brýle - čočky na jednorázové půjčení

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

brýle - čočky na jednorázové půjčení

#1

Příspěvek od MaG »

Zdravím. Narazili jsme s kamarádem na zajímavý problém. Shodou okolností jsem já v Jablonci a on v Liberci začli shánět nějaké mínusky brýle, abychom si zlepšili vidění v noci. Já jsem uvažoval, že nejlepší by bylo si nejprve nějaké zkusit abych si pak nechal vyrobit pořádný. Jenže nikde nic nemaj. Prolezli jsme už snad vše od optik po supermarkety. Vypadá to, že se doba změnila.

Tím pádem se ptám. Nevíte kde na Liberecku sehnat někoho, kdo má k půjčení brýle, třeba -0,5D -1,0D (-1,5 kdy už sem testoval a sou na mně silný)?

Popř. nedalo by se s někým z vás domluvit, že až bude hezky, že bych si je zkusil na hvězdy?

Berte to jako zoufalý výkřik do tmy. Mám brýle na astigmatismus, ale mám ve dne i dioptrickou vadu do -0,25D na obou očích, tudíž se mi ta vada projevuje jen v noci a tipuju ji na -0,75. Naslepo si ale brýle udělat nemohu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

brýle - čočky na jednorázové půjčení

#2

Příspěvek od vla »

Pravděpodobně jste vynechali Vietnamce, aspoň v Praze je nabízejí běžně u stánků. Ovšem + sky mají vystavené a o - se musí říci, netuším proč. I když očekávat, že jakési univerzální brýle s náhodnou roztečí přesvědčí o potřebě kvalitních brýlí na míru, no nevím, zvláště pokud je ještě astigmatismus.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

brýle - čočky na jednorázové půjčení

#3

Příspěvek od astar »

Ahoj , pokud máš oční astigmatizmus , tak ti žádné brýle s - dioptrii nepomohou , jenom si přetočíš osu astigmatizmu . Já jsem na tom podobně . Mám 0,5 až 0,75 a v druhé ose 0 . Potřebuji tedy -0,5 a 0. Bez brýlí vidím hvězdy jako vodorovné čárky:(. Mně stále dávaly rozptylky , než jsem sám zjistil ,že mám astigmatizmus:(. Rozhodně nesezeneš to co by ti vyhovělo .Zajdi k očnímu a zkus se s ním o tom poradit .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

brýle - čočky na jednorázové půjčení

#4

Příspěvek od MaG »

Asi si nerozumíme. Já vím snad nejlíp, v čem je problém, když mám brýle udělané na míru. Nechal jsem si změřit oči a perfektně mi při běžném koukání na TV nebo řízení auta vyhovují ty na astigmatismus (-0,75 mi udělali). V noci nevidím hvězdy jako vodorovný či jiný čárky, mají paprsky víceméně dokola, proto nechápu, že se mi v noci astigmatismus tolik nejeví. S brýlemi co ve dne fungují, vidím v noci jen o chlup lépe. Naopak po nasazení -1,5D klasických dioptrických brýlí vidím VÝRAZNĚ lépe hvězdy.. Musím přiznat že naposledy v Polsku jsem s nimi viděl tolik hvězd, jako už mnoho a mnoho let ne. Bohužel obraz nebyl dobrý, bylo znát, že jsou moc silné.
Nicméně vypadá to, že se nám podaří vyzkoušet oči s -1,0, už se mi kámoš ozval, snad budu moct být u testu přítomen.

K optikovi se mi s tímhle jít nechce. Obávám se, že se na to bude dívat podobně jako např. astar, tedy, že mi nebude rozumět. Pomohl by mi jedině, kdyby mi na jednu noc pučil sadu čoček. Jeho přístroj co mi měří oči stylem, že mi div nevypálí do sítnice díru je sice zajímavý a evidentně pro klasické užití i přesný, ale na to mi je k prdu.

Samozřejmě že Vietnamce jsem nezkoušel. Nevím totiž, který by byl ochoten mi je pučit na zkoušku. Nemám zájem si je kupovat u nich, ale když tak nad tím přemýšlím, že teď se už dřív ztmívá, za zkoušku aspoň ve městě mezi lampami by to stálo. Ale mezi náma, já je potřebuju hlavně do tmy, kdy zornička se maximálně otevře a myslím, že tím je způsobeno to, že mi to vadu zvětší.

