdrazsi a nejpresnejsi na svete, vzdycky bude merit hodnoty jen v jednom miste a to jeste jen na zemi. A predpoved pocasi bude delat jen z informaci, ktere si sama nameri, zaznamena, pripadne interpoluje. Takze samozrejme neni v moznostech takove stanice zjistit hodnoty pro ruzne vysky nebo v jinych mistech, coz vyznamnym zpusobem omezuje jeji predikcni schopnosti.
Typickym prikladem takoveho selhani muze byt vyskova tlakova nize. Je to tlakova nize, ktera se vyskytuje ve vyssich vrstvach atmosfery. Stanice na zemi meri vysoky tlak po dobu nekolika dni a predpovida krasne pocasi. Vyskova tlakova nize pritom zpusobi prehanky a bourky a pokud verite meteostanici, tak nekde na vylete zmoknete.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

meteostanice aneb jak bude v noci?

#15

Příspěvek od Vabra »

Jak uz psali kolegove vyse u vsech meteostanic se jedna o radu mereni v jednom konkretnim miste a moznost udelat z toho realnou predpoved je velmi omezena (v poravnani s tim co ti muze nabidnout internet).
Pokud uz tak je potreba aby meteostanice mela v sobe barometr nebot zmena tlaku je asi nejlepsi indikace mozneho vyvoje pocasi.

U nejake nejlevnejsi jsem videl v navodu ze pocasi predpovida na zaklade zmeny teploty a vlhkosti (na vnitrnich cidlech, vnejsi nema) to pak povazuji za naprosty nesmysl - zvlaste v zime, kdy je hodnota teloty a vlhkosti v mistnosti absolutne bez vztahu k venkovnim hodnotam absolutnich velicin natoz k pouzitelne predpovedi...

Osobne k predpovedi pouzivam nejcasteji model Medard:
http://www.medard-online.cz/index.php
Obcas kontrolne doplneny o vysledky Aladinu:
http://www.chmu.cz/meteo/ov/aladin/resu ... 0800&nb=on

A porovnavam to s aktualnim vyvojem (animaci) z Meteosatu:
http://www.chmu.cz/meteo/sat/msghrit/ms ... art_anim=1
Pavel Vabrousek
Odpovědět