Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#76

Příspěvek od hades »

Jakože vypadá to mazaně, jen ta astronomická (doslova :) ) cena
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#77

Příspěvek od zuzi »

Cena je divná, ale ja byt pred takovým rozhodnutím, koupim Intel nuc jen desku a dam si ji do své krabičky. Dodělat ovládání relatek je to nejjednodusi. Bude to za par peněz a poslouží to.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#78

Příspěvek od biker.fm »

A jak budes tim NUCem ovladat relatka a jak je pripijis (sbernice) ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#79

Příspěvek od zuzi »

Tak možnosti pár je, terba usb rs232 prevodnik a malý atmel/pic. Ale jasny ze další moznost je to cele udělat na malině a indi projektu. Ja mam tohle, protože jsem to koupil za neodolatelnou cenu a tak se dělim s ostatními jak je to řešené. Kdyz bude zájem, nafotim to zevnitř.
Jeste k Intel nuc kouknete sem https://www.intel.com/content/dam/suppo ... epaper.pdf
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#80

Příspěvek od biker.fm »

Taky mam NUC, ten vykon pro ovladani a foceni je predimenzovany a to mam Celeron dvojjadro 2GHz, na nem Linux a INDI. Pouzival jsem Raspberry, ale absence USB3 mne prave "donutila" na upgrade.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#81

Příspěvek od xarrow »

@zuzi: Mě by to zajímalo. Hoď foto,pls.

Kupovat Eagle kupovat nebudu, ta cena je fakt moc. Libí se mi Intel NUC. Ale nenašel jsem teď na rychlo jak a v čem to ovládat ty I/O. Nějakej vzorovej kód pro I2C by nebyl?
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#82

Příspěvek od juh »

zuzi píše:... Jeste k Intel nuc kouknete sem https://www.intel.com/content/dam/suppo ... epaper.pdf
Podľa všetkého je tá dokumentácia k doskám, ktoré sa už nevyrábajú :(
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#83

Příspěvek od xarrow »

To je dobrej point. Toho jsem si nevšiml, proto jsem nemohl najít žádnej příklad :D. Novější generace NUC má zřejmě tu fičuru, že nemá I2C, SPI a PWM. Pokrok nezastavíš.
Tak můžu hledat dál nebo použít klasicky USB nebo Bluetooth. Jak je na tom bluetooth s latencí?
Nemáte někdo něco takovýho https://cz.mouser.com/Search/Refine.asp ... rd=via+I2C ? Vím o nich už dlouho, ale žádnou zkušenost nemám. Existuje ARM i x86.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#84

Příspěvek od juh »

xarrow píše:... Nemáte někdo něco takovýho https://cz.mouser.com/Search/Refine.asp ... rd=via+I2C ? ...
Podľa datasheetov tie dosky disponujú len rozhraním USB 2.0 a to môže byť dosť veľkým obmedzením pri ich použití na obsluhu veľkých senzorov v astrofotografii. Nejaké bežné fotenie dlhými časmi by ešte mohli zvládnuť, ale na nejakú sekvenciu extra ktátkych časov, prípadne na video to už nemusí postačovať. Tá malá dátová priechodnosť je nevýhodou aj pri Raspberry.

To, čo som si vyskladal ja, je v podstate plnohodnotné PC, ale je to tak na hranici, ak na tom chcem prevádzkovať UFO Capture s IMX294. Všetko ostatné bude zvládať ľavou zadnou.

Takže odporúčam zamyslieť sa nad tým, čo na tom bude bežať (programy, OS, HW) a až následne začať hľadať dosku s vhodnými parametrami.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#85

Příspěvek od juh »

xarrow píše:... 1. nebude problém s nerovnoměrným ohříváním dalekohledu? Venku -10°C teplota PC >50°C. ...
Keď sa tu už rozbehla táto diskusia, cez víkend som vytiahol von tú moju, oproti Eagle, o niečo "výkonnejšiu škatuľu". Počas fotenia som monitoroval teploty PC. Vonkajšia teplota bola -2°C až -3°C. V tom čase mi ukazovali čidlá umiestnené v PC +34°C pre procesor a +16°C pre MB (jedna poznámka: v škatuli nemám žiadne ventilátory a to ešte aj procesor nemám chladený tak, ako predpisuje výrobca škatule). Myslím, že pre menej výkonnú dosku určite nehrozí teplota PC >50°C pri vonkajšej teplote -10°C.
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#86

Příspěvek od Jarous1 »

A co třeba AstroBar1 od QHY za $400? Jenom škoda, že to nemá alespoň jeden port USB3.0 :(
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#87

Příspěvek od LKamarad »

Pokud něco s rezervou výkonu, výborným IPS displayem, 13 hodin na baterku, podsvětlená klávesnice a váha jen 1kg, tak asi bezkonkurenční je hentý bazmek:

https://www.czc.cz/asus-zenbook-s-ux391 ... 51/produkt
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#88

Příspěvek od biker.fm »

LKamarad píše:Pokud něco s rezervou výkonu, výborným IPS displayem, 13 hodin na baterku, podsvětlená klávesnice a váha jen 1kg, tak asi bezkonkurenční je hentý bazmek:

https://www.czc.cz/asus-zenbook-s-ux391 ... 51/produkt
37 litru ... :shock:
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#89

Příspěvek od juh »

Dnes som trochu listoval internetom a ak niekomu nevadí neprítomnosť kloáves, hlodavca a obrazovky, tak sa na trh začínajú dostávať celkom zaujímavé krabičky pre segment IoT/IIoT, napr niečo takéto Entry level Automation IIoT 4G+WiFi+Bluetooth V tomto segmente sa dajú nájsť aj kúsky, ktorých prevádzková teplota začína pri -20°C, ak s tým má niekto problém ;)
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#90

Příspěvek od xarrow »

já objevil tohle: https://www.gearbest.com/HYSTOU-_gear/, vypadá to dobře, ale když připočtu clo a DPH :?
Odpovědět