Pevný barlow před sekundárem

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Pevný barlow před sekundárem

#1

Příspěvek od johnik »

Ahoj všichni.
Mámdotaz, hlavně na znalce optiky.Vlastním Celestron G8-N, je to newton, ohnisková vzdálenost 1m, tubus 0,5m, tzn. před sekundárem je pevně uložený barlow (achrom.).Různě na webu jsem se dočetl, že tento optický člen zhoršuje obraz, a to zejména při větších zvětšeních(mě se to nějak špatné nezdá, ale..).Zajímá mě tedy co je na tom pravdy.Neměl jsem zatím příležitost porovnat kvalitu zobrazení mého přístroje s jiným.Případně zda jste někdo zkoušel porovnávat konstrukci s a bez pevného barlowa.
Díky
johnik
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Pevný barlow před sekundárem

#2

Příspěvek od zdenek »

Ona čočka u G8N plní 2 základní funkce. Jednak funguje jako kolektiv (mj. trošku upravuje ohn. vzdálenost soustavy a zlepšuje využití okrajových paprsků), jednak funguje jako jednoduchý korektor (částečně zmenší některé aberace).
 Za to se ale platí největší výhodou zrcadlových soustav. Korekční čočka je pouhý achromát a vnáší tak do soustavy vlastní barevnou vadu. Ta je patrná právě při vyšších zvětšeních a zhoršují se tak trošku zbytečně užitné vlastnosti přístroje.
To byl také pravděpodobně jeden z důvodů, proč výrobce Celestron začal posléze dělat 200mm Newtony v plné konstrukční délce bez korektoru. Ten lze koneckonců dokoupit samostatně a využívat jej jen tehdy je-li skutečně nutný.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Pevný barlow před sekundárem

#3

Příspěvek od johnik »

Aha, tak to jo.Ta barevná vada se ostatně trochu promítla na fotkách Měsíce.Myslíš že je nějaká cesta tuto barevnou vadu odstranit?Stálo by případně za to nechat udělat tento optický člen nějaký kvalitněji?Např. apochromatický?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pevný barlow před sekundárem

#4

Příspěvek od MMys »

No, to už by sis mohl rovnou koupit nový dalekohled :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Pevný barlow před sekundárem

#5

Příspěvek od johnik »

MMys napsal: No, to už by sis mohl rovnou koupit nový dalekohled :-)
Hm to asi jo.Ale mě ten krátký tubus fakt vyhovuje.Byl by teda nějaký jiný způsob jak tu vadu odstranit, než nahrazovat achromát apo.?
Jinak dobrá volba by byla SCT, ale zas ta světelnost :(
Odpovědět