Měniče 12V/230V pro napájení techniky v terén

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Měniče 12V/230V pro napájení techniky v terén

#16

Příspěvek od MMys »

To je celé blbost. Proč bys to měnil na 230V a pak zase zpět ? Jak montáž, tak foťák lze snad napájet z 12V aku, ne ? Když započítáš 2x účinnost řekněme 80 % a ty účinnosti se násobí, tak je to kapku plýtvání energií v terénu.

A sinusoida či ne je úplně fuk. Stejně to první co se v těch síťových adaptérech stane je to, že se těch 230V ve spínaném zdroji usměrní a vyhladí kondenzátorem, a následně rozseká pro malý transformátorek na vyšší frekvenci v řádu desítek kHz až jednotek MHz podle typu zdroje.

Pardoxně měnič se sinusovým průběhem může produkovat spíš vyšší rušení, protože se sinusový tvar napětí generuje kontinuální PWM modulací. U nesinusového měniče je tam klasický transformátor a do něj se jen spíná a vypíná proud 2x za periodu, tvar napětí je takový lichoběžník se zakulacenými hranami.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Měniče 12V/230V pro napájení techniky v terén

#17

Příspěvek od LukasNestak »

MMys píše:To je celé blbost. Proč bys to měnil na 230V a pak zase zpět ? Jak montáž, tak foťák lze snad napájet z 12V aku, ne ? Když započítáš 2x účinnost řekněme 80 % a ty účinnosti se násobí, tak je to kapku plýtvání energií v terénu.
.
To je pravda že budú obrovské straty. To moje riešenie je skoro ako od opice :) ale aspon my to všetko nezhorí.
Mám strach niečo priamo napojiť na 12V batériu, predsa sú to 300-400 eurové veci.
Poistky, ističe, usmerňovače, diody, druhy káblov, konektory... hmmm ... a toto všetko správne poprepájať nie je až tak ľahké a bezpečné pre laika.
Taktiež by som potreboval v prípade núdze pripojiť aj NB "tam býva problém s neoriginálnymi adaptérmy".
Navyše by bolo fajn aby sa dali použiť všetky adaptéry na výletoch "batéria" a aj v domácich podmienkach na klasickej sieti. Nechcem mať extra výbavu na von a na doma.
Myslíte že uvažujem úplne scestne? Prijmem každý názor aj tie najúprimnejšie.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Měniče 12V/230V pro napájení techniky v terén

#18

Příspěvek od biker.fm »

Pripojit primo na 12V je bezpecnejsi nez menic na 230V.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Měniče 12V/230V pro napájení techniky v terén

#19

Příspěvek od MMys »

Vše kromě notebooku (pokud nefunguje s jiným zdrojem než originálním) bych napájel z 12V. Montáž, CCD kamera fokusér a všechny tyhle astrokrámy jsou většinou na 12V přímo stavěné, takže tam není co řešit, prostě to jen propojíš kabelem.

Trošku zádrhel je zrcadlovka, ta chce kolem 7-8V, ale to je řešitelné snižujícím zdrojem z 12V. Dokonce to pár lidí zde na AF nabízelo vestvěné do starého nefunkčního akumulátoru. A nejspíš se to dá koupit i hotové.

Notebook je největší problém, ale s většinou z nich funguje univerzální autoadaptér pro notebooky. DELL bude asi průšvih (leda originální auto-adaptér od DELLU). Lenovo je taky potvora, ale aspoň mi s neoriginálním zdroje jen vynadá okénkem na obrazovce, ale pak ne ten zdroj alespoň funguje (byť se zdá, že nenabíjí, ale asi ani nevybíjí)

A zrovna u notebooku je ta dvojí konverze největší ztráta, protože tam je velký odběr. Takže je žádoucí to pořešit s co nejvyšší účinností. Po chlazené CCD kameře asi druhý největší ze všech těch astrokrámů.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Měniče 12V/230V pro napájení techniky v terén

#20

Příspěvek od biker.fm »

Levneji vyjde koupit original zdroj z 12V pro Lenovo nez menic 12V na 230V. Zbytek se vse pripoji na 12V, menic z 12V pro fotak se da taky sehnat. Tech 230V je proste nesmysl.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Měniče 12V/230V pro napájení techniky v terén

#21

Příspěvek od LukasNestak »

MMys píše:.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, už som viac menej zmenil názor :)
Pointovacia kamera je napájaná z NB alebo treba vlastný zdroj energie? Zatial mám na to pripravenú wek kameru :) tej určite bude stačiť NB, ale origoš "do budúcna" už bude napájaná samostatne?
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Měniče 12V/230V pro napájení techniky v terén

#22

Příspěvek od biker.fm »

Nestak píše:Pointovacia kamera je napájaná z NB alebo treba vlastný zdroj energie? Zatial mám na to pripravenú wek kameru :) tej určite bude stačiť NB, ale origoš "do budúcna" už bude napájaná samostatne?
Zalezi jakou kamerou chces pointovat. V podstate vetsina kamer, co se pouzivaji pro pointaci s ST4 portem, nema externi napajeni.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Měniče 12V/230V pro napájení techniky v terén

#24

Příspěvek od Bill »

Jinak můj Dell nejen že nenabíjí baterky, ale zároveň neběží na plný výkon. Což může být i klad - na focení to stačí a méně to žere. HP (aspoň co mám) s cizím zdrojem neběží vůbec...

Novější noťasy vydrží na baterku dost dlouho a v zimě (kdy má člověk stejně občas nastartováno kvůli topení), tak se dá nabít přímo přes měnič z auta...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Měniče 12V/230V pro napájení techniky v terén

#25

Příspěvek od LKamarad »

Bill píše:Jinak můj Dell nejen že nenabíjí baterky, ale zároveň neběží na plný výkon. Což může být i klad - na focení to stačí a méně to žere. HP (aspoň co mám) s cizím zdrojem neběží vůbec...

Novější noťasy vydrží na baterku dost dlouho a v zimě (kdy má člověk stejně občas nastartováno kvůli topení), tak se dá nabít přímo přes měnič z auta...
NJN - to jsou ti snobi, co musej mít za každou cenu "značku", jinak by se necítili OK :lol:
Já celou dobu jedu na "lepší" šrot jménem Acer (v poměru cena - výkon vždy lepší než korporátní značka) a tyhle problémy s kompatibilitou nemám .....
Ťamanská náhradní baterie z jEbaje za 600 - 800 (s vyšší kapacitou než origoš) a zdroj - cokoliv s daným napětím a proudem co končí napájecím konektorem s + a - ......... nabíjí a jede bez problémů ......... :D
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Měniče 12V/230V pro napájení techniky v terén

#26

Příspěvek od Bill »

LKamarad píše: NJN - to jsou ti snobi, co musej mít za každou cenu "značku", jinak by se necítili OK :lol:
No jo, snobsky jsem si odkoupil svůj asi 10 let starý služební noťas :cry:

Ale fotit se dá i s ještě starším IBM, které jsem vytáhl z popelnice :D
Jenom jsem zdvojnásobil jeho cenou přidáním USB2 portů (má jenom 1.1 a to už fakt nejde)

Možná už by ten druhý mohl mít i nějakou historickou cenu? Je to ještě opravdické IBM před prodejem noťasové divize Lenovu...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Měniče 12V/230V pro napájení techniky v terén

#27

Příspěvek od LukasNestak »

Na začiatok?:
https://www.grr.sk/p/36147/maclean-rozd ... 3gniazda-2
vyzerá to zaujímavo, vceku schopné, či?
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Odpovědět