Problémy s PC v chladu

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
misa13
Příspěvky: 343
Registrován: 08. 09. 2016, 21:56
Bydliště: Prestice

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#31

Příspěvek od misa13 »

Zajimalo by me,kde by tedy takova pocitacova bedna mela vlastne spocivat?v mistnosti pod hvezdarnou,kde se bude udrzovat hlavne v zime stala teplota nad nulou?
Dobson 254/1200; TV Nagler 3,5-4,8-7-9-12-22;TS APO 80/480,Riccardi 0,75x,Fornax 50
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#32

Příspěvek od MMys »

Tak k takovýmhle technologiím, jako je dalekohled, pokud to má být profesionálně udělané, určitě patří průmyslové PC s vyšším teplotním rozsahem. A nebo prostě PC v řídící místnosti a v kopuli maximálně monitor, klávesnice a myš. Jenomže my to bastlíme z čeho se dá, kolikrát už to má moc let naběháno, a stav hlavně kondenzátorů je kdovíjaký.

Já si tím prošel také. Původně jsem v kopuli měl vyřazené starší PC seskládané a několikrát upgradované z toho, co mi padlo pod ruku, co už jsem nepoužíval, a začalo mi to dělat také. Prostě v mrazu nestartovalo. Pořešil jsem to výměnou zdroje (což asi nebyl ten úplně hlavní důvod) ale hlavně výměnou kondenzátorů okolo CPU, které fakt po změření měly kapacity v rozptylu tak 1/10 až 1/3 jmenovité kapacity. Některé byly dokonce nafouklé a nefunkční. Po výměně kondenzátorů to běhalo dál, až do výměny za rychlejší stroj.

Novým strojem se pak stalo nějaké takovéhle kompaktnější repasované malé PC Dell (něco jako tohle, ale bez té CD mechaniky, https://www.superlevnapc.cz/dell-optipl ... 5-ssd.html ) a to tam funguje už 4 roky v hicu i mrazu bez sebemenších potíží.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy s PC v chladu

#33

Příspěvek od MMys »

Carloss píše:https://cs.wikipedia.org/wiki/Radiace
Zmíním tedy jen to podstatné: 1. ionizující záření, to teplo není, 2. radioaktivita. To teplo taky není.
No taky nesmíš věřit všemu, co se na Wikipedii píše. Ten článek je silně ořezaný a odfláknutý, ale i kdyby ne, tak radiace je prostě vyzařování, záření, viz hned ten první bod (kdyby sis ho alespoň rozkliknu, tam už to máš všecko). A těch záření je hromada (ne jen ty dva body co tam mají), včetne infračerveného a mikrovlnného, která mají tu vlastnost, že dokážou ohřívat předměty (tedy ne že by to ostatní druhy záření nedokázaly, při dostatečné intenzitě) ale tato IR až mikrovlnná oblast to umí nejlépe.

Prostě přenos tepla radiací, zářením, sáláním je pořád jedno a to samé. A ve vesmírném prostoru vakua je přenos tepla radiací dokonce jediný možný.
Ten termín se naprosto běžně využívá a je z něj odvozený i název topného tělesa - radiátor (byť u něj se uplatňuje výrazně kromě radiace i přenos konvekcí, takže konvektor by byl asi vhodnější název).

https://cs.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1l%C3%A1n%C3%AD
http://www.etto.cz/ohrev-latek/infra-ohrev/
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy s PC v chladu

#34

Příspěvek od MMys »

je toho už dost, oddělil jsem to do samostaného tématu.
MMys


Mimochodem, Franto, jak to dopadlo ? Ať to tu neřešíme zbytečně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Problémy s PC v chladu

#35

Příspěvek od Aletel »

Prostě přenos tepla radiací, zářením, sáláním je pořád jedno a to samé. A ve vesmírném prostoru vakua je přenos tepla radiací dokonce jediný možný.
Jsem teď tématicky asi hodně OT, ale neodpustím si sem nedat odkaz na zajímavý počin autora "astrofotiče", který se zamýšlí nad otázkou, kolik fotonů by musel pochytat na čip kamery, aby měl dostatek energie na ohřátí šálku čaje a kolik let by to trvalo. ;) To jen v kontextu úvah, kolik energie sami spotřebujeme, než vůbec něco nafotíme.
http://astro.neutral.org/articles/tea/tea.html

