Modelování exoplanet

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Uživatelský avatar
MartinZ
Příspěvky: 327
Registrován: 13. 04. 2010, 16:20

Modelování exoplanet

#16

Příspěvek od MartinZ »

Toto je předpokládám pouze čistě teoretická úvaha. Nedokážu si představit, jak se současnou technikou ze zemského povrchu dosáhneš takovéhoto rozlišení (přesnosti). V praxi je potřeba ještě počítat s chybami měření a ty by ti velmi pravděpodobně překryly ten rozdíl.
Větší odchylky při pozorování by zřejmě mohl udělat nějaký měsíc kolem té exoplanety a to ještě také myslím nebylo pozorováno.
Uživatelský avatar
Vláďa
Příspěvky: 49
Registrován: 14. 01. 2010, 14:41

Modelování exoplanet

#17

Příspěvek od Vláďa »

Rozhodně uznávám premisu, že by šlo o jev na pomezí technických možností.Na druhou stranu by u některých velkých planet - a ty se v pozorováních vyskytují logicky nejvíc - mohla být atmosféra značně rozsáhlá, např. srovnatelná s vlastním průměrem planety.Vzpomeňme že Venuše něco blíže ke Slunci než Země má atmosférický obal o tloušťce cca 450 km.S jistou nepřesností lze říct, že má tloušťku atmosféry asi 4% průměru planety.
Klidně si dovedu představit kamennou planetu s velikostí např. srovnatelnou s velkými planetami v naší soustavě.Proto by mohla udržet i solidní bublinu obalu, např s 30%. vlastního průměru.Samozřejmě nelze ani tak pominout otázku jak moc by byl jev opticky zaznamenatelný.
Ale berte to jen jako mojí představu na dokreslení původní myšlenky.Nemíním rozpoutávat nějakou plamennou diskuzi.
Odpovědět