Príprava na AO

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mikoš
Příspěvky: 23
Registrován: 18. 04. 2010, 21:44

Príprava na AO

#1

Příspěvek od Mikoš »

Dobrý deň pravdepodobne pôjdem na astronomickú olympiádu a zatiaľ jediná kniha s ktorej si počítam príklady sú základy astronomie v příkladech, pozeral som aj iné knihy v SNK od Širokých ale majú tam už iba fyziku a google mi tiež moc nepomohol, prosím vás mohli by ste mi poradiť nejaké učebnice pre vysoké školy? Autorov a podobne. Ďakujem za všetky rady. Ospravedlňujem sa za zlé umiestnenie témy až teraz som si všimol kam som to mal dať. Prosím moderátorov nehnevajte sa na mňa a prosím presunte túto tému tam kde má byť ďakujem.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Príprava na AO

#2

Příspěvek od Roman (Rick) »

Základy astronómie v příkladech je veľmi dobrá kniha. Hurbanovo teraz vydalo niečo podobné - Príklady z astronómie. Inak by som ešte doporučil malú knižku pohľadnicového formátu - Fyzikálne olympiády (?). Nie som si už istý, či to bolo v slovenčine, alebo češtine. Inak knižka je podobne stará, ako Z. a. v příkladech ::).

edit: ešte ma napadá knižka Matematika pre fyzikov - autori Grega, Kluvanec, Rajčan. Ale to je už skôr všeobecná matematika.
Uživatelský avatar
Mikoš
Příspěvky: 23
Registrován: 18. 04. 2010, 21:44

Príprava na AO

#3

Příspěvek od Mikoš »

Z.A. v příkladech je asi najlepšia kniha akú som kedy videl je tam všetko čo sa týka výpočtov ale som sa pýtal či nepoznáte ešte niečo také lebo ja som už nič také nenašiel.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Príprava na AO

#4

Příspěvek od MilAN »

Potom tu je ještě : Pokorný : Astronomické algoritmy pro kalkulátory ( rok 1988, HaP Praha ) Vyžaduje to ale znalost  astronomie a základy ( alespoň pojmové) sférické trigonometrie.
Jinak je to  zjednodušená verze obdobné světoznámé publikace od J. Meeuse  " Astronomical formulae for calculators"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Mikoš
Příspěvky: 23
Registrován: 18. 04. 2010, 21:44

Príprava na AO

#5

Příspěvek od Mikoš »

Fakt ďakujem nenapadlo ma hľadať niečo od Pokorného ďakujem.
Uživatelský avatar
mirec95
Příspěvky: 171
Registrován: 27. 09. 2007, 18:09

Príprava na AO

#6

Příspěvek od mirec95 »

Ja by som sa chcel spýtať, či by sa nenašla nejaká dobrá duša, čo by mi naskenovala túto knihu (Základy astronómie v příkladech), lebo ju nikde nemôžem zohnať a neposlala na e-mail, Ďakujem za ochotu
C8N Newton 200/1000, triéder 12x45, CG-5 s motormi, Parracor visual
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Príprava na AO

#7

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ja som dávnejšie niečo skenoval. Ale nie som si istý, či to bola celá kniha. Skúsim to pohľadať v archíve a dám vedieť koľko toho je.


edit:
Chýba pár strán pokecu, ale vzorce a príklady sú tam:
http://www.edisk.sk/stahni/81127/ZAvP.zip_63.73MB.html
Uživatelský avatar
Kikan
Příspěvky: 203
Registrován: 11. 01. 2008, 17:05

Príprava na AO

#8

Příspěvek od Kikan »


Chýba pár strán pokecu, ale vzorce a príklady sú tam:
http://www.edisk.sk/stahni/81127/ZAvP.z ... tmlDovolil jsem si také využít odkazu a moc a moc díky za něj! Publikaci jsem měl, ale někomu ji půjčil a už se mi nevrátila...
"Please do not stare into laser with remaining eye."
EQ-5 GoTo, SW N200/1000, UHC Astronomik Profi, Barlow 2x Ultima 1.25”, Vixen PL32mm, SP-25mm, SP-10mm, SW UWA 6mm
Odpovědět