Původně jsem tento post chtěl pověsit do vlákna pod poslední snímek MMys LBN 777 - The Baby Eagle Nebula, ale tady mi to momentálně v jiném kontextu připadá trefnější. (?) Případně je možno, pokud k tomuto budou komenty, udělat copy paste k LBN při šálku čaje, aby se to moc tématicky nemíchalo?
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Problémy s PC v chladu

#36

Příspěvek od juh »

BiF píše:... Takže- potřebuji nějak pořešit vyhřívání PC. Můj plán je asi takový- PC "obalit" polystyrenem, vypojit skříňový ventilátor, ...
Už to tu bolo, ak sa teplo vznikajúce na elektronike neodvedie, stúpne teplota vnútri skrinky a to môže skončiť zničením PC.
BiF píše:... do skříně nainstalovat malý větráček, před něj "napájený" odporový drát, celé to řídit arduinem (čidlo teploty; zapínat/vypínat ohřívání, eventuálně i řídit skříňový ventilátor při riziku přehřátí). ...


Toto nemusí byť dobrý nápad, pretože jediné čo sa dá zistiť teplotným čidlom vnútri skrinky, je teplota vzduchu vnútri skrinky. Tá nič nehovorí o tom, akú teplotu má procesor a matičná doska (aj keď tam môže byť určitý vzťah). Dôležité sú práve tieto dve teploty a tie poznajú len čidlá umiestnené na procesore a matičnej doske.
BiF píše:Teď má otázka: jak spočítám teplotu (orientačně) podle délky/průřezu odporového drátu a přivedeného proudu/napětí? (ať to nemusím dělat metodou pokus/omyl).
Už to tu bolo nadhodené, že to nie je jednoduché. Je to závislé od množstva energie, ktorá sa dodáva do toho drôtu a množstva energie, ktorá sa odvedie do okolitého prostredia. Tie energie sa časom dostanú do rovnovážneho stavu a tým je vyjadrená teplota, ktorú ten drôt dosiahne na svojom povrchu. Dodaná energia sa dá spočítať z vstupného napätia a prúdu. Odvádzaná energia je závislá od veľkosti povrchu (styčnej plochy drôtu s okolitým prostredím), od povrchovej teploty drôtu a od fyzikálnych vlastností okolitého prostredia, ktorému je odovzdávaná energia.

Čo sa týka výroby takého ohrievacieho zariadenia, asi bude jednoduchšie spraviť to metódou pokus - omyl.

Niečo podobné sme riešili, keď mňa a môjho kamaráta, ktorý sa zaoberá elektronikou, požiadal môj brat o výrobu sušiarne, do ktorej potreboval tlačiť tak 25-30°C teplý vzduch. Mal k dispozícii taký väčší asi 2 kW ohrievač (AC ~230 V), ktorý dával na výstupe nejakých 50-60°C. Navrhli sme mu elektroniku, ktorá dokázala zapnúť a vypnúť prúd tečúci obvodom pri určitom vstupnom napätí (ak si dobre pamätám, bol tam nejaký spätnoväzobný člen závislý na výstupnej teplote, ktorý reguloval výšku toho napätia), takže sme vlastne vyrobili také falošné PWM postavené na frekvencii elektrickej rozvodnej siete. Čiže sme zo sinusovky využili len jej určitú časť a tým sme obmedzili množstvo energie, ktoré bolo dodávané do toho ohrievača. Keďže množstvo vzduchu prechádzajúce ventilátorom zostalo konštantné, znížili sme teplotu vzduchu na výstupe z ventilátora.

