Meopta-Stigmar

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Meopta-Stigmar

#1

Příspěvek od elbi »

Objevil jsem u sebe ve skříni objektiv Meopta Stigmar X 1,1/75.Nemáte náhodou někdo tušení co je to vlastně zač???Elbi
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Meopta-Stigmar

#2

Příspěvek od zdenek »

Podle katalogu co tu mame:
Stigmar X 1.1/75 je osmicockovy objektiv (usporadany ve 4 skupinach)
f=77.46 mm, f/1.1, prumer zorneho pole: 21 mm, tj. zorne pole cca 15 st.

Rozliseni:
MTF pro 10 car/mm: stred pole 0.75, 2/3 pole 0.25

Ma pomerne velke ztraty (cca 20%)
Objektivovy system je vykorigovan pro kryci sklo o tloustce d=4.7 mm a indexu lomu n=1.49.

Byl puvodne urcen pro  RTG zarizeni, kde prevadel obraz ze stinitka na vidikonovou fotokatodu TV kamery.

Zdenek.


Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Meopta-Stigmar

#3

Příspěvek od zdenek »

Maly dodatek: v Ondrejove meli podobny objektiv (Stigmar f/0.75,50mm) kdysi (jestli i ted to opravdu nevim) v pristroji na sledovani meteoru.

Zdenek.
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Meopta-Stigmar

#4

Příspěvek od elbi »

Dost dobrý!Díky!
Co si tedy myslíš o jeho kvalitě a využitelnosti?
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Meopta-Stigmar

#5

Příspěvek od zdenek »

Rada tady bude asi dost těžká. Je to dost úzce (specializovaně) navržený objektiv optimalizovaný pro konkrétní použití.
 Asi se nehodí do systémů, kde bude hlavním kritériem rozlišení. Tj. určitě nepůjde využít coby fotografický objektiv či okulár (resp. výsledky z něj asi nebudou právě ideální).

S ohledem na světelnost (i přes jeho ztráty) by snad šel využít např. jako objektiv hledáčku. Asi rovněž by fungoval i jako slušný sběrný objektiv např. pro fotonásobič.

Možná ještě někoho něco napadne. Pokud mne osvítí :angel:, tak to sem připíšu.

Zdenek.
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Meopta-Stigmar

#6

Příspěvek od Tomkk »

Já se taky přidám. Mám doma MEOPTA STIGMAR 1,25/55 o52,5. O tom někdo něco víte? (zase to bude nejspíš otázka na zdenka)
Díval jsem se na web Meopty a tam jsem ho nenašel.
Ani nevím, co to vlastně je, jestli je to z nějakého projektoru, nebo taky RTG.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Meopta-Stigmar

#7

Příspěvek od zdenek »

Tomkk napsal: Já se taky přidám. Mám doma MEOPTA STIGMAR 1,25/55 o52,5. O RTG objektiv dle toho, co jsi napsal nejde. Ty mají v duchu značení Meopty ve svém názvu X. Stigmar je starší projekční objektiv  se vším, co to přináší. Oproti předcházejícímu typu by měl mýt antireflexní vrstvy komplet na všech plochách.  rozlišovačka je oproti předcházejícímu typu rovněž o dost vyšší (nezřídka se v centru zorného pole pohybovala kolem 80 čar/mm v okraji tak polovinu). Korigován je pro zorné pole (v predmetovem poloprostoru) 18 stupnu.

Zdenek
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Meopta-Stigmar

#8

Příspěvek od Tomkk »

Díky. Dá se to k něčemu použít?
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Meopta-Stigmar

#9

Příspěvek od Libor »

Když už tu byla zmínka o světelném objektivu Meopta, měl bych také dotaz. Z nějakých vyřazených projekčních přístrujů mám objektivy Meopta Meostigmat 1/50 a 1/70. Vypadají, že by mohly být docela kvalitní, ale asi vykreslí jen malé pole. Mohu poprosit o více podrobností?
Díky Libor
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Meopta-Stigmar

#10

Příspěvek od zdenek »

Moc udaju tedy nevim. Tak alespon co by to mohlo byt: dane svetelnosti a ohn. vzdalenosti odpovida projekční Meostigmat 1/50 - objektiv pro 16mm film, dodnes tusim Meopta vyrabi jeho vetsi obdobu (s nizsi svetelnosti) pro vetsi format.
Skladal se puvodne ze 6 cocek v 6 skupinach, pozdeji ze 7 cocek v 6. Pri zacloneni na cca 1.8 dosahoval ve stredu pomerne velke rozlisovacky (az 100 car/mm), vykorigovane ZP bylo ale pomerne male a odpovidalo 16mm formatu (dan za velkou svetelnost)- sirka policka formatu 16mm byla tusim 15.8mm (presne to ale nevim).
Zdenek
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Meopta-Stigmar

#11

Příspěvek od Libor »

Dekuji za informace. Fotit na film s tim nepujde (to jsem ostatne ani necekal), ale mozna by bylo zajimave tyto objektivy vyzkouset s TV CCD kamerou. Ta je ale hodne citliva na blizkou IR oblast, takze si budu muset patrne opatrit nejaky filtr co blokuje IR svetlo.
Odpovědět