starostlivost a cistenie

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
johny

starostlivost a cistenie

#1

Příspěvek od johny »

Ako zaciatocnika by ma zaujimalo, co pouzivate na cistenie a udrzbu svojich "milacikov".

V par prispevkoch k inym temam uz zanelo par rad, co tak to ale dat do jednej temy ?

Som velmi zvedavy na vase dlhorocne skusenosti.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

starostlivost a cistenie

#2

Příspěvek od FunTomas »

johny napsal: Ako zaciatocnika by ma zaujimalo, co pouzivate na cistenie a udrzbu svojich "milacikov".
Podla moznosti udrziavat hermeticky uzavrete mimo dobu pozorovania a !!necistit!! Cim menej cistis, tym menej pokazis. Kazde cistenie je nebezpecny zasah hlavne na reflexne plochy (zrkadla).
Ak uz treba nieco ocistit, tak podla moznosti zlahka. Najprv ofukat balonikom a omiest velmi zlahka stetcom.
Ak to nepomoze, velmi jemne otriet cistou (neochytanou, ochytana prstami je mastna) a suchou vatou. Nie kruhove pohyby ale smerom od stredu ku kraju.
Ak necistota odolava, pouzit roztok saponatu, lieh (cisty bez primesi). V ziadnom pripade nejake okeny, alebo riedidla - hlavne v pripade sosoviek s antireflexnymi vrstvami.
Po tomto rozpustani dobre oplachnut destilovanou (nie demineralizovanou) vodou a nechat v bezprasnom prostredi uschnut.
Na utieranie nepouzivat tkaniny pustajuce chlpy a synteticke tkaniny. Ked som potreboval utriet objektiv fotoaparatu, pouzil som cistu flanelovu handricku a jemne utrel plochy. Bolo to ucinnejsie ako nejaky kupel v cisticoch.
Raz som cistil achromaticky objektiv (50/540) tak, ze som ho dal do optiky do ultrazvukovej vane. Vysiel taky cisty, ze som takmer nevidel skla. Predtym boli dost zaprasene a zanedbane a potom boli uplne cire. Antireflexne vrstvy ostali neposkodene. Objektiv sluzi vynikajuco dodnes. Neviem vsak, ci je toto mozne zovseobecnit na lubovolne objektivy.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

starostlivost a cistenie

#3

Příspěvek od zdenek »

Mrkni se trosku do historie teto konference. najdes pomerne podrobne navody, kterak nato. Nicmene zasada cislo 1. je opravdu optiku NECISTIT (resp. opravdu jen tehdy, kdyz je to nutne. Obvykle 1x za 1-2roky je vice nez dost).
Ja osobne obvykle vystacim s cistou destilovanou vodou z lekarny a cisteho lihu od tamtez. Osobne cisteni nasucho mimo odfouknuti balonkem prilis nedoporucuji. Riziko poskrabani je preci jen (zvlaste u zacatecniku) pomerne vysoke.
JInak pomerne podrobny postup je zde jiz nekolikrat popsan napsan . Zkus fci Hledat. :)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

starostlivost a cistenie

#4

Příspěvek od Myzer »

http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

starostlivost a cistenie

#5

Příspěvek od SKLP »

a máte nějaký tip na čištění refraktorů?




......než si koupím zrcadlák.... ;)
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

starostlivost a cistenie

#6

Příspěvek od FunTomas »

Ale ved je to to iste. Len s tym rozdielom, ze objektiv neponoris cely do vody (asi) a namiesto odraznej vrstvy mozes poskriabat antireflexnu vrstvu... Vsetko o ofukovani, opatrnom utierani, zo stredu na kraj, ... to vsetko plati aj pre refraktory... vseobecne pre optiku.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

starostlivost a cistenie

#7

Příspěvek od zdenek »

Presne tak. Nejvetsi rozdil mezi cistenim zrcadla a cockoveho objektivu je v poctu cistenych ploch. Postup a obecna pravidla jsou skutecne tytez. Jen sroubene (skladane) objektivy nedoporucuji pokud to neni vyslovene nezbytne rozsroubovavat na komponenty, ale sokojit se pouze s cistenim vnejsich opt. ploch.
johny

starostlivost a cistenie

#8

Příspěvek od johny »

Myzer napsal: Aby to bolo pohromade :)

http://astroforum.shodam.net/cgi-bin/ya ... 1030000515

http://astroforum.shodam.net/cgi-bin/ya ... 1075134948

:hi:

Diky(!!!), interpunkcia ma pri hladani nenapadla :banghead:
Odpovědět