Možno by stálo na zváženie vyrobiť niečo podobné postavené napr. na vyhrievacom telese z fénu na vlasy, ak sa neporieši regulácia otáčok skrinkového ventilátora, čo som tu už spomínal skôr.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Problémy s PC v chladu

#37

Příspěvek od vla »

Tu a tam do tohohle vlákna nakouknu, ale snad jediné smysluplné řešení mi přijde rada od MMYS opravit konkrétní zařízení, než vymýšlet spoustu nesmyslů jak opravu obejít.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#38

Příspěvek od BiF »

MMys píše:Žádné normální kancelářské PC nebude mít uvedenou provozní teplotu pod nulou. Tedy reklamovat to bude obtížné. A hlavně, on to určitě nemá nové PC. To bude nějaký bazar.
PC je již po záruce, přesto to není žádný bazar ale poměrně slušný stroj (odkoupil jsem si mé vlastní firemní/pracovní "značkové" PC- i7, 32 GB RAM, SSD disk, ...; dostal jsem za něj notebook...). Vždy pracoval naprosto spolehlivě, nikdy s ním nebyl sebemenší problém. Než poklesla teplota...

K dispozici mám několik zdrojů, jeden jsem již vyměnil, dal jsem novou vazelínu mezi chladič a procesor a to je asi tak všechno, co jsem sám schopný udělat. Rozhodně nehodlám měnit kondenzátory na desce (na to nemám potřebnou techniku). Až se zase ochladí, tak uvidím, jestli to k něčemu bylo...

Docela mě ale překvapují vaše obavy z přehřívání PC. Bavíme se o ohřívání při podnulových okolních teplotách (počítač se mi nepřehříval ani při teplotách okolo +40°C). Navíc jsem psal, že to bude řízené ohřívání vnitřku skříně (plánuji ohřívat na teplotu 5-10°C), k tomu se samozřejmě bude monitorovat i teplota procesoru i HDD...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy s PC v chladu

#39

Příspěvek od MMys »

Podívej se ale přeci jen na vršky těch kondenzátorů okolo CPU, jestli nejsou vyfouklé. Pokud jsou, tak je to stejně jen otázka času, než to začne kolabovat i za normálních teplot. Vyměnit je případně dokážu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#40

Příspěvek od hades »

BiF píše:dal jsem novou vazelínu mezi chladič a procesor
Doufám, že jste tam opravdu nedal vazelínu :D
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Problémy s PC v chladu

#41

Příspěvek od zuzi »

Hades, ono je to ve skutečnosti skoro jedno, pokud jde o procesory s velkou plochou, je důležité pastou/vazelínou dostat pryč vzduch z prostoru mezi chladičem a procesorem a to zařídí i vazelína. Než se patlali stříbrné zázraky na chladiče procesorů, už se 40 let v elektronice úspěšně používala silikonová vazelína mezi výkonové prvky a chladiče.

Ale k tématu, klidně bych zavřel do PC klasickou žárovku s nezávislým větráčkem a termostatem. Oplácal bych lehce skříň polystyrénem vidělo by se. V případě nouze se dálkově dá žárovka s ventilátorem zapnout jako jakýsi předehřev. Pokud se tedy nechce řešit jaká komponenta to v PC způsobuje a jí případně opravit.
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Problémy s PC v chladu

#42

Příspěvek od Franta62 »

