Trvalé napájení sestavy z autozásuvky 12V

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Konihlav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #1 od Konihlav » 04. 12. 2008, 21:53

Jelikoz mam svoji astro-foto sestavu "optimalizovanou" po americku, tj. na maximalni spotrebu elektriny (misto na co nejmensi) a ted jsem si usmyslel s ni obcas vyjet na kopec resim dilema, zda se vubec poustet do optimalizace a napajeni pres autoakumulator, jak to vsichni normalni astroamateri delavaji - coz s sebou nese spoustu nutnych zmen a i nemale financni prostredky na nakup ruznych udelatek pro napajeni napr. chlazeni a vyhrivani (navic nemam cas bastlit), takze si pohravam s myslenkou se na to "vyprdnout" a napajet to vse z autozasuvky 12V pri nastartovanem motoru pres nejaky vhodny menic 12VDC -> 220VAC a vse, jak to ted mam udelany, bych na to "povesil". Spotreba benzinu pri barelu ropy za $46.16 by me snad na tech nekolik hodin nezabila. Celkove nemam v planu casto vyjizdet mimo trvale pozorovaci stanoviste - mam 2 a v obou mam pristup k zasuvce 220V a proto to chci nejak "osulit". Navic do budoucna hodlam poridit jinou CCD a novy laptop a tak by soucasne reseni stejne nebylo "finalnim".

je to debilita maximalni ??? nebo co si o tom myslite? dekuji za pozornost :D

MMys
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #2 od MMys » 04. 12. 2008, 22:59

Pokud máš opravdu všechno nachystané na 220V, a není to častý případ, je to celkem opodstatněné a debilita to není. Ovšem k tomu aby to fungovalo, je potřeba splnit pár podmínek.

1) Pokud není měnič typu True-sinus ale produkuje nějaké osekané obdélníky či něco podobného, nebudou (nebo blbě, s napěťovými špičkami a se zahříváním) s tím fungovat klasické adaptéry (s 50Hz transformátorem) pouze ty spínané. Musíš si zjistit, jaké zdroje k různým věcem máš.

2) Pořídit kvalitní měnič s co nejvyšší účinností. V případě že tam bude nějaký transformátor - tak sinusový měnič.

3) Měnič by bylo nejlepší ponechat v autě, a připojit ho jinak, než tím pochybným zapalovačovým konektorem. Odběr bude značný, a přechodový odpor bude dělat úbytky.  Navíc, při nějakém krátkodobém vaklu (o ten není u zapalovačového konektoru občas nouze), ti lehne (resetuje se) celá sestava, a nastavuješ vše znovu.
http://foto.astronomy.cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N300/1200, N185/610, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, CCD G3-16200

dvader
Věk: 53

Příspěvek #3 od dvader » 04. 12. 2008, 23:05

Mě to přijde naopak rozumné...
Pokud máš těch věcí na 240V více, tak je lepší pořídit měnič než pro každou zvlášť řešit 12V napájení.
Napadají mne jen 2 možná úskalí. Za prvé cena měniče (bude záležet na celkovém odběru, ty pro vyšší zatížení už nejsou zrovna levné) a za druhé bezpečnost. V případě 12V si s nějakou vlhkostí a mokrem venku hlavu lámat nemusíš... Ale pro 240V to bude chtít venkovní provedení zásuvek a vůbec vymyslet, jak to budeš mít chráněno před vodou (vlhkost, mokro na zemi či případný déšť).
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 GPS XLT), Lunt LS60TC, WO Megrez 72 APO, APM Herschel 1.25", okuláry Vixen LVW 42 mm, TV Radiany 8 a 5 mm, a Hyperiony 31, 13, 8 a 5 mm, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D

dvader
Věk: 53

Příspěvek #4 od dvader » 04. 12. 2008, 23:09

Aaa...
Než jsem to stihl napsat, tak Martin přidal svůj (jako obvykle důkladný) komentář. :D
A s tím připojením měniče k baterií má naprostou pravdu - chce to pevné připojení...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 GPS XLT), Lunt LS60TC, WO Megrez 72 APO, APM Herschel 1.25", okuláry Vixen LVW 42 mm, TV Radiany 8 a 5 mm, a Hyperiony 31, 13, 8 a 5 mm, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D

MP

Příspěvek #5 od MP » 05. 12. 2008, 00:19

Jeste bych popremyslel, jestli neni jednodussi predelat vsechno na 12V. Ja jsem to tak udelal. Vetsina zarizeni pracuje primo s 12V napajenim, mam jen spinany stabilizator na fotak (sbastleny za cca 50Kc) a menic na notebook (koupeny za par set). Menic na 230V mam take, ale uz ho nepouzivam - s tou haldou menicu nahoru a dolu byly v terenu porad nejake potize, moc dratu a krabicek. Ted mam jeden dlouhy kabel do autozasuvky se spoustou napajecich konektoru na druhem konci, stabilizator na fotak v krabicce od filmu pod fotakem a jinak nic, jen kdyz pouzivam notebook dele, nez staci baterky, tak jeste ten menic na nej (kabel ma i odbocku s autozasuvkou pro takove pripady). Kdyz jsem v dosahu site 230V bez auta, vezmu velky menic 230V/12V s autozasuvkou a dal je to stejne.

