Notebook pro běžnou práci (kancelářský)

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fieldy-cz
Příspěvky: 336
Registrován: 22. 04. 2012, 10:28

Notebook pro běžnou práci (kancelářský)

#1

Příspěvek od Fieldy-cz »

Kolega Vabra zde řeší něco podobného, ale s jiným zaměřením. Proto založím raději nové téma. Bohužel mi kleknul notebook, který jsem využíval hlavně na net a občasnou úpravu fotek. Bylo to pět let staré HP, tehdy za 17 000 Kč. Když jsem koukal, co nabízejí dnešní notebooky za cenu okolo 10 000 Kč, je to srovnatelné, takže bych asi nic dražšího nechtěl. Mohli byste mi prosím napsat Vaše zkušenosti s různými značkami, případně konkrétní doporučení? Upřednostnil bych značky HP, Fujitsu, Lenovo... Ale nechám si rád poradit.
Uživatelský avatar
k.fredy
Příspěvky: 10
Registrován: 26. 04. 2014, 06:09

Notebook pro běžnou práci (kancelářský)

#2

Příspěvek od k.fredy »

Já osobně mám velice dobré zkušenosti s notebookem ACER, mám ho již skoro 8 let a maká jako když byl novej, jen loni mu odešel větráček, tak jsem zhruba za 500,- koupil novej a jede dál a to na něm dělám zhruba 5-6 hodin denně. O značce HP mám své mínění, dva kolegové z práce si koupili nedávno nové a oběma odešel pevný disk takřka ve stejnou dobu, tak jsme je v práci ze zvědavosti kuchli a docela jsme se divili, oba notebooky měli pevné disky zabalené do jakési folie, takže se nemohli moc dobře chladit a přehřáli se....Ale na druhou stranu moji rodiče mají taky HP notebook a maká jim už kolik let, takže to je asi typ od typu. Anebo možná také tím jak se poslední dobou čím dál častěji rozebírá, že tam výrobci úmyslně dělají takové zásahy, které životnost notebooku snižují. Jen můj názor.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Notebook pro běžnou práci (kancelářský)

#3

Příspěvek od FunTomas »

Počas niekoľkých rokov som v práci používal rôzne značky. Najprv HP, potom Compaq, neskôr ThinkPad a aktuálne opäť HP. Cenu počítačov ani len netuším ale myslím, že nikdy nešla výrazne cez 1000€ (resp. zodpovedajúcu sumu v SKK). Ten aktuálny HP (ProBook 6570b) je určite menej ako 1000. To len pre informáciu v akej cenovej hladine je moje porovnanie. Z môjho subjektívneho pohľadu bol najlepší ten ThinkPad (osvetlená klávesnica, kovové šasi, nezničiteľné pánty, cca najväčší displej - 1650x1080, ...). Druhý by som dal Compaq a tretí HP (však sa spojili). Compaq mal stále dostatočne veľké rozlíšenie displeja a výborné reproduktory. Aktuálny HP je najslabší z pohľadu displej, reproduktory, klávesnica. V podstate mi to nevadí, keďže aj tak používam externú klávesnicu a externý displej. Notebook je niečo ako mobilné núdzové riešenie. Zato je samozrejme najvýkonnejší vo vymenovanej rade, keďže je najnovší. A konečne má k dispozícii aj USB3.0 porty. Toto všetko sú ale len subjektívne preferencie. Čo sa týka poruchovosti, ani jeden z nich sa mi nepokazil počas svojej životnosti (každodenné používanie a prenášanie). HP zatiaľ nemôžem posúdiž komplexne, mám ho 9 mesiacov. Nemám ale predstavu ako a či sa kvalita dramaticky zmení so zmenou cenovej hladiny počítača. V podstate by som sa ale nebál kúpy ani jednej z vymenovaných značiek.