Zdravím všechny, se zájmem pročítám toto vlákno a obdivuji, co všechno jsme jako astro nadšenci schopni vymyslet, abychom mohli v našich kopulích, případně venku na dvoře provozovat naše miláčky a řídít je i za mrazivých teplot pomocí PC.
Nezhazuji a nehaním ani jedno z řešení, každé má svá plus i mínus, jedno je jednoduché, druhé složitější a navíc jak pro koho. Někdo je v elektronice jako doma, někdo umí PC jen zapnout, ale je kovaný zase v jiných věcech.
Jsem ze staré školy a problémy se snažím řešit vždy pokud možno jednoduše. Řešení již nastínil MilAN a teď následně i ZUZI.
Já bych uvedené PC prostě zavřel do dřevěné bedýnky (třeba starého nočního stolku nebo něčeho podobného) s předními otvíracími dvířky. Na podlahu této bedýnky vedle škatule PC bych instaloval dvě objímky pro 2 klasické žárovky (cca 60w) se samostatnými vypínači vně stolku a na vnitřní stranu otvíracích dvířek bych přišrouboval nebo přilepil klasický lihový teploměr.
Cca 0,5 hod před plánovaným pozorováním a zapnutím PC bych v bedýnce rozsvítil a nechal vnitřní prostor vyhřát. Vsadím své boty, že teplota uvnitř se po 0,5 hod bude pohybobat okolo 20-25 st.C. Po nastartování PC bych jednu ze žárovek zhasnul a trochu přiotevřel přední dvířka pro možnost větrání a chlazení PC. Na teploměru bych kontroloval teplotu uvnitř bedny a otevíráním nebo přivíráním dvířek bych systém "doladil". V záloze pro případný dohřev při opravdu nízkých teplotách bych měl
ještě tu druhou zhasnutou žárovku. Na stolek (bedýnku) si mohu navíc pložit mapy, katalogy, horký čaj nebo kafe, jak je komu libo. Pro letní měsíce, kdy bych již dohřev nepotřeboval (naopak budu potřebovat intenzivní chlazení), bych PC prostě z bedny vytáh a provozoval volně. Mapy a katalogy bych si mohl v létě schovat dovniř "dohřívací bedny", pokud bych ji vkopuli nechal i v létě. Možná je to "nevědecké a primitivní" řešení, ale myslím si, že zcela funkční. Samozřejmě , že vyhřívání uvnitř PC řízené arduinem je opravdu super, ale zdá se mi poměrně složité. No, záleží na tazateli, pro které řešení se rozhodne. Ať se rozhodne pro cokoli, přeji mu hodně krásných chvil pod jiskřivou oblohou.
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Problémy s PC v chladu

#43

Příspěvek od Franta62 »

Ještě drobná připomínka pro uživatele BiF. Vaše PC je již delší dobu používané. Pokud jste ještě od novotí neměnil knoflíkovou zálohovací baterii BIOSu na základní desce (CR 2032), doporučuji vyměnit za novou. Zvláště pokud bude PC používáno v poměrně chladných podmínkách kopule. Ono sice i nová baterie při - 10 st. vymrzne, takže eliminaci vyhřívání to sice neřeší, ale může výrazně pomoci při startu PC. Ono totiž při ztrátě kapacity a napětí této baterie si BIOS nepamatuje datum, čas a další nastavení a u novějších počítačů se často stává, že PC není schopno při absenci napětí z této baterie nabootovat ani při ideální pokojové teplotě. Investice 15 - 25 Kč (1/2 až 1 euro), cena se liší dle výrobce nebo prodejce baterie, se určitě vyplatí. ;)
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#44

Příspěvek od BiF »

hades píše:
BiF píše:dal jsem novou vazelínu mezi chladič a procesor
Doufám, že jste tam opravdu nedal vazelínu :D
Samozřejmě jsem použil k tomu účelu určenou "speciální" teplovodivou pastu, jen jsem to v tu dobu psaní nešťastně nazval vazelínou...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy s PC v chladu

#45

Příspěvek od BiF »

Franta62 píše:Ještě drobná připomínka pro uživatele BiF. Vaše PC je již delší dobu používané. Pokud jste ještě od novotí neměnil knoflíkovou zálohovací baterii BIOSu na základní desce (CR 2032), doporučuji vyměnit za novou...
Abych řekl pravdu, tak od doby, kdy jsem si pořídil první počítač (1986) jsem nikdy neměl potřebu měnit baterii na základní desce (na druhou stranu, ty mé první počítače baterii neměli 8-) ).

Předchozí počítač byl v kopuli od roku 2012 do letošního léta a pracoval i v nocích s teplotami pod -25°C. Tento "nový" bohužel občas stávkuje, ale nebojím se, že bych to nevyřešil k mé spokojenosti.

CR2032 mám doma jak nabíjecí, tak obyčejné. Nevidím problém v tom ji preventivně vyměnit...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Odpovědět