A jeste vozim par rozdvojek do autozasuvek a stabilizatory na 3-12V do autozasuvky (kdyz potrebuju zregulovat chlazeni, vyhrivani apod.), koupene asi za 150Kc. Jinak mam na 12V i nabijecky vsech moznych akumulatoru atd. Proste zivot v aute
:)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&

caribic10

Příspěvek #6 od caribic10 » 05. 12. 2008, 01:54

Ahoj. Dneska jsem zrovna něco podobného řešil. Měnič na 220V mám v autě taky, protože z něho živým laptop který mi nedobíjí baterku. Tři neděle zpátky jsem pořídil hodinový strojek, který je napájen 4 monočlánky D, a nemyle jsem zjistil, že baterie vydrží cca 15-20 minut. To mě docela naštvalo a tak jsem se rozhodl pro koupi 6V adaptéru. Když jsem se bavil s prodavačem v obchodě, protože mi do něco nešla zastrčit rozdvojka, tak jsme na tohle taky narazili co všechno se dá takto napájet. Funguje na tom jak laptop, čtečka karet tak i inkoustová tiskárna a všechno najednou.
Tak jenom záleží kolik vydrží měnič a jak máš silnou baterku, jinak bych se toho vůbec nebál.

Jelikož jezdím ze zásady dodávkou tak problém s výdrží autobaterky vůbec neřeším ;) v klidu mi laptop běžel dvě hodiny. Pak jsem měl strach tak jsem to radši nastartoval. Jinak většina z nich mám v sobě pojistku a když ti hodně slábne baterka, tak se všechno vypne a nechá ti to na nastartování.
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo

KDan

Příspěvek #7 od KDan » 05. 12. 2008, 02:56

Každopádně při tomto způsobu napájení doporučuju jako jednu z hlavních součástí autopříslušenství startovací kabely.

Asi před měsícem jsem takto fotil. Měl jsem zapnutý měnič na notebook z 12V na 19V, napájel jsem HEQ-5 a foťák. V autě jsem poslouchal Edvarda Griega a na chvíli jsem blaženě usnul. Když jsem se probudil, všechno jelo jak mělo a kontrolní voltmetr mi ukazoval pár setinek přes 12V.

Říkal jsem si OK a zavolal jsem ženě, že už jedu. Všechno jsem uklidil, naskládal do auta a když jsem zmáčknul startér, ani ťuk. Auto s výbavou jsem tam nechávat nechtěl, tak jsem zavolal ještě jednou a vyspal se v něm, nicméně startovací kabely by se mně šikly - zašel jsem si před spánkem do ještě otevřené vesnické hospůdky, kde mi chlapi kromě tlačenky s pivem nabídli i nastartování - což bych milerád využil, kdybych měl ovšem ty kabely...

Konihlav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #8 od Konihlav » 05. 12. 2008, 03:19

diky za tipy a nazory, kazdopadne startovaci kabely kupodivu vozim, takze to by bylo no a urcite bych si s sebou vzal i nahradni (pujcenou) autobaterii, pro vsechny pripady ;-) jo a vzhledem k odberu bych mel motor pusteny spis porad nez obcas, takze vybiti by snad nemelo hrozit...

jeste bych potreboval tip na nejaky schopny menic na tech 220/230V, zatim jsem nalezl jen nejaky za bura...

caribic10

Příspěvek #9 od caribic10 » 05. 12. 2008, 03:36

Já osobně používám tento: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=61616 a neměl jsem žádný problém. Když dochází šťáva tak začně pípat a pochvilce mi všechno vypne...

MMys
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #10 od MMys » 05. 12. 2008, 04:01

Tak tohle mu určitě stačit nebude... Stačí si posčítat výkony, co uvádí v jiném vlákně...

