176mm objektiv a co s nim

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

176mm objektiv a co s nim

#1

Příspěvek od zdenek »

Zdravim vsechny.
Podarilo se mi sehnat z vyrazeneho vojenskeho nocniho pozorovaciho pristroje objektiv o ef. prumeru 176mm, ale ohniskove vzdalenosti jen 150 mm (tj.: 1:0.85!). Je tedy svetelny az az, pro klasicky dalekohled ale kratka ohniskova vzdalenost. Jedna se o apochromat (tessar, nebo z nej odvozena konstrukce). Resim ted co s tim.

1. Postavit svetelnou fotokomoru
2. Postavit svetelny monokular s malym zvetsenim
3. Pridat cocku a umele natahnout ohniskovou vzdalenost
4. Prodat a poridit si zrcadlovy dalekohled.

Kazde z reseni ma sve pro i proti. Kazdopadne objektiv to je slusny a vyuzit se proste musi. cekam na vase namety co s nim, dik.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

176mm objektiv a co s nim

#2

Příspěvek od johnik »

Já bych volil možnost 3 a prostě to trochu překopat a poslatvit celkem dost slušnej apochr.refrakt.Ohnisko bych voliv 1,5m, nebo tak nějak.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

176mm objektiv a co s nim

#3

Příspěvek od MMys »

Tak ta čočka, kterou bys chtěl natáhnout ohnisko by tě stála možná i víc než nový dalekohled podobných parametrů, pokud by to vůbe bylo možné, o čemž pochybuji. Uvědom si, že bys musel natánout ohnisko skoro tak 6-10x, takže ta rozptylka by musela být dost blízko u objektivu a tudíž značně velkého průměru. Navíc by musela být taky apochromatická, a navržená přesně pro daný účel (aby zůstalo nezklenuté obrazové pole, nebyla koma, atd...) Pochybuji, že by šla použít nějaká hotová a skoro si myslím, že to není reálné ani teoreticky. Nechť se vyjádří nějaký optik. Takže dalekohled tedy asi ne...

To kukátko není špatný nápad, s nějakým krátkoohniskovějším okulárem řekněme 15mm by to bylo lepší než triedr. Ale je to škoda.  

Já bych se přikláněl k variantě malá širokoúhlá světelná komora. Má to ale jeden háček, už jsi zkoušek, jak velkou plochu vykreslí objektiv bez vad (zklenutí, koma, chromatická aberace...) ? Je totiž možné, že kreslí dobře jen blízko osy, neboť byl určen pro vizuální pozorování. Pro reálné použití musí bezvadně vykreslit alespoň kinofilmové políčko. Taky by to nešlo chytit na tělo fotoaparátu, protože při té světelnosti by byla ohromná vinětace okrajů políčka (zkus si to nakreslit) Možností by bylo použít nějaký bazarový fotoaparát na střední formát s adaptérem na kinofilm. Pak by byl otvor na těle fotoaparátu snad dost velký, aby neclonil okraje 35mm formátu. No a nebo to celé udělat, a na film udělat vlastní plochou kazetu, nebo něco takového koupit v bazaru a vhodně připevnit...

No pak je ještě jedna možnost... nechceš ho prodat ?  ;) ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

176mm objektiv a co s nim

#4

Příspěvek od zdenek »

Tak dostatecne korigovane je zorne pole 2u=15 stupnu. Tomu odpovida cca 40 mm v obrazove rovine objektivu.

Jinak ja osobne jsem optik ( :indian: dokonce promovany), takze mohu celkem prohlasit ze dany objektiv je opravdu kvalitni (jen trochu tezsi :)). Tak badam jak ho nejlepe zuzitkovat.

Co se tyce prodlouzeni ohniskove vzdalenosti. Nez jednoduchou rozptylku coby bar. cocku bych spise videl spojnou soustavu. Sice vyjde konstrukce delsi, ale je podstatne lepe vykorigovana (zkusmo jsem testoval na jejim miste triplet o f´=50mm - stary ale celkem zachvaly fotograficky objektiv). Vysledky celkem usli pri prodlozeni cca 5-6x. nastavit ji 10x je asi trochu moc.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

176mm objektiv a co s nim

#5

Příspěvek od zdenek »

Tak uz je asi rozhodnuto. Doma jsem si cvicne upravil WEB kameru podle http://homepage.ntlworld.com/molyned/ a dal jsem se do konstrukce komory. Mate nekdo nejake zkusenosti s jejim provozem?
Odpovědět