Algoritmy - fáze měsíce, východ a západ

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Luke
Příspěvky: 16
Registrován: 27. 12. 2006, 00:32

Algoritmy - fáze měsíce, východ a západ

#1

Příspěvek od Luke »

Zdravím všechny,
nemáte někdo možnost mi poslat algoritmy výpočtu fází měsíce a východu a západu slunce (pokud možno s komentářem)?

Díky Luke
Obrázek
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Algoritmy - fáze měsíce, východ a západ

#2

Příspěvek od Miloš Hroch »

Tyto výpočty jsou myslím ve skriptu "Astronomické algoritmy pro kalkulátory" od Z.Pokorného. Zkus se podívat do vaší knihovny. Já ty skripta někomu půjčil a už se mi bohužel nevrátili.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Algoritmy - fáze měsíce, východ a západ

#3

Příspěvek od VK »

A kdybys náhodou nesehnal toho Pokorného, tak existuje také anglicky

Meeus, J.: Astronomical Formulae for Calculators

Rusové si přeložili r. 1988 do ruštiny druhé vydání, Astronomíčeskoje formúly dlja kalkuljátorov.

Česky vyšla r. 1993 také Astronomická příručka, autoři Marek Wolf a kolektiv, nakl. Academia. Tato knížka vyšla proto, že Academia vydávala do r. 1992 Hvězdářskou ročenku a rozhodla se, že na r. 1993 ji už nevydá. Od té doby ji vydává Lid. hvězd. Štefánikova (nebo aspoň tu na r. 1993 vydala).

V. K.


P. S.: Nějaké astronomické výpočty - ale nezaručuji, že zrovna tyto - najdeš také ve slovenských Astronomických ročenkách. Je ale nutné projít více ročníků, protože v každém ročníku je něco jiného.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Algoritmy - fáze měsíce, východ a západ

#4

Příspěvek od g »

Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Luke
Příspěvky: 16
Registrován: 27. 12. 2006, 00:32

Algoritmy - fáze měsíce, východ a západ

#5

Příspěvek od Luke »

Fakt mi to nikdo nemůže ani naskenovat a poslat ??? Moooc prosím.

Luke :'(
Obrázek
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Algoritmy - fáze měsíce, východ a západ

#6

Příspěvek od g »

Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
resko
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 04. 2007, 18:38

Algoritmy - fáze měsíce, východ a západ

#7

Příspěvek od resko »

binar Celestron 15x70
Uživatelský avatar
carlos
Příspěvky: 106
Registrován: 12. 12. 2005, 20:22

Algoritmy - fáze měsíce, východ a západ

#8

Příspěvek od carlos »

Mam dotaz, snad k veci, ale z trochu jineho pohledu:
Existuje pro zjistovani aktualni polohy Mesice na obloze, tj. napr. jeho faze, popr. cas vychodu, zapadu,... nejaka cesta bez pocitani? Mam na mysli treba nomogram nebo neco na ten zpusob. Nejde mi o kdovijakou velkou presnost, spis o zpusob jak tyhle veci zjistit bez rocenky, kalkulacky (a samozrejme znalosti vzorcu), pocitac. planetaria, apod. Kdysi jsem videl otacivou mapku oblohy, kde se daly faze odecitat, ale neznam princip... :-/
C.
Newton 200/800 a TENTO triedr 10x50
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Algoritmy - fáze měsíce, východ a západ

#9

Příspěvek od KpS »

Otáčivá mapa oblohy, o které se zmiňujete, měla přílohu platnou pro roky 1972 až 2021. Na ní se pootáčením nastavil letopočet proti měsíci a na další stupnici byla fáze Měsíce proti datu.
Za jednodušší a kompaktnější považuji jednoduchou tabulku. Řádky jsou letopočty a dvanáct sloupců pro měsíce. V tabulce je uvedeno vždy stáří Měsíce pro nultý den každého měsíce. Stačí pak jen přičíst den v měsíci. Když si takovou tabulku připravíte, zjistíte, že po devatenácti letech se řádky opakují. Na A5 se tak vejde tabulka, že její pokračování už jednomu ani není zapotřebí.
S východy a západy to je složitější. Na otáčivé mapce víme, kde aspoň přibližně je na ekliptice Slunce. Při znalosti fáze můžeme tak na ekliptiku umístit i Měsíc. Ten sice na ní obecně není, ale je otázkou, zda komplikace spojené s dalšími tabulkami pro délku výstupného uzlu a šířku Měsíce stojí i při tak malé přesnosti zato.
Karel
Uživatelský avatar
M. Krupa
Příspěvky: 139
Registrován: 24. 01. 2004, 23:13

Algoritmy - fáze měsíce, východ a západ

#10

Příspěvek od M. Krupa »

carlos napsal: Mam dotaz, snad k veci, ale z trochu jineho pohledu:
Existuje pro zjistovani aktualni polohy Mesice na obloze, tj. napr. jeho faze, popr. cas vychodu, zapadu,... nejaka cesta bez pocitani? Mam na mysli treba nomogram nebo neco na ten zpusob. Nejde mi o kdovijakou velkou presnost, spis o zpusob jak tyhle veci zjistit bez rocenky, kalkulacky (a samozrejme znalosti vzorcu), pocitac. planetaria, apod. Kdysi jsem videl otacivou mapku oblohy, kde se daly faze odecitat, ale neznam princip... :-/
C.
Otočné pomůcky pro Měsíc:

http://www.lunawheel.com/
 
http://www.moonstick.com/moonstick.htm

Na ten MoonStick tam jeden čas měli ke stažení i ty stupnice. Teď už je zrušili, ale já jsem si je ještě stačil stáhnout:

http://www.astromik.org/forum/moonstick/

Zatím jsem se nedostal k tomu, abych to poslepoval dohromady.
Uživatelský avatar
carlos
Příspěvky: 106
Registrován: 12. 12. 2005, 20:22

Algoritmy - fáze měsíce, východ a západ

#11

Příspěvek od carlos »

Diky za odpoved i odkazy. V podstate mi jde o to, znat aktualni pozici Mesice na ekliptice, resp. pobliz ni. Z toho pak uz dokazu urcit vse co potrebuji.
Pred casem jsem podle navodu sestrojil astrolab (mimochodem, velice zajimavy pristroj) a chtel jsem jej doplnit necim, co by urcovalo prave tu pozici Mesice, podobne jako ji znam u Slunce (podle data). Takze jsem astrolab doplnil kotoucem, ktery na zaklade znalosti data zacatku 1. lunace v roce urcuje jednak datum vsech novu behem jednoho roku a pak take pozici Mesice na ekliptice behem jedne lunace. Jediny problem je, jak stanovit prave ten pocatek pro jakykoliv rok.
C.
Newton 200/800 a TENTO triedr 10x50
Uživatelský avatar
capinatko
Příspěvky: 1
Registrován: 08. 09. 2009, 21:25

Algoritmy - fáze měsíce, východ a západ

#12

Příspěvek od capinatko »

Dobrý den,
mám dotaz. Neznáte někdo stránky nebo programy na výpočet západ/východ slunce měsíce a taky azimut ve stupních východu západu slunce a měsíce. Nevíte někdo o něčem?
Uživatelský avatar
borg
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 04. 2006, 23:59

Algoritmy - fáze měsíce, východ a západ

#14

Příspěvek od borg »

skus sa pozriet na zdrojaky kniznice libnova
Odpovědět