Mimochodem, myslel jsem, že astigmatismus koriguje cylindricky tvarovaná čočka. Ostatně když se přes ni dívám, vidím, že v jedom směru je udělaná tak, že vůbec neúčinkuje. Proto nechápu, proč by vlastně v tomto neutrálním směru nemohla být před ní dioptrická čočka, která by dorovnala tu druhou vadu. Objektivy fotoaparátů se taky dělají z různě tvarovaných čoček pro potlačení vad, doufal jsem a věřím tomu, že je to podobný (neříkám stejný) princip. Prostě používat své klasické brýle a před nima v noci ještě jedny musí fungovat. Vím co jsem viděl přes samotné -1,5ky.

Dodávám, že měření mám udělané nedlouho a že vada se mi nejspíš nemění.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

brýle - čočky na jednorázové půjčení

#5

Příspěvek od MMys »

Podle mne uvažuješ správně a já mám asi stejný problém. Dej mi pak vědět, jak jsi dopadl. Vyhledem k tomu, že mi u očaře taky vždycky přeměří oči dost při světle, tedy při stažené zorničce, tak za světla vidím perfektně, ale v noci, "na plnou díru" to prostě ještě není ono. Astigmatismus nemám, ale hvězdy jsou moc "chlupatý". Když si otočím brýle obráceně (pravou čočku mám silnější) tak tím levým okom přes čočku na pravé oko vidím hvězdy daleko ostřeji. Myslím, že tak o -0,25 až -0,5D víc by v noci pomohlo.

Pokud ty máš astigmatismus, a před tyto brýle (které ti ho korigují)  jen přidáš další, tak astigmatismus podle mne zůstane i nadále vykorigovaný (doufám, že moje představa funguje dobře). Po vyzkoušení si jenom necháš udělat nové brýle, se stejným cylindrem a jenom o něco vyšší mohutností, abys nemusel dávat přes sebe dvoje. A nebo prostě budeš dávat dvoje. Pochopil jsem to dobře ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

brýle - čočky na jednorázové půjčení

#6

Příspěvek od MaG »

MMys napsal: Po vyzkoušení si jenom necháš udělat nové brýle, se stejným cylindrem a jenom o něco vyšší mohutností, abys nemusel dávat přes sebe dvoje. A nebo prostě budeš dávat dvoje. Pochopil jsem to dobře ?
Pochopil jsi to přesně. Přiznám se, že bych také byl nejradši, kdyby šla udělat čočka v jednom směru cylindrická a v kolmém dioptrická. Nicméně jsem ochoten i používat brýle dvoje. Přeci jen, rád bych si nechal ty původní na řízení auta popř. na TV kde asi rozptylky nevyužiju. Ostatně budou se dělat brýle znovu, protože sem je v létě trochu zamáčkl do země autem a asi nebude nikdo ochoten je spravit. Aspoň ne v Jablonci, tady evidentně chtěj vytřískat co nejvíc peněz, ale ještě je mám prej ukázat, jak že to vypadaj (praskla jedna čočka ale je vcelku, druhá vypadla z obroučky, asi je trochu ohnutá. Nožičky se ohly směrem dolů asi o 15°. Možná by šly i srovnat zpět.

Někdo z kluků ze Slovenska (pořád si nepamatuju kdo) četl na fóru (pořád si nepamatuju jakém - Coudy?), že oko má ve velké tmě až -0,75 D :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

brýle - čočky na jednorázové půjčení

#7

Příspěvek od Cassi »

MaG napsal:
Nicméně jsem ochoten i používat brýle dvoje.

Dvoje bryle moc nedoporucuju pouzivat (pokud jsem to pochopil spravne, ze bys pouzival dvoje bryle najednou).
Ja to tak delam. Je to taky jedna z moznosti jak si "zlepsit" zrak, ale je to docela neprakticke :-[
Ve dne pouzivam -4,25D a docela to staci (i kdyz obcas taky musim prihmourit oko na tabuli). Ale v noci musim prilozit druhe bryle -1,5D (ktere jsi zkousel), to pak vidim docela ostre.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

brýle - čočky na jednorázové půjčení

#8

Příspěvek od astar »

To Mag:
Máš pravdu, asi jsem přesně nepochopil co myslíš, hledal sem v tom větší složitost :(. Až teď ,jak si to popsal, tak je to jasné. To co popisuješ, je sférická (otvorová) vada oka (http://www.opto.cz/fuka_havelka/t236.html#SEC27_b ) . V podstatě by ty rozptylky potřeboval každý pro lepší vidění "na plnou díru", jak napsal Martin. Jinak je to hledání nejoptimálnější obrazové roviny pro danou sférickou vadu. Toto oko neumí .
Teď jsem si vzpomněl, já vlastně takové brýle mám, je to ale jenom torzo ,bez nožiček a co si tak pamatuji, asi kolem -0,75D. Pokud bys je chtěl jsou k dipozici.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Odpovědět