Dokud nebude jasné, co na tom měniči bude viset, nebudeme vědět, jestli stačí jednoduchý, nebo jestli bude muset být "sinusový".
http://foto.astronomy.cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N300/1200, N185/610, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, CCD G3-16200

caribic10

Příspěvek #11 od caribic10 » 05. 12. 2008, 04:04

Co jsem se dopátral oni jich dělají plno. Od těchto 150W až po myslím 500W ve špičce.

Konihlav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #12 od Konihlav » 05. 12. 2008, 05:17

caribic10: no ale co vsechno tim napajis? jen montaz? a jen z autobaterky? ja planuji mit motor pro jistotu nastartovany ;-) uvidim, az to vyzkousim.

kdyz spoctu odhadovanou zatez, tak potrebuji cca 150 wattu. Zvazuji tohle, coz je na 300, protoze tohle se mi zda uz overkill a navic uz docela drahy... neco mezi bych uvital ;-)

Alternativne bych to pripojeni (kdyz to nevezmu pres ten konektor 12V co mam v interieru) videl na pripojeni svorkami primo na baterku, resp. takto: poridim vhodny menic, poridim vhodnou autobaterii. Sestavu budu napajet z 220V co da menic, ktery pripojim na autobaterii. Jelikoz mi jeji kapacita odhadem vystaci tak na ustaveni montaze a mozna zaostreni dalekohledu, tak pred vlastni expozici bych startovacimi kabely pripojil baterii k te v aute a periodicky na nejakou dobu nastartoval +- ;-) ???

MMys
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #13 od MMys » 05. 12. 2008, 05:29

Ten menší by snad měl stačit.

S tím stále nastartovaným motorem - no nevím, je to trochu protivné, a když nefouká vítr, je za chvíli všude okolo dost smrad  :-/ Osobně to aplikuju tak, že nastartuju až když se rozpíská měnič na podpětí (to je v aku stále ještě dost energie na nastartování). Záleží na výkonu dobíjení, ale u mého auta po čtvrthodině volnoběhu do další signalizace podpětí uběhne tak 45minut. Dobíjecí proud je zřejmě dost veliký. Uvidíš sám...

Už jsem uvažoval i jiné varianty ale vesměs s nevýhodami:

elektrocentrála - žádná není dost malá, a tichá.
methanolový či ethanolový palivový článek - zatím vysoká cena, poměrně malé proudy.

Prostě jsem zůstal u AKU a dobíjení z auta.

MMys
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #14 od MMys » 05. 12. 2008, 05:42

Jo, a ještě - teď jsem si vzpoměl na jeden problém s tím startováním:

Při zastartování (kor v zimě, když je vše tuhé) se propadne napětí (hodně, klidně až na pár jednotek voltů). Protože já z auta napájím pouze notebook (a ten má svůj aku) a chlazení CCD kamery (tam je sekundový pokles napětí fuk) tak se nic nestane.

Nedávno jsem napájel z auta všechno (vyjel jsem s vybitým aku, co dávám pod montáž), a po nastartování se resetovala elektronika montáže, a upadla USB zařízení (obě kamery).

Pokud to chceš řešit paralelně spojenými akumulátory, bylo by možná vhodné ten pro dalekohled oddělit diodou (nějakou výkonovou na opravdu velký proud, nejlépe schottkyho s malým úbytkem) Pozor na okamžik spojení, pokud nejsou oba aku nabité na stejné napětí, vyrovnávací proud bude desítky, možní i nějaká ta stovka A. Záleží na kabelech. Tady bych raději použil nějaké jiné než startovací, aby se omezil ten proudový náraz (bude-li tam ta dioda). Nejlepší by asi bylo mít oba aku spojené trvale, s tou diodou mezi. Pak ty proudové nárazy nebudou, a propady napětí při startování také ne.

Alien_MasterMynd

Příspěvek #15 od Alien_MasterMynd » 05. 12. 2008, 15:53

dvader napsal: Mě to přijde naopak rozumné...
Pokud máš těch věcí na 240V více, tak je lepší pořídit měnič než pro každou zvlášť řešit 12V napájení.
Napadají mne jen 2 možná úskalí. Za prvé cena měniče (bude záležet na celkovém odběru, ty pro vyšší zatížení už nejsou zrovna levné) a za druhé bezpečnost. V případě 12V si s nějakou vlhkostí a mokrem venku hlavu lámat nemusíš... Ale pro 240V to bude chtít venkovní provedení zásuvek a vůbec vymyslet, jak to budeš mít chráněno před vodou (vlhkost, mokro na zemi či případný déšť).
To sice jo, ale nemusi se to az tak prehanet, napeti z menice neni proti zemi jako v normalni zasuvce ve zdi :-)
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com

Zpět na “Ostatní”