Meteostanice aneb Jak bude v noci?

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: meteostanice aneb jak bude v noci?

#31

Příspěvek od zuzi »

Ja včera objednal davisku bez aktivního radiačního štítu, za ušetřené peníze koupim raději profi štít od meteoservisu :-)
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: meteostanice aneb jak bude v noci?

#32

Příspěvek od ok1in »

Davisy jsou kvalitní stanice, nainstaloval jsem jich po republice řadu - 100% spokojenost. BTW radiační štít se dá velmi snadno vyrobit doma, někde tu ještě možná nějaké mám (a není to ten kýbl na fotce :D ) Jedno historické foto z testování stanice na observatoři Milešovka - dědeček Davis monitor. Přežil tam několik zim a to už je co říct. Stanice byla připojena k radiostanici a data byla přenášena bezdrátově na centrálu ÚFA v Praze. Psal se rok 1995... :mrgreen:
ok0wxb_milesovka.jpg
ok0wxb_milesovka.jpg (44.02 KiB) Zobrazeno 6783 x
PS: Jinak je taky ještě velmi povedená stanice Ultimeter, používal jsem je u pozdějších instalací.

Co se instalace týče, jak už bylo řečeno, ideální umístění je
- anemo 10m nad volným prostorem, vše ostatní zkresluje měření (instalace na střeše, ve štítu domu atd. - razantní změny proudění)
- čidlo teploty a vlhkosti 2m v radiačním krytu nebo budce nad travnatým povrchem
- srážkoměr při zemi mimo překážek (srážkový stín) a ne vysoko nad zemí (odfukování srážek prouděním)
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: meteostanice aneb jak bude v noci?

#33

Příspěvek od LukasNestak »

Dnes mi otec povedal, že by si chcel kúpiť nejakú "rozumnú meteostanicu", že či o nejakej neviem. Dlhé roky si robí štatistiku "teplotu, zrážky,..".
Napadlo že by som mu ju kúpil k 70tke "bude ju mať asi za 3/4 roka".
Myslíte že to bude vhodný darček k 70ke?
Na namerané hodnoty by som bol aj ja veľmi zvedavý, keďže v blízkosti Serede SHMU nemajú klimatologické stanice "viď obrázok".
Minulé roky sme tu mali každý rok extrémne nízke zrážky "vždy keď ide búrka, tak sa pred sereďou rozplynie - doma to pripisujeme blbej polohe vzhľadom k priehrade".
Bol by som ochotný investovať na darček okolo 200-300 euro. Dalo by sa niečo rozumné zohnať v tejto cenovej relácii? Ak ano, tak konkrétne ktoré modely ste odporučili?
Ideálne aby externé členy neboli na batériu, boli na wifi + aby sa dalo v PC rozumne preklikávať medzi štatistikami.
Umiestnil by som to medzi domy na plot z DT. Viem že vietor by nebol na 100% výpovedný, ale lepšie ako strecha kde je tiež problém s vetrom + teplotou.
Čo hovoríte napríklad na toto: "to napájanie nie je podľa mojich predstáv"
https://www.mall.cz/meteostanice/garni- ... anice#tabs
Přílohy
stanice SK.png
stanice SK.png (206.12 KiB) Zobrazeno 6615 x
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: meteostanice aneb jak bude v noci?

#34

Příspěvek od hades »

Protože jezdím fotit mimo domov a občas se stane, že předpověď nesedí - hlavně u větru - rád bych zkusil na místo, kam jezdím, umístit jednoduchou meteostanici. Ve skutečnosti nechci meteostanici, chtěl bych jenom jedno čidlo - anemometr. A to takový, aby se buď dokázal přes wifi nebo mobilní síť připojit do internetu. Nevíte někdo o něčem takovém? Chtěl bych mí možnost se k takovému zařízení kdykoliv připojit a podívat se na naměřené hodnoty. Nemusí to být online neustále, klidně by stačilo, kdyby to třeba reportovalo na vyžádání nebo v předem zadaných intervalech.
Včera jsem totiž přijel nad Novou Lhotu a byl jsem nemile překvapen velkým, místo až nárazovým, větrem, který znemožnil jakékoliv focení. Ztratil jsem tak víc jak hodinu času cestou tam a zase zpátky.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: meteostanice aneb jak bude v noci?

