Webkamera Logitech Quickam

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Webkamera Logitech Quickam

#1

Příspěvek od Duk »

Zdravím všechny,
rád bych se dozvěděl jestli tato kamerka (Logitech Quickam Chat) by se dala upravit k používání na delší expozice, čip je CMOS ???
V případě, že by to bylo možné, našel by se mezi Vámi odborník na elektro, který by měl dostatek chuti a hlavně času tuto úpravu provést ???
Děkuji předem.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Webkamera Logitech Quickam

#2

Příspěvek od MMys »

Díval jsem se na specifikaci, a myslím, že to nemá význam. Použitelné jsou obvykle pouze kamerky s CCD senzorem, a ani tam to není žádná sláva.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Webkamera Logitech Quickam

#3

Příspěvek od Habl »

Vážení kolegové,
zkoušel jsem zaostřit webkameru Meade LPI v šachtě 1,25" a zjistil jsem, že čip nesnímá v ideální optické rovině. Chybu jsem hledal v menší vůli mezi šachtou a
plastovou koncovkou Meade LPI. Použil jsem jinou šachtu
s vymezujícím pérem a chyba byla stejná. Mohla by přicházet v úvahu ještě pozice vlasního čipu v konstrukci
kamerky, která je v záruce. Máte někdo zkušenosti se zaostřením kamery? Třeba parfokizovaný okulár.
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Webkamera Logitech Quickam

#4

Příspěvek od MilAN »

Pavle, myslíš, že by mohl být čip nekolmo na optickou osu? Tomu bych moc nechtěl věřit. A tady by Ti ani parfokalizovaný okulár nic nepomohl. Na co tu kameru montuješ ?
Pokud ale myslíš, že jsou kamera i okulár zaostřeny v jiné poloze (vysunutí) OV, je to naproto běžné a podílejí se na tom i naše oči, a to i v případě parfokalizovaného okuláru s kamerou Jedině, když bude parfokaliizace provedena ( např. aretovaným prstýnkem na okuláru) u okuláru s ohniskovou vzdáleností 6 mm a méně, lze zaostřit okulár i s vadou oka do 2-3D ( nebo i s brýlemi).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Webkamera Logitech Quickam

#5

Příspěvek od voko »

Nekolmosti čipu bych také moc nevěřil - malá nekolmost by se projevila na obraze (byl by ostrý jen v části) a větší už by šla vidět i okem - a tomu se mi skoro nechce věřit. Co se ostření LPI (ale ostatně asi každé kamery) týká, je potřeba kameru (tedy čip) dostat do ohniskové roviny tak kolem +- 0,5-1mm, jinak je obraz totálně rozmazaný a není nic vidět. Doporučuji zparfokalizovat okulár ve dne na nějakém pozemském objektu (parfokální kroužek by měl být součástí LPI).
Ještě mě napadá jedna možnost ohledně té netěsnosti v šachtě, u 1,25" šachty by neměla být téměř žádná vůle, ale LPI má odšroubovatelný tubus 1,25" a je pod ním ještě 0,965" tubus - nebyl tedy ten větší odšroubovaný? Pak by tam ten menší pochopitelně klechtal.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Webkamera Logitech Quickam

#6

Příspěvek od Habl »

Vážení kolegové,
vlastní destička na které je čip má uchycení na 2 šroubky,
v závitovém otvoru plastu. Zjistil jsem že jeden otvor je
ulomený a tím pádem kratší cca o 2 mm. Zaostření jsem
prováděl přes barlow Coronado 2x s dalekohledem Coronado PST, samozřejmě bez okuláru v ohnisku. Ohnisko na čip nešlo dobře zaostřit. Samozřejmě část obrazu byla ostřejší a část méně ostrá jak jsem uvedl
minule. Spojení komponentů bylo šachta 1,25" + příruba 1,25" kamery Meade LPI s distančním prstencem.
Ještě pokud se mohu zeptat na notebooku se mne nejdřív objevil Skype a až po-té Autostar Suite nedochází k vzájemnému ovlivnění programů?
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

Webkamera Logitech Quickam

#7

Příspěvek od Frenk »

Ahoj,nevím jak u té kamery,ale já měl problém se Skype při nahrávání z televize,když běžel Skype tak se nahrával pouze obraz,takže při nahrávání ho výpínám.Takže bych to radši zkoušel bez něho.