Edit: ako kolegovi hore mal som problém s ventilátorom. Na tom Thinkpade začas rezonovať (asi odišlo ložisko), tak som kúpil čínsky ekvivalent za 10€, namontoval a teraz je tichý a ide bez problémov. Musel som dať ruku k prieduchu, aby som sa uistil, že fúka vzduch. :-)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Fieldy-cz
Příspěvky: 336
Registrován: 22. 04. 2012, 10:28

Notebook pro běžnou práci (kancelářský)

#4

Příspěvek od Fieldy-cz »

Díky za názory. Po brouzdání netem jsem zjistil, že nabídka v této cenové hladině je opravdu pestrá. Mluvil jsem i s kolegou v práci. Doporučil mi právě také Lenovo ( což je předpokládám i výše zmíněný ThinkPad), Toshibu, Acer a Fujitsu. Přiznám se, že Lenovo se mi líbí zatím asi nejvíc. Jen mě mrzí, že se mi třeba nedaří najít takhle levnější notebook s SSD diskem. Osobně zdeleka nevyužiju většinou nabízených 500 GB a navíc mi doma jeden takový vlastně zbyde. Uvítal bych, kdyby výrobci měli i v této kategorii alespoň jeden nebo dva modely u kterých by nabízeli jako alternativu třeba 128 GB SSD. Předpokládám, že to je ale nejspíš v  rozporu s požadavky většiny zákazníků téhle kategorie... Přiznám se ale, že nevím jak jsou na kapacitu náročná dnes nabízená Windows 8.
Každopádně pokud by někdo z vás věděl o takové alternativě, nechám si rád poradit :-)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Notebook pro běžnou práci (kancelářský)

#5

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 2624/25#25][splithere][/link][splithere_end]
weszter
Příspěvky: 163
Registrován: 15. 02. 2013, 21:51
Bydliště: Pardubice
Věk: 47

Notebook pro běžnou práci (kancelářský)

#6

Příspěvek od weszter »

Používám celkem úspěšně jak pro astro, tak i pro běžnou práci Dell Latitude E6330. Celkem dobře řemeslně provedený, s přídavnou baterií místo optické mechaniky vydrží i v terénu, s připojeným portreplikátorem mám dokonce i sériový port pro ovládání montáže.
jen to rozlišení je malé.
13.3" dám pohodlně do fotobatohu a doma zadockuju k velkému LCD monitoru.
Po upgrade RAM na 12GB a s SSD diskem jsem spokojen. doufám že mi dlouho vydrží...
Explore Scientific 12" UltraLight Dobson, Celestron ED80, iOptron CEM40, Classic Cassegrain 8"
Uživatelský avatar
Fieldy-cz
Příspěvky: 336
Registrován: 22. 04. 2012, 10:28

Notebook pro běžnou práci (kancelářský)

#7

Příspěvek od Fieldy-cz »

Ten Dell nevypadá špatně, ale asi bych se podíval po něčem s větší obrazovkou. Přeci jen noťas každý den určitě přenášet nebudu a pořizovat zvlášť ještě LCDčko se mi nechci. Ale díky, podívam se i na Delly.
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Notebook pro běžnou práci (kancelářský)

#8

Příspěvek od Libcz »

Lenovo bych doporučil. Sám mám Thinkpad R400 ... je to obstarožní kousek a přestože se kurvítko projevilo přesně podle plánu 2 roky a 1 měsíc po zakoupení (a v kooperaci s Murphyho zákony navíc těsně před dovolenou), tak jej pořád považuji za povedený kus železa. Ve firmě jich taky je dost a bez problémů. Takže za mě dobrý. Jen tedy nevím, jestli se ještě něco odolného, jako byla ta R400 dělá - proto jsem ji bral, že měla nejaké to odolnostní "IP", ikdyž neoficiálně, ale už jen že je kovová a má odtokové kanálky z klávesnice něco naznačuje.

Podsvícená klávesnice (nebo světýlko místo kamery - to mám já) jsou takové ty drobnosti, co člověk docela často využije A asi bych si nejvíc dal pozor, jak má ntb řešené větrání - jestli saje vzduch z boku nebo zespodu. V prvním případě ok, v druhém případě potenciální problém (už nám tu i jedna zaměstnankyně uvařila firemní notebook, protože doma položeno na stehnech nebo ještě lépe na peřině v postali a sání samozřejmě ucpané. Ale když on tak krásně hřál :-D)

S displejem bych nebral ty lesklé, to bývá často dost peklo (jak při blbym úhlu na slunci, tak údržba). A taky bych se vyhnul takovým těm 13" displejům s full HD rozlišením, protože pak občas luštit nějaké blechy je boj. V tomhle mě osobně připadne ideální 14" - ani né mrňavá jak 13, ale ne moc velká jak 15)
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Odpovědět