#35

Příspěvek od MMys »

Mám obavy, že asi budeš muset něco postavit, a spojit nějakým nízkospotřebovým komunikačním modulem (LoRa, SigFox, NB-IoT...) Tam jsou podstatně nižší náklady i spotřeba, než u mobilního operátora. Wi-fi tam najdeš někde v peklech horoucích už vůbec těžko, nehledě na spotřebu. A pokdu to nemáš daleko a nebudeš muset využít služeb nějaké z těch tří komerčních IoT sítí co u nás fungují, ale uděláš si radiový spoj rovnou k sobě domů, tak to budeš mít zadarmo.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: meteostanice aneb jak bude v noci?

#36

Příspěvek od zuzi »

Dotaz ke stožáru pro sledování větru (umístění anemometru a směrovky). Má někdo zkušenost se stavbou subtilního stožáru (tyč,roura?) výšky 10m? Nechci stavět klasický příhradový stožár, protože mi to pro tyto účely přijde poněkud jako s kanónem na vrabce :-)
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: meteostanice aneb jak bude v noci?

#37

Příspěvek od ok1in »

Určitě to jde a poměrně snadno, ale kotvení je nezbytnost. Poohlédni se po teleskopických stožárcích z vojenských zásob - radiostanic typu R-130 atd. V armyshopech jsou ještě k mání...
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: meteostanice aneb jak bude v noci?

#38

Příspěvek od zuzi »

Díky za tip, magirus mě nějak ani nenapadl :*-) pohledám po army výprodejích.
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: meteostanice aneb jak bude v noci?

#39

Příspěvek od LukasNestak »

Aké máte skúsenosti s Weather Underground? Aký je rozdiel medzi platenou a neplatenou verziou?
Nakoniec asi zoberiem pre otca na 70ku GARNI 1055 Arcus.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: meteostanice aneb jak bude v noci?

#40

Příspěvek od zuzi »

Já používám tu free verzi, náhled na data jak vypadají je tady
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDEMY1
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: meteostanice aneb jak bude v noci?

#41

Příspěvek od LukasNestak »

Nakoniec som zobral otcovi tú GARNI 1055 Arcus. Bola to trochu prlačka pripojiť ju aby fungovala online, ale nejako sa podarilo. V okolí 15m je viacero rodinných domov, takže smer vetra asi nebude optimálne ukazovať. Je umiestnená na 2m betónovom plote vo výške 50cm nad plotom "asi bude sálať teplo z plota keď bude slnečno :(". Barometer a UV snímač som pošteloval aby fungovali správne. Dnes som v očakávaní či poprší, ale zatiaľ tých pár kvapiek nič neukazuje:
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ISERE21
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: meteostanice aneb jak bude v noci?

#42

Příspěvek od Cztwerec »

Je hrozně hloupé, že ty levnější meteostanice kolem 5000 Kč od Garni mají vše vymakané, akorát jednu věc k ničemu, čidlo teploty vložené někde v držáku lopatek anemometru. Ani prodejce to totiž pořádně neví :( Když vložím radiační štít, je to materiál který tu teplotu nijak nezvyšuje? Asi by to tak mělo být...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: meteostanice aneb jak bude v noci?

#43

Příspěvek od MilAN »

A vážně by taková meteostanice měla říct, jak bude v noci - tak , jak je to v názvu vlákna ? :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: meteostanice aneb jak bude v noci?

#44

Příspěvek od Cztwerec »

S tím fakt nepočítám :D

U mě je to tak, že si projedu meterologické podmínky při dobrém seeingu a uložím si je. :D už mě nebaví si to psát.

Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Meteostanice aneb Jak bude v noci?

#45

Příspěvek od PetrK »

Mám už mnoho let meteo-stanici, která měří teplotu, vlhkost, tlak, srážky, sílu a směr větru. Vše si ukládá do paměti a stahuji si to do počítače, ve kterém to maluje grafy. Osobně z toho nedokážu předpovědět, jestli bude v noci jasno. Možná za to můžou mé chabé znalosti meteorologie. Ale jediné co z toho dokážu tipnou, že když se rychle změní tlak tak bude pravděpodobně změna počasí.

Když se chystám pozorovat, tak kontroluji předpověď Meteoblue, ČHMU Aladin, Yr.no, případně těsně před pozorováním oblačnost z družic MSG. Nejspolehlivější je stejně pohled z okna. ;)

PS: Radiační štít z plastu je jen takové šidítko. Je vidět, že když na čidlo na zahradě svítí Slunce, tak letí teplota nahoru. Na seriozní měření by to asi chtělo uprostřed trávníku dřevěnou budku natřenou barvou s vysoko odrazivostí v IR.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Odpovědět