Habl napsal: Vážení kolegové,
vlastní destička na které je čip má uchycení na 2 šroubky,
v závitovém otvoru plastu. Zjistil jsem že jeden otvor je
ulomený a tím pádem kratší cca o 2 mm. Zaostření jsem
prováděl přes barlow Coronado 2x s dalekohledem Coronado PST, samozřejmě bez okuláru v ohnisku. Ohnisko na čip nešlo dobře zaostřit. Samozřejmě část obrazu byla ostřejší a část méně ostrá jak jsem uvedl
minule. Spojení komponentů bylo šachta 1,25" + příruba 1,25" kamery Meade LPI s distančním prstencem.
Ještě pokud se mohu zeptat na notebooku se mne nejdřív objevil Skype a až po-té Autostar Suite nedochází k vzájemnému ovlivnění programů?
Habl
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Webkamera Logitech Quickam

#8

Příspěvek od MaG »

Při nahrávání závisí to, zda se zachytí i zvuk, na nastavení vstupu zvuku na zvukovce. Já mám pro TV kartu nstaven "vstup vnějšího zdroje" zatímco Skype se automaticky přepínal do "mikrofon". Nastavil jsem Skype na ruční přepínání a je to bez problému, jen musím před rozhovorem po Skype přepnout ručně na mikrofon.

Jiné ovlivnění bych u Skype nehledal. Pokud tedy by přímo "neukradl" obraz :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
jirka.P
Příspěvky: 520
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Webkamera Logitech Quickam

#9

Příspěvek od jirka.P »

Zdravím.
Nevíte někdo o tomhle problému?Odšrouboval jsem z čipu kamery(Quickam) objektiv a výsledek afokálně za okulárem (ortho 7mm) je viz. foto.Pokud vrátím čočku(velká vynětace),nebo s can.350d je vše ok.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Webkamera Logitech Quickam

#10

Příspěvek od MilAN »

jirka.praks napsal: Zdravím.
Nevíte někdo o tomhle problému?Odšrouboval jsem z čipu kamery(Quickam) objektiv a výsledek afokálně za okulárem (ortho 7mm) je viz. foto.Pokud vrátím čočku(velká vynětace),nebo s can.350d je vše ok.
No, nemáš to zaostřeno. Pokud fotíš afokálně, je dalekohled i foťák zaostřen na nekonečno a výsledek by měl být OK. Pokud ale vyndáš objektiv kamery, není to už afokální focení , ale pozitivní projekce okulárem . Z dalekohedu vychází  rovnoběžný svazek paprsků a ty  potřebuješ, aby  se paprsky sbíhaly a vytvořily obraz na čipu. Je potřeba vysunout trochu okulár ven a tam najít správnou polohu zaostření. Kamera musí být za tím okulárem  pevně přidělána.
Aby to celé fungovalo, musi býs plněna rovnice :
1/F = 1/f1 + 1/f2
kde F ...ohnisková vzdálenost okuláru
f1 , 2...vzdálenosti do přední a zadní  obraz. roviny
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jirka.P
Příspěvky: 520
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Webkamera Logitech Quickam

#11

Příspěvek od jirka.P »

Díky Milane.Vyzkouším najít správnou polohu.Zpletl jsem se,myslel jsem pozitivní projekci.Normálně jsem tak fotil na čip can.350ky,to se zaostřením nebyl problém,ale spíš s kvalitou fotek:-).Dal jsem okulár třeba 2cm od čipu.Vzdálenost se projevila jen velikostí objektu.Ten obraz z kamery mě mátl z důvodu,že vypadal jak efekt rybí oko,tak jsem si říkal jestli to není nějaká úprava softwarem kamery.No budu ještě muset důkladněji prostudovat ohniskové vzdálenosti,vzdálenost a velikost čipu.Díky a hodně štěstí do novýho roku.Jirka
Uživatelský avatar
Max.Road
Příspěvky: 94
Registrován: 25. 02. 2009, 09:54

Webkamera Logitech Quickam

#12

Příspěvek od Max.Road »

Mám taky dotaz jako kolega na začatku, který uvedl webkameru logitech já bych se rád zeptal také na logitech ale QuickCam Pro for Notebook která má čip CCD velké rozlišení atd. více např. na http://www.notesy.cz/kamera-logitech-qu ... 43792.html zajmalo by mě jestli by se dala použí pro astrofotografii moc rád bych věděl váš nazor či popřípadě jestli neznate nějakou webku s kterou by se dalo něco podniknout myslím ale že tahle kterou jsem uvedl je nej!
Newton SW 200/1000 EQ-5M  triedr přs...

Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 630
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Webkamera Logitech Quickam

#13

Příspěvek od Jacquess »

Vlastním podobnout webku, Logitech Pro 9000, liší se pouze tím, že s ta tvá hodí více k notebooku. http://tomaja.wz.cz/dalekohled.htm Pro astrofoto budeš muset šetrně odsranit optiku a promítat přimo na čim bud v primárním ohnisku, nebo pomocí projekce za okulárem.

HD kvalita a vysoké rozlišení videa je nepoužitelné. Video se ti uloží komprimovaně a to se nedá pak dál např. v Registaxu zpracovat.

Snímat se dá Měsíc (hlavně mozaiky), pak Jupiter a Saturn, u planet záleží na dalekohledu. Na hvězdy se použít nedá, u velmi jasných hvězd je obraz duchařina. Ukázky mám na webu.

Na Měsíc a planety je tato webka dobré řešení, jsem s ní spokojen.
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Odpovědět